Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Kültür - Sanat > KADIN ÇALIŞTAYI RESİM SERGİSİ AÇILDI

KADIN ÇALIŞTAYI RESİM SERGİSİ AÇILDI

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Belediye ve Sanat Elçileri Derneği tarafından düzenlenen ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü Resim Çalıştayı ve Sergisi' yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

08.Mart.2015 Pazar 19:50
A A A

Ereğli Haber- 5 Mart tarihinde başlayan ve 8 Mart' da sona eren Çalıştay'ın açılışı Atatürk Kültür Merkezi Osman Zeki Oral sergi salonunda yoğun katılım ile gerçekleştirildi. 8 Ülkeden 8 bayan ressam ile birlikte İtalya Cam Museum, ‘Ben Kadınım Konulu Fotoğraf Sergisi’ ne dünyaca ünlü İtalyan fotoğraf sanatçısı Antonio Manfredi de katıldığı Çalıştay kapsamında dünyaca ünlü resim sanatçılarından Bulgaristan’dan Aynur Açıkgöz, Beyaz Rusya’dan Anna Buhovsova Belarus, Kosova’dan Dije Bllaca, Gürcistan’dan Maia Chyonia, Fransa’dan Snezana Milovanovic, Romanya’dan Dalila Özbay, Makedonya’dan Alma Idrızı ve Mısır’dan Lamia El Sayed’da canlı performans sergileyerek resimlerini tamamladı.

Açılış konuşmasını yağan Sanat elçileri Derneği başkanı Ayşe Hindistan, "Biz Sanat elçileri derneği olarak 8 Mart dünya kadınlar günü nedeniyle günümüzde ezilen şiddet gören yaşamını yitiren tüm dünya kadınlarının yaşadıklarına dikkat çekmek ve toplumsal duyarlılığı arttırmak adına Birinci Dünya Uluslararası Dünya Kadınlar günü resim çalıştayı ve 'Ben kadınım' konulu resim sergisini huzurlarınıza sunuyoruz" dedi.

Kadına şiddeti her zaman  gündemde tutulması gerektiğini ifade eden Ereğli belediye Başkanı Hüseyin Uysal "Kadına şiddeti sürekli işlememiz lazım. Ülkemizde ve dünyada hiç bir yerde kadına şiddeti kabullenemeyiz. Kabullenmememiz lazım. Bundan dolayı da sürekli olarak gündemde tutmamız lazım.Kadınlar bizlerin hayatının öznesidir" dedi.

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Profesör Doktor Ercan Candan' da konuşmasında serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek "Kadına şiddeti engellemek ve önüne geçmek  adına hükümet olarak yeni yasalar çıkartılacak" dedi.

Konuşmaların ardından resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Bulgaristan'ı temsil eden Aynur Açıkgöz, çalıştayın düzenlenmesinde emeği geöen herkese teşekkür ettiğini söyledi.  Sergiye Mısır'dan katılan Lamia El Sayed'in yaptığı Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen Özgecan Arslan'ın 'Katledilmiş bir Melek' resmi ise ilgi odağı oldu.

Bu haber 3250 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler