Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Vedat KILIÇ > Hesaplar değişecek

Hesaplar değişecek

30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi 2009 yılında Zonguldak İl emniyet Müdürlüğü görevi sırasında Atilla Çınar tarafından yürütülen operasyonla ilgili devam eden Çelik-2 davasında Yargıtay kararını verdi.

13.Aralık.2013 Cuma 12:12
A A A

Bu davada en çok sonucu beklenen isim Murat Sesli idi. Yargıtay Sesli hakkında Ankara 12.Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararlardan birini bozdu ve diğer üç suçlamadan ceza verdi. Bu sonuç Ereğli’nin siyasi kaderini de etkileyecek. Çünkü şu ana kadar taraflı tarafsız her kes 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimlerin Halil Posbıyık ile Murat Sesli arasında geçeceğini konuşuyordu.

Yapılan kamuoyu yoklamaları da bu gerçeği ortaya koyuyordu. Şimdi hesaplar değişti.

Murat Sesli bir dönem birlikte çalıştığımız, ailecek görüştüğümüz ender siyasetçilerden birisi. Başına gelenleri hak ettiğini düşünmüyorum.

Tamam, yargı bir karar verdi ve buna saygı duyacağız ama bu karar bana göre çok ağır oldu. Özellikle Murat Sesli açısından ağır oldu. Benim için hayatta her şey siyasetten ibaret değil. Bu konu da siyasetten öte bir durum. Keşke farklı olsaydı, farklı sonuçlansaydı.

Konumuza dönecek olursak; Murat Sesli için ağır olan bu karar AK Parti içinde ağır oldu. Alınan bu karar sonrası AK Parti, Ereğli Belediye Başkanlığı için en güçlü adayını kaybetmiş oldu. AK Parti’de hesaplar sil baştan yapılmaya başlanacak. Vitrine çıkan mevcut isimlerle seçim alması mümkün görünmüyor. Yapılan anketlerde bunu açıkça gösteriyor. Dolayısı ile AK Parti Halil Posbıyık’ın karşısına farklı bir isimle çıkmak zorunda. Aksi halde tarihinin belki de en ağır yenilgisini yaşayabilir.

AK Parti kurmayları şimdiye kadar yaptıkları çalışmalarda hep duygusal davrandılar. Milletvekilleri ve parti yöneticileri Ereğli Belediyesi’ni kazanabilecek bir adaydan ziyade kendi kontrollerinde olabilecek bir isim arayışı içerisine girdiler. Doğal olarak buda başarısızlığı getiriyor. 2004 ve 2009 seçimleri bu günkü yaşananlara en güzel örnektir aslında.

CHP’ye gelince.

CHP’de Buket Müftüoğlu’nun çıkışı kendisini reklam yapmaya çalışan bir ismin çabalarından başka bir şey değil. Halil Posbıyık’ın aday yapılmayacağı dedikodu ve söylentileri boş bir teneke tıngırtısından başka bir şey değil.

CHP Genel Başkanı ve yöneticileri Ereğli’de seçimi kazanması en muhtemel adayı harcayıp yerine seçimleri kazanamayacak bir adayı çıkartacak kadar aptal insanlar mı?

CHP’nin 2004 seçimlerinde çıkarttığı adayın aldığı oy ortada iken, 20 yılı aşkın süredir 1 tane il genel meclisi üyesi çıkartamayan CHP, Halil Posbıyık’ın partiye gelmesi ile üç tane il genel meclisi üyesi kazanmışken niye harcasın?

CHP içerisinde Halil Posbıyık’ı istemeyen burnu havada, sultana selam vermeyen, halktan kopuk, kendilerini diğer insanlardan üstün varlıklar olarak gören bir zümre elbette var. Ve bu zümre Ankara bağlantılarını iyi kullanarak genel merkeze Posbıyık’ı aday yaptırtmamak için ellerinden geleni yapıyor. Fakat CHP Genel Merkezi bu tür oyunlara düşecek kadar acemi değildir muhakkak.

AK Parti kanadından da Posbıyık’ın aday olmasını istemeyenler var.

Öyle ki; yetki ellerinde olsa bir kılıf uydurup hemen bu gün Posbıyık’ın eline kelepçe taktırıp cezaevine attıracaklar.

Sonuç itibariyle AK Parti Ereğli’de ciddi bir aday bulamazsa tek adaylı bir seçim yaşarız.

Kimse kendisini dev aynasında falan görmesin.

GÜLÜÇ SEÇİMLERİ

Gülüç Beldesi’nde MHP, CHP ve DSP’nin adayı kesinleşti. AK Parti ise henüz adayını belirlemedi.

Mevcut Başkan Aydın Güngör’ün Haber Hayat Gazetesi Sahibi Doğan Gönüllü’ye “Ben aday olmayacağımı söylemedim” manevrası çok ilginç. Anladığım kadarıyla Sayın Güngör Ereğli rüyasını bir başka bahara bırakıp yeniden Gülüç’ün yolunu tutmak istiyor.

Bir tarafta da kendisine adaylık garantisi verilen İsmail Yılmaz var. İsmail Yılmaz aday yapılamazsa Fazlı Erdoğan, Fatih Çakır, Celil Uzun çıkıp ne söyleyecekler bu millete?

Ve diğer tarafta Ahmet Uçar gibi Gülüç’ün yerlisi güçlü bir aday var. Gülüç’te doğup büyüyen, tabanı olan bir isim. Milletvekili Ercan Candan Ahmet Uçar aday yapılmazsa çıkıp ne söyleyecek?

İngiliz polisinin hikayesi Ereğli’de tutmaz.

Çünkü burası İngiltere değil Türkiye.

Türk insanının yapısı İngilizlere benzemez. Türk insanı o kadar geniş değildir.

Seçim süreci yaklaştıkça ilginç ve beklenmeyen gelişmeler yaşıyoruz.

Aralık ayının ortalarına geldik ve seçimlere 100 günden daha az bir süre var.

Bakalım daha neler yaşayıp göreceğiz.

Hoşçakalın!..

Bu haber 3741 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler