Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Vedat KILIÇ > ÇÖZÜM İÇİN HAKEM ŞART

ÇÖZÜM İÇİN HAKEM ŞART

Ereğli’de yerel seçimler sonrası oluşan tablo çoğu kesimin ilçede iyi şeyler olacağı yönündeki beklentilerini yükseltmişti.

05.Eylül.2014 Cuma 13:12
A A A

Ereğli’de yerel seçimler sonrası oluşan tablo çoğu kesimin ilçede iyi şeyler olacağı yönündeki beklentilerini yükseltmişti. Oysa biz seçim öncesinden meclis listelerine baktığımızda işin nerelere varabileceğini tahmin edebiliyorduk. Öngörülerimizde de yanılmadık.

CHP’den ihraç edilen Fevzi Ekşi AK Parti’ye transfer olup yeniden seçildi ve seçimin üzerinden henüz 4,5 ay geçmişti ki yaptığı icraat ile Ereğli Belediyesi’ni Türkiye gündemine taşıdı. Fevzi Ekşi, yetkisini kullanıp İbrahim Cöbek’i görevinden alırken aslında yalnız olmadığının sinyallerini vermişti. Bu kararı tek başına almadığı, son bir aylık süreçte bu yönde derin kulisler yapıldığı, partinin bazı ağır ağabeylerinden fikirler alındığını biliyorduk. Ortada bu gerginliğin Fatih Çakır ile Ercan Candan’ın iktidar mücadelesinden kaynaklanan bir savaş görüntüsü olsa da işin asıl arkasında partinin ağabeyleri var. Ve son olarak AK Partili 7 üye meclise gelmeyerek, AK Parti’yi mecliste zora soktu. Bu arada 7 kişi arasında muhalif sayılan Turgay Aydın düğünü olduğu için o meclise gelmediğini biliyoruz. Hüseyin Uysal’ın sayısal anlamda Turgay Aydın’a o gün ihtiyacı olsa balayını bırakır mutlaka gelirdi.

Meclisi baştan sona izledim. CHP grubu ile Hüseyin Uysal arasında zaman zaman tatlı-sert tartışmalar yaşansa da CHP grubu o gün meclisi protesto eden 6 kişi kadar AK Parti’ye zarar vermedi.

Hüseyin Uysal olup bitenleri yorumlarken 6 belediye meclis üyesi için “Menfaatçi” kelimesini kullanıyor. Belli ki bu altı kişi İbrahim Cöbek’in görevden alınması dışında kendisinden farklı taleplerde bulunmuşlar. Fevzi Ekşi, Yusuf Kalay, Hasan Pınarcık, Sabri Dinç, Mehmet Erdoğan ve Mustafa Şentürk hangi menfaatlerden sebeplenmek istediler?

Bunu belki Hüseyin Uysal çıkar açıklar.

Altı kişi arasından haklılık payı olan bir tek kişi Mehmet Erdoğan’dır. Erdoğan amcası Fazlı Erdoğan’a bir belediye çalışanı tarafından hakaret ve iftiralarda bulunulduğunu bizzat Hüseyin Uysal’a gidip aktarıyor ve hiçbir düzeltme yapılmıyor. Fazlı Erdoğan hakkında kişisel olarak ne düşündüğümü bütün Ereğli biliyor. Ancak Hüseyin Uysal’ın maaşlı elemanının çıkıp, partide iki dönem milletvekilliği yapmış, yerel seçimlerin kazanılması için çalışmış bir kişiye çok ağır bir yazı yazması da normal bir durum değil. Belediyenin maaşlı elemanlarının yazdığı her yazının sorumlusu aynı zamanda Hüseyin Uysal’dır. Dolayısıyla Hüseyin Uysal bu tür durumlara fırsat vermemeli.

Hemen bu olup bitenin akabinde Milletvekili Ercan Candan’ın topa girip açıklamalarda bulunması, hatta suskun bekleyen TSO’yu da yeniden harekete geçirmesi de doğru değil.

Ercan Candan’a düşen görev olup bitenleri sükûnet içerisinde izlemek ve çözüm üretmektir.

Peki, bu kavgada kim kazanacak?

Hiç kimse kazanmayacak.

Ereğli kaybedecek.

Her iki tarafta kaybedecek.

Bu kavgayı körükleyen ağır ağabeylerde kazanamayacak.

Bakın o ağır ağabeylerden bir tanesi genel seçimler öncesi milletvekili olabilmek için dosyalar hazırlayıp genel merkeze gönderdi. Hakkında dosya hazırlanan Ercan Candan milletvekili oldu, kendisi ise saf dışında kaldı.

Ağabey insanlar arasına fitne sokmaz,

Ağabey kavgayı körüklemez,

Ağabey çirkin tuzaklar kurarak kendisine ikbal temin etmeye çalışmaz,

Ağabey tetikçi kullanmaz.

Hüseyin Uysal göreve geleli henüz 5 ay oldu. Kendisine fırsat verilmeli, destek olunmalı. En az bir yıl partisi ve yönetim ekibi Uysal’ı izlemeli sadece yanlış gördüğü işlerde uyarmalı. O yüzden Uysal’a “Yok şunu görevden al, şunu göreve getir” gibi dayatmalar haksız taleplerdir. Bana göre hesap sormak için çok erken. Zaten ilk iki ayı tebrikler ve ziyaretlerle geçti. 3 aylık bir süreçte yıpratılmaya çalışılması doğru değil.

Uysal’ın daha fazla zamana ihtiyacı var.

Peki çözüm ne?

Önümüzde daha 4,5 yıllık bir süreç var. Bu sürecin sürekli kavgalarla gitmesi kimsenin işine yaramaz. Ereğli son 8 yıldır sürekli geriye gidiyor.

Yaşanan kavgalar Ereğli’ye hep zarar verdi.

Anladığım kadarıyla her iki tarafla diyalog yolları kesilmiş durumda.

Öncelikle bu kanalların yeniden açılması gerekir.

Bunun için her iki grubun “tarafsız” görebileceği, sözü dinlenir, güven veren bir parti büyüğü devreye girmeli.

Bu parti büyüğü Celil Uzun, Fazlı Erdoğan, Hamdi Uçar, Özcan Ulupınar, Köksal Toptan, Emine Çift ve Ercan Candan olamaz. Saydığım isimlerin bazıları için bu kavga hiçbir şey ifade etmezken, bazıları ise zaten kavganın içerisinde olanlar.

Dolayısıyla bu isim öyle bir isim olmalı ki adaletli olacağına her iki tarafta inanmalı.

Bu isim öncelikle her iki grupla ayrı ayrı müzakere etmeli, grupları dinlemeli akabinde ise hakemlik yapmaya başlamalı. Ve her iki grup önyargıları bir kenara bırakarak bu hakeme destek vermeli.

Evet, aklımda tabiî ki bir isim var.

AK Parti’nin Ereğli’de kurucusu, her iki tarafa da güven verebilecek, sözü dinlenir bir isim.

O isim bana göre Muhammet Köse.

Kendisi bu noktada ne düşünür bilemem ama bu çatlağın tamiri noktasında ustalık ve hakemlik yapabilir. Muhammet Köse bu sorumluluktan da kaçmamalı. Madem Ereğli’de bu partiyi o kurdu, 40 yıl aradan sonra CHP’den seçimle Ereğli Belediyesi alındı. O halde sorumluluk üstlenip her iki grupla temaslara geçmeli.

Hem de hiç vakit kaybetmeden.

Hoşçakalın!..

Bu haber 6073 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler