Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > TETİKER, ERDEMİR'İ BAŞBAKANA ŞİKAYET ETTİ

TETİKER, ERDEMİR'İ BAŞBAKANA ŞİKAYET ETTİ

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ERDEMİR yöneticilerini şikayet etti. Davutoğlu en kısa sürede Zonguldak'a gelip sorunları masaya yatıracakları sözünü verdi.

09.Nisan.2015 Perşembe 12:46
A A A

Ereğli Haber- Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Yaşar Tetiker, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bazı bakanlarında katıldığı 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda yaptığı konuşmada Zonguldak’ın sorunlarını anlattı. Tetiker konuşmasında Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR) yönetimi ile yaşadıkları sorunları dile getirdi.
8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili Bakanların katılımıyla TOBB ikiz Kuleler' de gerçekleştirildi.
Şura'ya Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye genelindeki 365 Oda-Borsa Yönetim Kurulu Başkanları, Meclis Başkanları, TOBB Oda-Borsa Akademik danışmanları ve diğer ilgililer katıldı
Zonguldak ili adına daha önceden yapılan istişare toplantısında alınan ortak karar ile Zonguldak sözcüsü olarak belirlenen Kdz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, şurada Zonguldak’ın 3 temel sorununu Başbakan ve bakanlara anlattı.
Tetiker, Zonguldak’ın sorunlarının çözüme kavuşması için Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili bakanlarla istişare toplantısı gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Başbakan Davutoğlu da Zonguldak’ın sorunlarının farkında olduklarını ve en kısa zamanda Zonguldak’ ta istişare toplantısı planlayacaklarını belirtti.
TETİKER, BAŞBAKLAN VE BAKANLARLA TOPLANTI TALEP ETTİ
Konuşmasında özellikle ERDEMİR’in özelleştirilmesi sonrası yöneticilerin Ereğli başta olmak üzere bölge halkına karşı tavrını anlatan Tetiker, Filyos projesinin de bir an önce hayata geçirilmesini istedi. Tetiker konuşmasında şunları söyledi; “ İlimizin, İlçemizin ve hatta Bölgemizin sorunlarını Başbakanımıza ve Bakanlarımıza anlatma fırsatı bulduk. Kendisini Zonguldak’a davet ederek sorunların çözüme kavuşturulması için acilen İstişare toplantısı yapılması gerektiğini arz ettik. Sayın Başbakanımızda Zonguldak’ın sorunlarını iyi bildiğini ve uzun süredir Zonguldak’ın yeterli desteği göremediğinin farkında olduğunu ve bu nedenle en kısa zamanda böyle bir istişare toplantısının planlanacağını bizlere müjdeledi. Bölgemiz için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Başbakanımız ve Bakanlarımızın da desteğini alarak sorunlarımızın çözüme kavuşturulması adına tüm gayretimizle mücadele vereceğiz. ”
“FİLYOS HAYATA GEÇİRİLMELİ”
Zonguldak’ın son 30 yılda ekonomik olarak gerilediğini ve kendi kaderine terk edildiğinin altını çizen Tetiker sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Şu an deniz seviyesinin 550 metre altında, alın teri ile karanlığı aydınlığa çeviren, demir ve çeliğe hayat veren, bu uğurda yüzlerce kardeşini feda etmiş, karaelmas diyarında yaşayan 600 bin Zonguldak’lı adına sizleri saygı ve sevgi ile selamlayarak sözlerime başlamak istiyorum. 1990’lı yılların başına kadar sürekli göç alarak ülke ekonomisine önemli katma değerler sağlayan, ancak son 20-30 yıllık dönemde ekonomik olarak sürekli gerileyerek kaderine terk edilen ilimizin üretimden, altyapıya, eğitimden sağlığa pek çok sorunu mevcuttur.
Temel sorunlarımızın başında yıllardır tozlu raflarda bekletilen, sürekli ertelenen, engellenen Türkiye’nin ikinci GAP projesi olarak ifade edilen Filyos Vadisi Projesinin hayata geçirilememesi gelmektedir. Filyos, Çaycuma’dan, Ereğli’ye tüm bölgeye, ülkeye hatta dünyaya açılan koridorun adıdır. Demiryolu, karayolu ve havayolu yetersiz olan Bölge’den elbette ki ülkeye ve dünyaya açılmak imkânsızdır.
“EREĞLİ-DEVREK YOLU BİR AN ÖNCE BİTİRİLMELİ”
Yıllardır alın teri ile yerin altından çıkardığı kara elması, demiri, çeliği, tersanesi, kerestesi, tarımı ile ülke ekonomisine büyük katma değer sağlayan Zonguldak’ımızın kurtuluşu olan Filyos Vadisi Koridoru’nun acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir. Devrek - Kdz Ereğli karayolunun bitirilmesi bizim için çok önem arz etmektedir. Bölge ile ilgilenen ve büyük yatırım planları yapan milli ve küresel yatırımcıları bölgeye çekmek, yıllardır aldığı kamu harcamasından daha fazlasını vergi olarak ödeyen ancak son 20-30 yıldır kaderine terk edilen bir kent için tarihi bir fırsattır.
“YER ALTINDAKİ MADENLER SERVETE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ”
Yıllardır yerin yüzlerce metre altında taş kömürü çıkararak tüm ülkeyi aydınlatan temel sektörlerden bir olan madencilik sektörü çöküş içerisine girmiştir. Devletin elinde bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun geleceğini görememesi ve yarattığı belirsizlik özel müteşebbisin de belini kırmıştır. Yasal düzenlemelerin getirdiği olumsuzluk, yüksek üretim maliyetleri, yetersiz teşvik ve destek üreticiyi zora sokmuş kömür ile iş yapanları ithalata bağlı hale getirmiştir.
Madencilik sektörü ile ilgili belirsizliklerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Devletin üretim politikasının geleceği belirlenmeli, özel sektöre yol gösterici işlevi sağlayacak teşvik ve düzenlemeler getirilerek yerin altında atıl yatan servet yer üstünde milli servete dönüştürülmelidir. Yıllardır var olan ve binlerce aileye geçim kapısı olan madencilik mesleği unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasına dahil edilmemelidir.
ERDEMİR’İN BÖLGE İLE İLETİŞİMİ KOPTU
Kdz. Ereğli’nin sorunlarından en önemlisi 2006 yılında özelleştirilen Erdemir’in Oyak grubuna olan devrinden sonra bölgenin ekonomik yönden sözde kurtarılmış bir bölge haline gelmesidir. Özelleştirme öncesinde tüm ekonomik kaynakları Adapazarı, Hendek, Düzce, Bolu, Bartın hinterlandına kadar paylaşan Ereğli’nin bu paylaşımları ortadan kalkmış, özelleştirme sonrası çalışanların ücretlerindeki %50’ye varan bir yok ediliş ile ilk skandala imza atılmıştır. Bunu satış, satın alma ve nakliye konularında yaşanan skandallar takip etmiş ve şu an Erdemir yetkilileri ile hiçbir iletişim imkanı olmadığından bölge kendi kaderine terk edilmiştir.
Acil uzlaşma platformu kurularak TOBB Başkanlığında tarafların dinlenerek taleplerin doğru bir şekilde anlatılabilmesidir. Acil uzlaşma platformunun kömür mevzuatındaki haksızlıkların ortadan kaldırılmasında da çözüm olacağına inanmaktayız. Bu platformlar kurulup devletin piyasa mekanizmasındaki temel rolü olan hakemlik görevi yerine getirilmedikçe bu sorunların çözülemeyeceğine inandığımızı belirtirim.”

Bu haber 7294 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler