Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > “EREĞLİ’Yİ KURTARACAK OLAN OSB’DİR”

“EREĞLİ’Yİ KURTARACAK OLAN OSB’DİR”

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi verdi. Tetiker, düzenlenen basın toplantısında tersaneler bölgesinde ki liman talepleri konusunda olumlu gelişmeler yaşandığını söyledi.

30.Nisan.2014 Çarşamba 18:05
A A A

Ereğli Haber- Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi verdi. Tetiker, düzenlenen basın toplantısında tersaneler bölgesinde ki liman talepleri konusunda olumlu gelişmeler yaşandığını söyledi.

“EREĞLİ’Yİ KURTARACAK OLAN OSB’DİR”

Tetiker toplantıda Ereğli ekonomisinin eski günlerinde daha iyi olması için çalıştıklarını ve bu noktada önemli gelişmeler sağlandığını söyledi. Ereğli OSB’de yer tahsislerinin tamamının yapıldığını ve tahsis yapılan yerlerde üretime başlanması ile birlikte yaklaşık 3 bin 500 kişilik istihdam sağlanmasını öngördüklerini ifade etti. Tetiker “Göreve geldiğimiz 2013 yılı Mayıs ayında mevcut Organize Sanayi Bölgemizde ki  (OSB) 56 parselin 47 si tahsis edilmiş. Biz yönetime geldiğimizde yatırımını gerçekleştirmeyen 11 parseli iptal ettik. Yeni 20 parselin daha tahsisini yaparak, 20 tesis ve 600 çalışanı olan Ereğli OSB bugün ise 56 parselde boş parsel bulunmayıp 23 tesis ve 733 çalışanı bulunmaktadır. OSB’de bir iyileştirme gerçekleştirildi. Mevcut OSB’de yerimiz kalmamıştır. 2015 yılı itibariyle tahsislerimizi gerçekleştirdiğimiz firmalarda faaliyete başladıklarında toplamda 3000 - 3500 kişi istihdamı sağlanacağını düşünmekteyiz. Ereğli’yi kurtaracak olan OSB’dir, tersaneler ve öğrenci sayımızın artmasıdır” dedi.

“ÖĞRENCİ SAYISININ 20 BİNE ÇIKMASINI ÖNGÖRÜYORUZ”

Ereğli TSO olarak eğitime büyük önem verdiklerini dile getiren Tetiker, Ereğli Devlet Hastanesi’nin mevcut binalarının Üniversiteye verilmesi durumunda öğrenci sayısının 20 bine çıkacağını söyledi. Ereğli TSO olarak eğitim kurumlarına yardımlarda bulunduklarını anlatan Tetiker sözlerini şu şekilde srüdürdü; “Eğitim yardımlarımız devam etmektedir. Gülüç İbrahim İzmirlioğlu Anadolu Lisesi ve Ereğli Eğitim Fakültesi (EEF) maddi yardım ve destekte bulunduk. En büyük desteği ise EEF’ ye ek bina yatırımımız oldu. Sn Rektörümüz Mahmut Özer’in bizlere verdiği bilgiye göre yakın bir zamanda ilçemizdeki fakültelerde öğrenci sayısı 5000’lere yükseleceğidir. Devlet Hastanesi yerinin üniversiteye kazandırılması için çalışmalar yapmaktayız. Milletvekilimiz Ercan Bey bunun üzerinde çalışmakta. İnşallah Devlet Hastanesi’nin yeri bize geçtiğinde öğrenci sayısı 20 bine ulaşacaktır.”

“LİMAN İSTİHDAMI ARTIRACAK”

“ERDEMİR YÖNETİM KURULU BAŞKANINI BEKLİYORUZ

Erdemir ile yaşanan sıkıntıların devam ettiğini söyleyen Tetiker, sorunların çözümü için Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır ile yapılacak görüşmeyi beklediklerini ifade etti. Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Pandır’ın kendilerinden randevu talep ettiğini ancak söz konusu randevunun gerçekleşmediğini belirten Tetiker, satış, satın alma ve nakliye konusunda Erdemir yönetiminden çözüm istediklerini söyledi. Tetiker konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Erdemir ile ilgili konu da ise; birçok defa odamıza kayıtlı tüccarla Erdemir yetkililerini bir araya getirerek istişare toplantıları tertip ettik fakat gelinen noktada Erdemir yetkilileri tarafından tüccarımıza olumlu ve ılımlı bir yaklaşım ile karşılaşamadık. Burada bir olumsuzluk halen devam etmektedir. Erdemir ile ilgili karşılıklı yaptığımız satış, satın alma ve nakliye bilhassa sorun devam etmektedir. 7-11 Nisan Almanya gezimizde Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ali Pandır bizden bir randevu talep ettiler. Genel sekreterimiz istedikleri tarihte kendilerine bu randevuyu verdi. Bu tarihteki randevuyu kendisi erteledi. Eğer gelseydi bütün bu sorunlarımızı masaya yatırıp çözüm noktasında bazı gelişmeler elde edebilirdik. Ben zaten kendilerini ziyaretimde hemen bir komisyon kurup, kendilerini bilgilendirelim, bizde takip edelim. Bir sonuç ortaya çıksın görüşü ortaya çıkmıştı. Gelselerdi bu komisyonun oluşmasını isteyecektik. Fakat şu anda ucu açık kaldı. Bizde beklemekteyiz. Kdz. Ereğli’nin geleceğini belli edecek olan satış, satın alma ve nakliye hususlarıdır. Bu bu üç hususun çözümü noktasında davranışlar içerisinde olunursa ki biz zaten şu ana kadar gereken fedakârlığı yapmışız. Bizim daha önceki aynı söylemlerimiz devam etmektedir ve bu sözlerimizin de arkasındayız. Erdemir’in eğer bize yaklaşımında bu çözümler olmaz ise biz kendi başımızın çaresine bakacağız. En azından ithalatı kendi limanımızdan yapabileceğiz. İnşallah hem Erdemir için hem bizim için hayırlara vesile olur. Ama biz halen kan kaybetmeye devam etmekteyiz. Bu ekonomik kan kaybı başka hiçbir şeye benzemez. Ekonomik kan kayıpları insanların geleceğini yok eder. Biz halen daha çözüm yerine zaman geçirmeye devam edersek Ereğli’nin geleceği risk altındadır. Bize bu sıkıntıları vermeye kimsenin hakkı yoktur.”

Tetiker son bit yıl içerisinde üyelerine ‘Can Suyu Projesi’ kapsamında bankalarla görüşmeler yaparak avantajlı krediler sağladıklarını ve üyelerini ulusal ve uluslar arası fuarlara götürdüklerini anlattı. TSO bünyesinde üyeler yönelik olarak çeşitli eğitimler ve bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini belirten Tetiker, katkılarından dolayı Meclis Başkanı Faruk Yazıcı, meclis ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

Kaynak : EREĞLİ HABER
Bu haber 6723 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler