Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > ERDEMİR VAKFI ÜYELERİ YANDI

ERDEMİR VAKFI ÜYELERİ YANDI

Erdemir Vakfı üyelerinin 130 milyon TL’lik cezanın torba yasa ile affedileceği hayali suya düştü. Vergi cezaları torba yasaya girmeyince vakıf 130 milyon TL’lil ceza ile yeniden yüz yüze kaldı. Türk Metal Sendikası Başkanı Yusuf Ziya Odabaş vakıfın cezası ile ilgili olarak “Muhatap ben değilim” derken Erdemir Vakfı Başkanı Mücteba Bekcan ise “Vakfımız seçimlerde kullanıldı” değerlendirmesinde bulundu.

15.Eylül.2014 Pazartesi 15:39
A A A

Ereğli Haber- 30 Mart 2014 yerel seçimlerinin sonucunu değiştiren Erdemir Vakfı’nın 130 milyon TL’lik vergi cezası torna yasaya girmeyince, vakıf üyeleri 2 bin 500 TL ile 25 bin TL arasında değişen oranlarda ki cezayı ödemekle baş başa kaldı.

ODABAŞ SEÇİM ÖNCESİ 9 BİN ÜYEYE NE DEMİŞTİ?

30 Mart yerel seçimleri öncesi Büyük Anadolu Otel’de açık açık Hüseyin Uysal’a oy isteyen Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, “50 yaşından sonra Cumhuriyet savcılarının kapısını öğrendim. Veremeyeceğim bir hesap yok. Vakıfta yolsuzluk var deniliyor ama burada herhangi bir yolsuzluk yok. Burada vergiden dolayı maliyenin kesmiş olduğu bir ceza var. Gelirden dolayı. Allah’ın izniyle bölge milletvekilimiz Ercan bey dünde görüştük, size selamları var. Bu işin sonuna kadar arkasında duracağını söyledi. Sayın Genel Başkanım Pevrul bey bu konuyla birebir ilgilendi. Çünkü Türk Metal’in yetkili olduğu yerlerde örnek bir şey. Bu konuyla ilgileneceğim. Vekilimle konuştum, inşallah seçim öncesi işçinin, emeklinin mağdur olmayı bir şekil bulacak. Burada 9 bin tane üye var. 3 bin 300 tane emekli var, hayatını bununla idame ettiriyor. Bunların ekmeğine değen bir şey varsa Allah onları bildiği gibi yapsın”demişti.

ODABAŞ "MUHATAP BEN DEĞİLİM"

Türk Metal Sendikası Başkanı Yusuf Ziya Odabaş konu hakkında bu gün kendisini arayan bir gazetecinin vakıfın yediği cezanın torba yasaya girmemesi ve seçim öncesi kendisinde bu konuda üyelere söz verdiği hatırlatılınca “Olayın muhatabı ben değilim. Ben ne vakıf yöneticisiyim, nede bası sözcüleri. Bu konu vakıfı ilgilendiren bir konu. Birileri bir şeyler yazıp çiziyor. Beni ya da bizi ilgilendiren bir konu değil” dedi.

 BEKCAN “VAKFIMIZ KULLANILDI”

 Erdemir Vakfı Başkanı Mücteba Bekcan ise konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “130 milyon TL’lik bir ceza yedik. Bize göre bu cezayı hak edecek bir kanunsuzluk ve hukuksuzluk yapmadık. Bununla ilgili yılbaşından beri uzlaşma görüşmelerinde bulunduk. Bu görüşmeleri yaparken araya seçim girdi, sonra torba yasada bununla ilgili bir düzenleme çıkabilir dendi. Bizde görüşmelere ara verdik. Torba yasada bununla ilgili bir kanun çıkmayınca yeniden başa döndük. Şimdi tekrar maliye bakanlığı yetkilileri ile görüşerek bir uzlaşma yolu arayacağız. Uzlaşmadan ne çıkar bilmiyor. 130 milyon ile 0 arasında bir şey olacaktır. Biz bu konuyu çözmek için elimizden gayreti göstereceğiz” dedi. Bekcan ayrıca Erdemir vakfının 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi kullanıldığını söyledi. Seçim öncesi bir pazarlık içerisinde olmadıklarını ifade eden Bekcan “Biz ne ben ne yönetim kurulumuz hiçbir şekilde böyle bir görüşmenin pazarlığı içinde olmadık. Ama şunu söyleyebilirim. Bizim vakfımız bu seçim döneminde birileri tarafından kullanıldı” dedi.

Vakıf üyeleri ise 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyor.

Kaynak : EREĞLİ HABER - HALKIN SESİ
Bu haber 9398 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler