Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > TETİKER "BİR ZAMANLAR OSB İÇİN 'HAYAL' DEDİLER

TETİKER "BİR ZAMANLAR OSB İÇİN 'HAYAL' DEDİLER

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Ticaret ve sanayi Odası (TSO) Başkanı Yaşar Tetiker, Organize Sanayi bölgesinde Obal aliminyum fabrikasında basın toplantısı düzenledi. Tetiker konuşmasında "Bir zamanlar OSB için 'hayal' dediler. Ama şimdi 24 fabrika üretim yapıyor" dedi.

12.Şubat.2015 Perşembe 19:56
A A A

Ereğli Haber- Tetiker beraberinde TSO Başkan Yardımcıları Sertan Yalçın, Mehmet Çivici ve Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Gürdal Dağlı da hazır bulunduğu ziyarette, Obal Alüminyum sahiplerinden Zafer Çakır ve Çınar Boru sahiplerinden Abdurrahman Çınar ile çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi verdiler.

Ereğli Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB) yapılan ziyaretin ardından Obal Alüminyum Fabrikası Yemekhanesi'nde  basın toplantısı düzenledi.OSB'nin ilk adımlarını attıklarında birçok kişinin bunu bir hayal ürünü olarak gördüğünü, şu an 24 işletmenin faal olduğunu belirterek, bunun başarının göstergesi olduğunu ifade eden Tetiker "Hayallerin insanları nereye götürür derler bunun en büyük ispatı bu tablodur, OSB'dir. 90'lı yıllarda OSB programa alınırken uğraştığım çalışmada herkes bu bir hayaldi diyordu. Ereğli'nin OSB'ye ihtiyacı yoktur, Erdemir'den sonra ikinci bir hava kirliliğini kaldırmaz diyen yerel yönetimin başındaki şahıs ve onun etrafında birleşen insanlar OSB'ye karşıydılar. Bugün aynı şahıs hayatımın en büyük hatası OSB'ye hayır dememdir diyerek beyan etmiştir. Bize bu mutluluk yeter. Spekülasyonun ortadan kalktığının en büyük nedenidir. O günün şartlarında 14 oda meclisinde varız, 5 muhalefet vardı, o muhalefetin başını çeken kişi de kendi kendine varlık iddia etmiş, bir kaç arkadaşı da yanına almıştı. Bugün olmayan bir kurumun başkanı gözüken o şahıs Ereğli'ye bir çivi çakanın elini değil ayağını öperim diyor. Ama dün nasıl OSB'ye karşıysa bugün de çıkmış, Ereğli'nin limana ihtiyacı yok diyor. İkinci spekülasyon ise şu ticaret odası ne yapar? Diğer bölgelere de bakın bu sorunun en büyük cevabı OSB'dir. Burada bu emek tamamen Kdz. Ereğli TSO'nun ve bizlerin emeğidir. Fedakar burada kahraman diyebileceğimiz üreticilerdir. Ekonomik kahramanlar, sanayi kahramanları var, bunlar yatırım yapan fedakarlık yapan cansiperane çalışan insanlar. Bu insanların finansman konularının açılması lazım diyoruz, bu mücadeleyi de vermek bizim birinci derecede hassasiyetimiz."

"24 FİRMA ÜRETİM YAPIYOR""

OSB'de toplam 56 parselin bulunduğunu hatırlatan Tetiker,"En son göreve geldiğimde 400 civarında işçi çalışıyordu, şuanda lojistik hizmetleri ile birlikte bin 250'leri bulduk.  Demek ki bu yüzde 300 artabiliyormuş. Ne yaptık biz basit operasyonlarla gelir gelmez hantallaşmış yapıyı ortadan kaldırdık. 56 Parselde adamlar peşinatı yatırmış, 17 tane burada parsel sahibi 10 senedir bir çivi çakmamış, taksitlerini de doğru dürüst yatırmamış. Nemalanmak gayesi ile buradan yer almış. Biz 17 tanesini tasfiye ettik, attık. 17 Parsel sahibinin atılmasıyla yerine gelenler süratle inşaatlarına başlamış. 200 hektarlık bir büyüklüktedir burası. Sahipsiz bir memlekette yaşıyoruz maalesef, eğer sahibimiz olmuş olsaydı Alaplı OSB ile birleşirdi, bizim düşüncemiz Alaplı OSB'ye gerek yok büyümemiz gerekiyor dedik ama muhalefet ettiler, Alaplı'yı bizden ayırdılar. Alaplı tekrar bizim müteşebbis heyetlerimiz tarafından birleştirilmek isteniyor ama yapılan hiçbir şey yok. Biz Kdz. Ereğli OSB'de sonuç almış durumdayız. Hiçbir parselimizde boşluk yoktur. OSB'de verilmemiş hiçbir parsel kalmamıştır, aylar önce de bu deklare edildi. 56 Parselin tamamı tahsil edildi, 24 fabrika üretime geçti, 15 inşaat halinde, proje aşamasında 14 fabrikamız var, faaliyetine ara veren sadece 2 fabrika var. 2015 Yılı Kdz. Ereğli OSB yılı olacaktır dedik. Yılsonu itibariyle 2 bin 500, 3 bin kişiyi istihdam edersek Erdemir'in özelleştirilmesinin ardından en büyük alternatif burası olacak.

Son bir buçuk yıllık hedef ve başarılar hakkında değerlendirmelerde bulunan Tetiker  "En büyük hedeflerimizden biri Kdz. Ereğli'nin OSB'sini rehabilite etmek, tersaneleri canlandırmak, Erdemir ile ilgili ilişkiler ve öğrenci sayıları hedefimiz vardı. Bunların hepsinden sonuç aldık. Erdemir ile ilişkilerimizde ve tersaneler bölgesinde siyasi engeller gördük. Ey TSO Başkanı tersaneler bölgesi sensiz de olur, çık aradan dendi mi, dendi. Ben tamam dedim bizi bir tek şey ilgilendirir o 3-4 bin kişi çalışsın, kardeşlerimiz evlatlarımız ekmek yesin. Hala bekliyoruz hala netice alınmış değil. Bana belge ile gelmediler diyor vekil, kardeşim sana ne belgesi gelecek. Olmayan kurumun başındaki şahıs, limana ihtiyacı yok diyen şahıs biz Ereğli'nin limana ihtiyacı olduğunu da anlattık. Liman müsaadesini aldık her şey bitmiş ortak bir organizasyon ile yola çıkmışız, anonim şirket kuruluyor, toplantı yapılıyor işi sulandırıyorsun, bu Kdz. Ereğli'ye yapılan en büyük ihanettir dediğim de bu. Her seferinde de bunu söylerim. OSB'nin içerisinde bir çivin varsa çık çivi çaktım de ben bileyim, bilmeyenler de öğrensin. Bizim mücadelemiz ekmek kavgası. Ereğli'nin geleceği o toplantılarla olmaz icraat ile eylem ile kurtulur. Toplantıda bir eylem kararı almıyorsanız eylemsizlik vardır, sohbetten öteye gitmez, yemek toplantılarından öteye geçmiş. Neyin barışını yaptınız hangi fotoğrafı verdiniz hangi sosyal barış sağlandı. Birileri çıksın cevap versin. Erdemir ile olan bizim sürtüşmemizden öte tamamı ile artık Ereğli'ye dönüşmüş bir ortam var. Bunun mücadelesini veriyoruz. Bugün sahipsiziz hiçbir zaman da sahipsiz olmadık da olmayacağız. Bu tiyatroyu seyir etmek isteyenler bunları bilsinler. Kdz. Ereğli'de bir siyasetçinin ihaneti de bitmiyor kendi içimizden hangi platformu hangi ortamı yakaladıysa bu ihanet şebekelerinden dolayı Kdz. Ereğli bu durumda. Ben şu saatte randevu veriyorum geliyorum dersen bu insana ne ad takılır. Ben size randevu veririm şu saatte geleceğim diyorum o saatte yok oluyor, mazerette yok, herhangi bir söz de yok. Bizim anlayışımızda toplumsal anlayışımızda bu harekete ne denir? Erdemir aldığım sonuç budur. Ben suçluyu siyasilerde görüyorum. Vekil benden 3 günde çözeceğim dedi raporu, 3 gün değil 300 gün geçti.

Göreve geldiklerinde üniversite öğrenci sayısının bin 700 olduğunu kaydeden Tetiker; "Şuan 4 bin 200 civarlarında.  4 senedir görevde alan bir milletvekili, var, bir garip TSO var, yaptıklarımız işte ortada. Rektör bize diyor ki bana kantin yemekhane yap oluştur ben sana öğrenci sayısını ilk sene 5 ikinci sene 10 bine çıkartayım diyor yapıp bitiriyoruz. 4 Senedir görevdesin ey milletvekili aynı operasyonu sen de yapsaydın? Seçimlere 2 ay kalmış, parlatma turları başlamış. Her zaman olduğu gibi çıkar bu ayakkabı boyacıları, tiyatro sahnelerinde oynayanlar. Bu parlatmalar ne diyor bilboardlarda, benim sormam hakkım değil mi? Hastaneyi yapıp yıksak desek 5 sene geçer. Fakültenin yanında yer var, rektör ile mutabakat yaparsın bunu canlandırırsın. Erdemir de onu halletsin, Eğitim Müdürlüğündeki yeri varsın, hiç bina yapmaya gerek kalmadan 2-3 bin öğrenci sayımız daha da artar, bizim üzerinde durduğumuz da bu. Ereğli'nin zaman kaybına tahammülü yok. Hastane yapıldı yıkıldı diyene kadar 5 sene geçecek o sürede atı alan Üsküdar'ı geçecek. En son rektör ile görüştük ben 2 bin sayısını arttıracağım dedi. Bana sahilden yer bulun dediler, Eğitim Fakültesinin yerini bulduk. Sanayicimiz, tüccarımız üstlensin, belediyeyi de alalım gelirse. Madem bir platform kurulmuş Ereğli'nin geleceğini kurtaracaklarmış, tamam itirazım yok, olayları takip ediyoruz, ben de Sertan Yalçın'ı verdim, diyorum ki tiyatroya dönüşmesin" dedi.

Bu haber 4415 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler