Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > ERDEMİR YÖNETİMİ İSYAN ETTİRDİ

ERDEMİR YÖNETİMİ İSYAN ETTİRDİ

Kdz. Ereğli’de ki tüccar, nakliyeci ve sanayici bu gün öğlen saatlerinde Erdemir’in İstanbul’da ki binasının önüne giderek kendilerine karşı yapılan uygulamalara tepki gösterdi. Burada basın açıklaması yapan Kdz. Ereğli TSO Başkanvekili Niyazi Özcan “Buraya Erdemir’in ruhunu aramaya geldik” dedi.

20.Haziran.2014 Cuma 16:04
A A A

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli’de ki tüccar, nakliyeci ve sanayiciler İstanbul Ataşehir’de bulunan Erdemir ofisi önüne giderek burada eylem yaptı.

Kendilerinin bu güne alınteri ile çalışıp ülke ekonomisine katma değer sağladıklarını ve Ereğli ekonomik kalkınmasında öncü rol oynadıklarını ifade eden TSO Başkan Vekili Niyazi Özcan, İstanbul’a Ereğli’de muhatap bulamadıkları için Erdemir’in ruhunu aramaya geldiklerini söyledi.

Ellerinde taşıdıkları dövizlere uğradıkları haksızlıklarla ilgili sloganlar yazan tüccar ve nakliyeciler Erdemir yönetiminin uygulamalarına sert tepki gösterdiler.

Tüccar, nakliyeci ve sanayiciler adına basın açıklaması yapan Kdz. Ereğli TSO Başkan Vekili Niyazi Özcan şunları söyledi; “Karadeniz Ereğli’de faaliyet gösteren sac tüccarı, nakliyeci ve sanayiciler olarak bu güne kadar alın terimizle çalışarak ülkemiz ekonomisine katma değer sağlayıp bulunduğumuz ilçenin de ekonomik kalkınmasında hep öncü rol oynadık. Ancak ilçemizde kurulu bulunan ve Türkiye yassı çelik üretiminin de hemen hemen yüzde 70’ini sağlayan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarının 2006 yılında özelleştirilerek OYAK’a devredilmesinin ardından uygulamaya koyduğu politikalar sonucunda Ereğli ekonomisine can veren sac tüccarları, nakliyeciler ve sanayicilerimiz yok edilmeye başlanmıştır

2006 yılı öncesi Ereğli’de sac tüccarı sayısı 650 iken 2014 yılı itibarı ile 60-70 civarına düşmüştür. 2006 yılı öncesi 950 nakliyeci var iken2014 yılı itibariyle bu sayı 80- 90 civarında düşmüştür.2006 yılı öncesi tedariklerinin yüzde 90’nı Ereğli’deki sanayiciden karşılayan Erdemir, bugün ise sadece ihtiyacının yüzde 10-20’sini karşılamaktadır.

Tüccar, nakliyeci ve sanayicilerimize büyük darbeler vuran Erdemir yöneticileri sadece bunlarla da kalmayıp “sosyal sorumluluk” olgusunu tamamen unutmuştur. Erdemir özelleştiği günden bu yana ne Ereğli ne de Bölgede “sosyal sorumluluk” adına bir çivi dahi çakmamıştır.

Erdemir’in yüzde biri olan Derince’de ki Nuh Çimento bile körfez bölgesine her yıl 5 milyon TL’ye okul yapmaktadır.

Erdemir 2006 yılı sonrasında Türkiye yassı çelik üretiminin yüzde 70’ni sağlaması nedeniyle çelik sektöründe ton başına 5 ABD dolara fark uygulayarak hangi müşterisinin ayakta kalacağı hangi müşterisinin devam ettireceğine tek başına karar vermektedir.

7- DBS uzatmalar keyfiyete ve müşteriye göre farklı yapılarak müşterilerin kaderi kurumun elinde tutulmaktadır. Teminat mektupları ile sıkıştırılmış müşteriler kurumun oyuncağı haline getirilmektedir. Rekabet kurumuna ibretle duyurmak isteriz. Erdemir yöneticileri 2008 yılında Ereğli sac tüccarının tamamına siz bu malzemelerinizi alın, Erdemir ile iyi ilişkiler içerisinde olun, siparişlerinize aralıksız devam edin” deyip daha sonra 300 dolar aşağı çekerek bütün müşterilerinin ipini çekmiştir.

 Biz hangi ülkede yaşıyoruz ki Erdemir malını ABD Doları üzerinden satışa sunmaktadır?

Erdemir önce bir müşterisine sattığı mamülü diğer müşteriye kendisi satmaya çalışarak kendi müşterileri ile rekabet içerisine girmektedir. Böyle bir ticaret anlayışı ve mantığı dünyanın neresinde var?

Erdemir sattığı mamül için müşterisinden (depo) ardiye kirası almaktadır. Hem malı satıp hem de ürün daha fabrikadan çıkmadığı halde ardiye kirası almak tüccardan haraç almakla eş değerdir.

Ereğli tüccarına bu zulmü uygulayan Erdemir yönetimi şehir dışındaki bazı firmaları ise serbest stok ve fazla malzeme ile destekleyerek ilçedeki tüccara verdiği ürün fiyatından 5 dolar daha aşağı vererek dışarıdaki firmaların ardiye bedellerini bir şekilde kendisi karşılamaktadır.

Erdemir son olarak ise kendi portföyündeki müşterileri ERSEM’e kaydırarak kendi ortaklarından para kaçırmaya çalışmaktadır.

Personel taşıma ve hizmet taşıma işi yapan firmalardan defalarca fiyat indirimi talep eden Erdemir sıra kendi yan kuruluşlarından biri olan OMSAN’a geldiğinde neden bu kadar bonkör davranmaktadır?”

 

Kaynak : EREĞLİ HABER
Bu haber 6130 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler