Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > ERDEMİR’DE NELER OLUYOR?

ERDEMİR’DE NELER OLUYOR?

Erdemir’in yeni yönetimi tarafından uygulanmaya çalışılan yeni satış politikası Ereğli’de ki sac tüccarlarına büyük darbe vuruyor. Teminat mektubu yada siparişle mal alıp satan sac tüccarlarını ÇSM’ye yönlendirmeye çalışan Erdemir’in yeni yönetiminin bu uygulaması “ilçedeki kalan 15-20 kadar sac tüccarını da tamamen ortadan kaldırma” politikası olarak yorumlanıyor.

10.Haziran.2014 Salı 12:01
A A A

Ereğli Haber-  Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’de son günlerde yaşanan gelişmeler ilçe ekonomisine vurulacak büyük bir darbenin daha altyapısını oluşturuyor. Ereğli’de 5-6 yıl önce sayıları 500’leri bulan ve ilçe ekonomisine can veren sac tüccarlarının sayısı Erdemir’in uyguladığı katı politikalar nedeniyle 15-20’lere kadar düştü. Ancak kurumun son aylarda faaliyete koyduğu uygulamalar mevcut tüccarları da sıkıntıya sokuyor.

SATIŞTA OPERASYON

Erdemir’de Ali Pandır’ın Yönetim Kurulu Başkanı, Sedat Orhan’ın da Genel Müdür olmasının arından satış departmanında ki 23 personelin iş akitleri fesih edildi. Uygulama bununla da sınırlı kalmadı. Erdemir Toptan Perakende Satış Direktörü Ömer Bayhan ile birlikte Erdemir Çelik Servis Merkezi Müdürü Tuna Pakarar’ında iş akitleri fesih edildi. Görevden almalar Erdemir’de Ereğli tüccarını zora sokacak hatta tamamen yok edecek uygulamaları da beraberinde getirdi.

OPERASYONUN SEBEBİ BU MU?

Yürürlüğe konulan yeni uygulama ile sac tüccarları teminat mektupları Erdemir’de olmasına rağmen, Çelik Servis Merkezi’ne yönlendirilerek alımlarını buradan yapmaları isteniyor.  Bankalardan zaten bin bir güçlükle teminat mektubu alarak ticaretini devam ettirmeye ve hayatta kalmaya çalışan sac tüccarları teminatlarını değiştiremeyince mal alamaz duruma geliyor. Erdemir’de daha önce de benzer bir uygulama yapılmak istenmiş ancak görevden alınan Toptan Perakende Satış Direktörü Ömer Bayhan’ın itirazları nedeniyle uygulama hayata geçirilememişti. Erdemir’de Ömer Bayhan ve Tuna Pakarar ile birlikte satıştaki 23 personelin de bu gerekçe ile görevlerinden alınarak iş akitlerinin fesih edildiği iddia ediliyor.

SAC TÜCCARLARINI TAMAMEN YOK ETME POLİTİKASI MI?

Ereğli Haber’e konuşan sac tüccarları ise uygulamaya tepkili. Yeni uygulamanın sac tüccarlarını bitirme operasyonu olarak yorumlayan tüccarlar “Bildiğiniz gibi Ereğli’de 5-6 yıl önce sac tüccarı sayısı 500-600’lü rakamlardaydı. Bunların yanlarında çalışanlar ve aileleri hesap edildiğinde direk 3-4 bin kişi sac ticaretinden ekmek yiyordu. İlçeye yıllık nereden bakarsanız bakın 100 milyon TL’nin üzerinde para girişi sağlanıyordu. Erdemir’in tüccara karşı uyguladığı katı politikalar bu sektörü bitirme noktasına geldi ve Ereğli’de ki sac tüccarı sayısı şu anda 15-20’lere kadar düştü. Yeni yönetim geçmişteki uygulamalar yetmemiş gibi yeni uygulaması ile bizlere çok daha ağır darbe vurmaya başladı. Bizler zaten bankalardan çok zor teminat alabiliyoruz. Hal böyle iken Erdemir’e verdiğimiz teminatların ÇSM’ye kaydırılması isteniyor. Bankalarda bunu kabul etmiyor. Teminatlarımızı kaydıramadığımız içinde mal alamaz hale geliyoruz. Yaklaşık 10 gündür teminatla ve de stoktan mal alan sac tüccarları ÇSM’ye kaydırılmaya çalışılıyor. Bu uygulama Ereğli’de ki sac tüccarlarını tamamen ortadan kaldırmaktan başka bir şey değildir” dediler.

PNDIR VE ORHAN’IN KAPILARI KAPALI

Sac tüccarları ayrıca sorunun çözümü için Erdemir’de üst düzey yöneticilere ulaşamadıklarını belirterek “Sac tüccarlarına en ağır darbeyi vuran Fatih Tar bile Ereğli’de simitçiye bile randevu verip, sorununu dinliyordu. Şu anda ne Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır nede Genel Müdürü Sedat Orhan kimseye randevu vermiyor, kimseyle de görüşmüyorlar. Erdemir adeta kapalı bir kutu hale geldi. Her gelen yeni yönetim gideni aratmaya başladı. Bu yeni uygulama ile Ereğli’de ki mevcut sac tüccarları da biterse ilçemizin işsiz sayısına 500-600 kişi daha eklenecek ve ilçemize giren nakit girdi daha da azalacak” diye konuştular.

ARDİYE FATURASI KESİLDİ

Erdemir geçtiğimiz yılsonunda yıl içinde çekilmeyen veya geç çekilen mallara ardiye faturası keserek tüccar ve diğer müşterilerden bu bedelleri tahsil etti.

Yapılan bu uygulama ile ilgili olarak Erdemir yönetiminin bir açıklama yapıp yapmayacağı veya bu uygulamadan vazgeçip geçmeyeceği ise merak ediliyor.

Kaynak : Vedat Kılıç
Bu haber 8960 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler