Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > S.M. Mali Müşavir Serkan GÜNAYDIN > MÜKELLEFİN EMEKLİ OLMAK İÇİN TEHLİKELİ OYUNU

MÜKELLEFİN EMEKLİ OLMAK İÇİN TEHLİKELİ OYUNU

Bu yazımızda basit usul mükelleflerini ileride çok zor ve içinden çıkılmaz maddi sıkıntılara düşürebilecek bir konudan bahsedeceğim.

29.Ekim.2014 Çarşamba 17:46
A A A

Bu yazımızda basit usul mükelleflerini ileride çok zor ve içinden çıkılmaz maddi sıkıntılara düşürebilecek bir konudan bahsedeceğim. 

Çevremizde de karşılaştığımız üzere bazı basit usul vergi mükellefleri özellikle emeklilik yaşını doldurmasına 3,5 yıl kala SSK’dan emekli olabilmek için kendilerini SSK’lı olarak çalışmasalar dahi çalışıyor göstermektedirler.
Bilindiği üzer vergi usul kanununun ilgili maddesinde basit usul vergi mükellefi olmanın birinci ve en temel şartlarından biri kendi işinde bir fiil çalışmak veya bulunmaktır. Mükellefin yanında yardımcı eleman çalıştırması, bu şartın ihlaline neden olmamaktadır.
SGK’nın ilgili maddesine göre bir işçinin SSK’lı olarak çalışması işçinin fiilen orada bulunması anlamına gelmektedir. Ve maliye bu durumdaki vergi mükellefinden, kendi işinde bir fiil bulunmadığı gerekçesiyle gerçek usulde vergilendirmesini istemektedir. Maliye söz konusu mükellefi SSK’lı olarak çalışmaya başladığı yılı takip eden yıldan itibaren gerçek usulde vergilendirilmesini istemektedir. Ancak mevzuattan bilgisi olmayan veya bilgisi olsa dahi gerçek usulde vergilendirmek istemeyen basit usul vergi mükellefleri, SSK’lı olarak çalıştıklarını vergi dairesine bildirmeyip mükellefiyetlerinde yapılması gereken değişikliği yaptırmamaktadır.
Konunun maddi boyutunu incelediğimizde; gerçek usul vergi mükellefi basit usul vergi mükellefine kıyasla yılda 12 adet KDV beyannamesi, 4 adet gelir geçici vergi beyannamesi, 4 adet muhtasar beyannamesi ile 1 adet mükellef bildirim formu vermektedir. Yani basit usul vergi mükellefine nazaran yılda toplam 21 adet beyanname daha vermekle sorumludur. 2014 yılında bu bildirimleri verilmemesinin cezası ise her bir beyanname için 600 TL’dir. Yani 1 yıl için karşılaşacağı ceza tutarı 600 TL * 21 adet = 12600 TL’dir. Maliye tespiti 4 yıl sonra yaptığını varsayar isek 4 yıl * 12600 TL = 50400 TL’dir.
Bizim tavsiyemiz bu durumdaki basit usul vergi mükellefleri durumu en geç SSK’lı olarak çalışmaya başladığı yılın sonuna kadar vergi dairesine dilekçe ile bildirmeleri veya vergi mükellefiyetini sonlandırıp SSK’lı başlamalarıdır. SSK’dan emekli olabilmek adına bu tür tehlikeli oyun oynanmamalıdır.

Bu haber 3048 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler