Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > S.M. Mali Müşavir Serkan GÜNAYDIN > GELİR TESTİ YAPTIRMAYANLARA TORBA YASA İLE SAĞLANAN KOLAYLIK

GELİR TESTİ YAPTIRMAYANLARA TORBA YASA İLE SAĞLANAN KOLAYLIK

Bilindiği üzere 01.01.2012 tarihinde SGK yeşil kart uygulamasında vazgeçip Genel Sağlık Sigortası ( GSS ) uygulamasına geçmiştir.

13.Kasım.2014 Perşembe 15:10
A A A

Bilindiği üzere 01.01.2012 tarihinde SGK yeşil kart uygulamasında vazgeçip Genel Sağlık Sigortası ( GSS ) uygulamasına geçmiştir. Bu uygulamaya göre eşlerden biri çalışmıyor ise çocuklar için 25 yaşını aşmamış öğrenci olanlar veya 18 yaşını aşmış öğrenci olmayanların sağlık hizmetinden yararlanabilmesi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurması ve gelir testi yaptırması gerekmektedir.

Kişinin geliri; ikametgâh adresinde oturan kişi sayısına bölündüğünde kişi başında düşen geliri asgari ücretin üçte birinden az ise aynı yeşil kartlı gibi sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmaktadır. Kişi başına düşen geliri;

 -  asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olduğu tespit edilenler için, (brüt asgari ücret/3 )X %12 si kadar; - asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olduğu tespit edilenler için, brüt asgari ücret X %12 si kadar - asgari ücretin iki katından fazla olduğu tespit edilenler için, (brüt asgari ücret X 2) x %12 si kadar prim ödeyerek sağlık hizmetinden faydalanabilmektedir.  Kişi bu tutarı ödemediği zaman sgk ya borçlanmaktadır.

Vatandaş gelir testi yaptırmaz ise; SGK Genel Sağlık Sigortası primini en yüksek olandan işleme almaktadır. Çoğu vatandaşımız kanunun uygulanmasının tam anlaşılamamasında v.b. sebeplerden dolayı gelir testi yaptırmadığı basında çıkan haberlerden bilinmektedir.

Kamuoyunda TORBA YASA diye adlandırılan 6552 sayılı konun ile bu durumda olan vatandaşlara bir af niteliğinde uygulama getirmiş olup; 6552 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten (01.10.2014 ) itibaren 6 ay içerisinde gelir testine başvuranların; gelir testi sonuçları 1.1.2012 tarihinde yaptırılmış gibi işleme alınacak olup söz konusu tarihte gelir testi yaptırmadığı için yüksek prim ödemekten kurtulacaktır. Yapılan bu düzenleme ile gelir testi sonucu gelirleri asgari ücretin 1/3 ünden az olanların GSS prim borçları tamamıyla silinecektir.

Bu haber 14414 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler