Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Sağlık > Gençler obezite tehlikesi altında

Gençler obezite tehlikesi altında

2023 yılında Türkiye'de Obezite kaynaklı kronik hastalıklar tedavisi ülke bütçesini karşılayamayacak duruma gelecek.

12.Kasım.2014 Çarşamba 11:49
A A A

Ereğli Haber- Düzce Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Pediatri Birliği ve TMO işbirliğiyle 13-16 Kasım tarihleri arasında, Kemer Limak Limra Otelde 2. Ulusal Ergen ve Çocuk Obezitesi Sempozyumu düzenleyeceklerini söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Türkiye’de çocukluk çağında obezite oranlarının gittikçe arttığını belirterek, gelecekte obezitenin Türkiye için çok ciddi bir sorun haline geleceğini dile getirdi.

HAREKETSİZ YAŞAM, TELEVİZYON BİLGİSAYAR EĞİTİM SİSTEMİ OBEZİTENİN NEDENİ

Türkiye' de özellikle çocuk ve gençlerde obezite sorununun tehlikeli boyutlarda baş gösterdiğini ve toplumun ciddi ve nitelikli bir şekilde bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, hareketsiz yaşam, televizyon ve bilgisayar alışkanlığıyla; sosyal ve sportif etkinliklere baştan savma bir şekilde yer veren sınavcı eğitim sisteminin çocukları obeziteye sürüklediğini söyledi.

TÜRKİYE KALORİSİ YÜKSEK, BESİN DEĞERİ DÜŞÜK GIDALAR TÜKETİYOR

Türkiye’de Obezite tehlikesinin özellikle çocuk ve gençleri esir aldığını ve obezitenin Türk halkının ciddi bir sağlık sorunu haline geldiğini kaydeden Gürkan Avcı, şunları kaydetti; “Gelecekte obezitenin Türkiye için daha ciddi bir sorun haline geleceğini şimdiden uyarı mahiyetinde söylemek isterim. Daha şimdiden çocuklarda şişmanlık oranı Türkiye ortalamasında yüzde 22,5 düzeylerine çıkmış durumda. Okul çağı çocuklarında yapılan araştırma sonuçlarına göre obezitenin olukça yüksek olduğu ortaya çıktı. Çocuklarımız kalorisi yüksek, besin değeri düşük gıdalarla büyütülüyor. Gerekli ve ivedi önlemler alınmaması durumunda Türkiye obez bir nesil tehlikesiyle karşı karşıya.

OBEZİTE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNDE TEHLİKELİ BİR SORUN

Milli Eğitim Bakanlığı kalitesiz ve içi kof beden eğitimi ders politikalarını biran önce terk ederek çocukları hareketli, sosyal ve coşkulu yaşama teşvik etmek için çalışmalar yapmalıdır. Sağlık ve Spor Bakanlıklarının da obeziteye karşı bir yol haritası, stratejik planı olmalıdır. Aksi halde gelecek yıllarda obezite daha ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkacak. Sorumlu ve vizyoner sendikacılığın öncüsü DES olarak bizlerde ülkemizi ve geleceğimizi tehdit eden bu gizli tehlikeyle yani obezite ile mücadele adına bu yıl ikinci bir adım olarak 13 - 16 Kasım tarihlerinde Antalya Limak Limra Otelde 2. Ulusal Ergen ve Çocuk Obezitesi Sempozyumu düzenliyoruz.

ÇOCUK VE GENÇLERİMİZ OBEZİTE TEHDİTİ ALTINDA

Türkiye’de obezite alanında en tanınmış bilim insanları, akademisyenler, ilgili bakanlıklardan bürokrat ve uzmanlar ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla başarılı ve nitelikli bir sempozyum düzenleyerek Türkiye’nin sağlıklı gençlik ve mutlu gelecek hedeflerine hizmet etmeyi amaçladıklarını kaydeden Gürkan Avcı, konuya ilgi duyan herkesi davet ettiği sempozyumla alakalı olarak şunları ifade etti.

TÜRKİYE OBEZİTE TEHLİKESİNİN YETERİNCE FARKINDA DEĞİL

Bu sempozyumda Türkiye’nin Obezite sorununu masaya yatıracak ve başta hükümet olmak üzere tüm partilerimize ve ilgili kurum ve kuruluşlarımıza çözüm önerileri bağlamında tavsiye niteliğinde önemli tespit ve telkinlerde bulunacağız. Obezitenin Türkiye ve Dünya için büyük bir tehlike ve dahası tehlikeli bir kriz olduğu ancak yavaş yavaş ilerlediği için kimse yeterince farkında değil. Obezite, akut ve kronik birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Obezitenin sonuçları hem maddi, hem manevi açıdan yıkıcı.

ÖNLEM ALINMAZSA TEDAVİLER İÇİN ÜLKE BÜTÇESİ BİLE YETMEYECEK

Uzmanlar sorunun gelişmiş ülkelerin sorunu olmaktan çıkıp az gelişmiş ülkeleri de etkisine altına aldığını belirtiyor. Yapılan araştırmalar obezitenin dünya genelinde büyük bir artış eğilimi gösterdiğini ilan etti. Ancak obezitenin geliri düşük ülkelerde daha çok yayılmaya başladığı belirtiliyor. Dünya çapında bir milyar 500 milyondan fazla kişinin obez olduğunu belirten uzmanlar, fiziksel aktivitelerin azalması, yemek sektöründeki tüketim alışkanlıklarının giderek kötüleşmesini en önemli nedenler olarak görüyor. Önlem alınmaz ve obezite bu hızla artarsa 2023 yılında Türkiye'de Obezite kaynaklı kronik hastalıklar tedavisi ülke bütçesini karşılayamayacak duruma gelecek.

TARIMSAL POLİTİKALAR VE KISITLAMALAR GELİŞTİRİLMELİ

Türkiye, tarımsal politikaları kötü yönetmenin, sağlıksız ve GDO’lu ürünlere yasaklama ve kısıtlama getirmemenin yanı sıra çocuk ve gençlere reklamlarla takdim edilen yemekleri düşünmeden sunarak Obezite sorununu ve bu konuda izlemesi gereken strateji ve politikaları daha da başıboş bırakmış görüntü içine düşmüştür.”

Kaynak : İHA
Bu haber 2370 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler