Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > “ERDEMİR HİSSEDARLARI ZARAR MI EDECEK?”

“ERDEMİR HİSSEDARLARI ZARAR MI EDECEK?”

OYAK Yönetiminin Erdemir’de güvenlik, nakliye ve liman işletmelerini özelleştirdikten sonra satış ve satın alma birimlerini de özelleştireceği iddiası elinde Erdemir hissesi bulunan küçük yatırımcıyı tedirgin etti. Ereğli Haber’e ulaşan yatırımcılar Erdemir’de devletin altın hissesini temsilen bulunan Zonguldak Valisi Ali Kaban’ı göreve çağırdı ve asıl yapılmak istenenin kar transferi olduğunu ifade ettiler.

15.Ekim.2014 Çarşamba 18:25
A A A

Ereğli Haber- İnternet sitemizde yer alan “Erdemir’de satış ve satın alma’da özelleşiyor” başlıklı haberimiz büyük yankı uyandırdı. Haberin ardından Ereğli Haber’e ulaşan elinde hisse bulunan yatırımcılar “Bu yapılan açıkça kar transferi olur” dediler.

“TEK ANLAMI KAR TRANSFERİ”

OYAK Yönetiminin satış ve satın almayı özelleştirmesi durumunda konuyu yargıya taşıyacaklarını dile getiren hissedarlar şu yorumda bulundular: “Eğer varsa gerek satış ve gerekse satın alma Erdemirce özelleştirilirse bunun tek anlamı olur, kar transferi. Şöyle ki; hali hazırda Erdemir piyasadan tedarikçiye en yakın şekilde alım yapacak bir yapıda görev yapmaktadır.

 Eğer araya OYAK NOVA gibi bir kuruluş girecekse ve alımların tümü bu kaynaktan geçecekse Oyak Nova ne kadar beceriksiz yönetilirse yönetilsin alıcıya bir kar marjı ile satacağından kesinlikle zarar etmeyecektir. Asıl zarar Erdemir’in artan maliyetlerinden dolayı Erdemir bilançosunda oluşurken Erdemir hissedarı zarar edecektir. Tabi bu arada Oyak kurum olarak kar aktarımından yararlanan kuruluş olacaktır.

“ERDEMİR HİSSEDARI ZARAR EDER”

Satış konusunda da durum çok farklı olmayacak, yukarıda belirtilenin tersine bir işlem vasıtasıyla, piyasa fiyatının altında bir fiyatla özelleşen şirkete mamul satışı gerçekleşecek, piyasa fiyatıyla oluşan farkta aradaki şirket sahiplerine akarken Erdemir hissedarı zarar edecektir.

VALİ KABAN GÖREVE

Ancak bütün bu basit akış 60’lı yılların kazıklama metodudur. Bilindiği kadarıyla satış ana sözleşmesi ve SPK da buna müsaade etmeyecektir. Zaten mevcut hükümet Zonguldak Valisi Sayın Ali Kaban’ı bu tip oluşumları takip ve önleme amacıyla altın hisseyi temsilen atamıştır.” 

Kaynak : EREĞLİ HABER
Bu haber 5214 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler