Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > ERDEMİR NEYİN PEŞİNDE?

ERDEMİR NEYİN PEŞİNDE?

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Erdemir yönetiminin bir süre önce açıkladığı '850 milyon dolar çevre yatırımı yaptık' iddiasının doğru olmadığını söyledi. Tetiker, tüm çevre yatırımlarının 2006'dan önce yapıldığını, OYAK'a devirin ardından ise hiç bir yatırım yapılmadığını ifade etti. Tetiker Erdemir yönetimine seslenerek '2006'dan sonra 850 dolarlık çevre için harcamaları varsa göstersinler" dedi. Tetiker toplantıda Milletvekili Ercan Candan ile Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ı da Erdemir'in elemanı gibi davranmakla suçladı.

10.Nisan.2015 Cuma 12:33
A A A

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Erdemir yönetiminin bir süre önce açıkladığı '850 milyon dolar çevre yatırımı yaptık' iddiasının doğru olmadığını söyledi. Tetiker, tüm çevre yatırımlarının 2006'dan önce yapıldığını, OYAK'a devirin ardından ise hiç bir yatırım yapılmadığını ifade etti. Tetiker Erdemir yönetimine seslenerek '2006'dan sonra 850 dolarlık çevre için harcamaları varsa göstersinler" dedi. Tetiker toplantıda Milletvekili Ercan Candan ile Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ı da Erdemir'in elemanı gibi davranmakla suçladı.

Erdemir’in, ‘Çevre dostuyum’ diyerek, Ereğli halkını zehirlediğini iddia eden Tetiker, şöyle dedi:

“Sel gider kum kalır. Herkes yaptığının bedelini ağır bir şekilde ödeyecek. Ama ağır bir şekilde ödeyen bir de Ereğli halkı var. Biz bu acıyı affetmek istiyoruz. Bunlar çok önemli şeyler. Benim cebime minimum 250-300 milyon dolar ki bu 600 milyon dolara kadar çıkabilir. Rakamlar vererek konuşuyorum. 300 milyon dolarla 600 milyon dolar arasında bu kömür hadisesini çözdüğü zaman Erdemir’in kasasına para girecek. Zaten 3 milyar dolar parayı vermişsin. 5 senede bu parayı kömürden çıkartacaksın. Güzel, uyanık. Hep beraber sana destek verelim. Ama halka karşı zehirleyici olma. Halka kötülük yapma, yapamazsın, yaptırmazlar. Sen halkı zehirleyip 3 gazeteciye manşet attıracaksın; “ben çevre dostuyum, çevreciyim. 8 tane ağaç diktim, gel bak arkadaş”. Böyle bir şey yok.”

Yanlışların bedelini halkımız ve çocuklarımız ödeyecek!

“Bu kandırmacalara bizim karnımız tok. Burada Ticaret ve Sanayi Odası var. Bu kardeşler bizim de kardeşimiz, TSO’nun gazetecileri. Yanlış yapmaz kimse TSO’ya. Yaparlarsa bedelini halk ödeyecek. Bize ne olur? Benim yönetim kurulum burada. Aslan gibiyiz biz. Biz bugün varız yarın yokuz. Herkes nasıl gidiyorsa iktidardan, yarın öbür gün bizlerde gideriz. Kalıcı olan halktır. Kalıcı olan sizlersiniz, kalıcı olan sizin çocuklarınızın geleceği. Her zaman söylüyorum, üzerinde durduğum tek hadise. Ben kimseye acımam, beşikteki sabi günahsız çocuklara acırım. Çocuklarımıza kötülük yapmayalım.

Senin ne hakkın var Karadeniz Ereğli’yi zehirlemeye. Perde arkasında 40 tane film çevireceksin, ondan sonra diyeceksin ‘ben çevre dostuyum”.

“PERDE ARKASINDA ‘KÜKÜRT’ VAR!"
“Bu memleket susarak bir yere gidecekse, ben zaten susayım, çekileyim, ağzıma bant yapıştırayım. Benim bu kurumun ciddiyetinden şüphem var. Ayrıca kurum olması başka, ciddi olması başka. Hangi dünya kabul etmiş? Dünyayı bizde biliyoruz. 3-5 milyon ton kapasite. İnceleyin bakın. 2 milyon 600 bin ton Tanap projesindeki C 70 kaliteli sacı yapmadı, yapamadı. Bana bunun cevabını verin.”

Ereğli Belediyesi ve Milletvekilleri Erdemir’in personeli…

“Ereğli Belediyesi Erdemir’in personeli gibi olmuş. Milletvekilleri Erdemir’in personeli gibi oldu. Ben bir şeyleri birbirine bağlantılı olarak söyledim. Bu haberleri bazı arkadaşlar manşetten verdi çevre dostu olarak. Bende diyorum ki bu haberin perde arkasında bu kükürt oranının yükseltildiği var dedim. Erdemir halkı kandırdığını zannediyor veya kandırıyorum diyor. Bu çok önemli bir hadise. Bir de rakam söylüyorum. Adamın kasasına 300 ile 600 milyon dolar arası para kalacak. Sen bunu manşetten verdin, halkı kandırdın. Halkta dedi ki ‘Erdemir çevre dostu’. Kendisi de diyor ki; ‘ben çevre dostuyum, Karadeniz Ereğli beni kabul etmiş. 0.80 ile -1.20 arasında ne fark var. Ben parayı götüreyim, kalite hiç önemli değil.’

Bunlar yanlış şeyler. Bunları basın aracılığıyla ikna etmek için söylüyorum. Onlarda basın aracılığıyla halkı kandırmaya çalışıyor. Ben bunları konuşmayacağım da kim konuşacak?”

PROJELERİ DE ANLATTI
Tetiker, toplantıda TSO olarak gerçekleştirdikleri ve çalıştıkları projeler hakkında da bilgiler verdi.
TSO Faaliyetlerinin en önemlisinin oda üyeleri ve girişimcilere yönelik eğitimler düzenlenmesinin olduğunu belirterek, şöyle dedi: "60 kursiyerimize sertifikalarımızı verdik. Eğitim sonrasında iş kuracak girişimcilere projeleri kabul gördükleri takdirde 30 bin TL hibe, 70 bin TL faizsiz, iki yıl ödemesiz makine destekleri ödemelerinden yararlanacaklardır. İş kurmaları sağlanacak. Ülkeyi kurtaracak olan üretim. Hükümetlerin koyduğu hedefler, TOBB bünyesinde çalışmalarımız olsun, eğer hedefleri yakalarsak buradaki başarının temelinde tamamen üretim olacak. Kendi üyelerimizden de üretime yönelik ne kadar yatırım yapmak isteyen arkadaşımız olursa olsun, hangi sahada olsun bu arkadaşlarımızın destekçisi olacağız. Eğitimler verilmeye devam edilecek. Duyurmak istediğiniz, üyemiz olsun olmasın bu arkadaşlarımıza her türlü desteği vermeye hazırız. İlk etapta bu krediler işyerinin kurulmasında can suyu olacaktır. İşini biraz geliştirdikten sonra KGF mevcut. Burada da son açıklanan hükümlere göre taşınabilir mallar da teminat olarak verilebilecek. Otomobil, kamyon ne varsa. Bunları alt alta koyduğumuz zaman söylediğimiz üretim alternatifi en önce Ereğli'yi ilgilendiriyor. Ereğli'de en fazla tercih edilmesi gereken üretimdir.”
OSB’DE 53 PARSELİ BİTİRDİK
“OSB'de 53 parseli bitirdik. Şimdi tamamen beklenti istihdam artması. 2015 sonunda iki bin beş yüz, üç bin gibi rakamlara ulaştığımızda Erdemir'in özelleşmesinin ardından daralan ekonomide en fazla bizi rahatlatacak olan OSB.”
ÖĞRENCİ SAYISININ ARTMASI EREĞLİ'Yİ RAHATLACAK
“Bir de bizi rahatlatacak olan Öğrenci sayısının artması. Orada da her toplantıda söylüyoruz. İyi bir noktaya gelemedik. 1700'den 4 bin 100'e çıktık ama halen istenilen rakamda değiliz. Yıl sonu itibariyle yedi sekiz bin, on bin rakamını bulmamız lazım. Onun için rektörümüz olsun, yeni seçilen siyasilerimizden beklentilerimiz olsun, bu haksızlığın ortadan kaldırılması. Etrafımıza baktığımız zaman Düzce, Bartın öğrenci sayısından bizi fersah fersah geçmiş. Biz burası öğrenci kenti olsun demiyoruz. Zaten bizim Ereğli'nin kaderi 65'lerde sanayi şehri olarak belirlenmiş. Ancak özelleştirmeden sonra Ereğli hazırlıksız yakalanmış. Özelleştirmenin en büyük darbesi bize burada olmuş. Altyapı hazırlanır, tersaneler geliştirilir, başka alternatifler olur, Aliağa'da olduğu gibi gemi söküm işleri gibi. Öğrenci sayısını arttırırsınız. Ondan sonra kime satarsanız satın. Bu önemli değil. Ama hazırlıklar yapılmadan satılınca yaşanan sıkıntıları aşmaya çalışıyoruz. Bütün gayretimiz bu.”
EĞİTİMLER DEVAM EDECEK…
"Bizim UMEM diye bir projemiz de var. Ferdi olarak müracaat ettikleri zaman bu arkadaşların eğitimi söz konusu. Bütün bu eğitimleri biz fabrikalarda, işyerlerinde veriyoruz. Adapazarı'nda konuşulan buydu. Bunu en iyi uygulayan TOYOTA ile Koç grubu. Koç grubu Ford Otosan'da uyguluyor, Toyota da otomotiv sektöründe uyguluyor. Siz herhangi bir işçiyi aldığınız zaman altı ay süreyle eğitiyor, parasını da asgari ücretten kendisi veriyor. Başbakanımız bir açıklama yaptı, rakamı asgari ücrete çıkardı. İşçinin tamamı devlete ait. İşverene sigorta primleri dahil hiçbir yük gelmiyor. İki sene işverenin paylarını devlet ödüyor. Bundan OSB'de Çınar ve Tat grubunda istifade ediliyor. Bütün bunların eğitimini de müracaat edildiği taktirde biz veriyoruz.”
BAKKA’DAN EN FAZLA PAY ALAN EREĞLİ…
“BAKKA bilgilendirme toplantısı ve imalat sektöründeki kurumlarımıza proje hazırlama çalışmalarımız var. Bunlara siz de dahil olabilirsiniz. Vermezler diye önyargı yok. Projeyi yaptıktan sonra BAKKA kabul ediyor. Bundan en fazla pay alan Karadeniz Ereğli'dir. Burada biz proje koyup da karşılığını almadığımız hiçbir şey olmadı şimdiye kadar. Basın mensuplarının da proje üretmesi lazım. KGF ve KOSGEB bilgilendirme toplantıları düzenlendi. Bunların hangi şartlarda verildiğinin eğitimini verdik. Bunlar her ay güncelleniyor. Bizim esnafımızın bundan da her ay bilgilenmesi lazım. Hangi krediler çıkmış, neler var öğrenmesi lazım toplantılarımıza gelerek. Oda üyelerimizle ilgili TSE ile protokol yapıldı, yüzde otuz beşe yakın indirimler yapılacak."
YALANLA DOLANLA ORTAYA ÇIKAN SİYASETÇİ BİZE YARAMAZ!
Tetiker, genel seçimlerde seçilecek olan vekillerin, düzgün hedefler koyabilen ve sorunları aşabilecek yapıda olması gerektiğini de ifade ederek, “siz ne kadar destek verirseniz siyasiler de o kadar önem verir. Bir daha söylüyorum, yalanla iftirayla ortaya çıkacak siyasetçi bize yaramaz. Bize bu saatten sonra düzgün hedefler koyabilen, bu sorunları aşabilecek milletvekilleri lazım. Biz bu sorunları aşacak güçteyiz. Bizim kimseye ihtiyacımız yok. Milletvekillerimiz ile birlikte, bu kriterlere sahip vekillerle yola çıktığımızda aşamayacağımız sorun yok. Çünkü bizde kaynak var. Bizim kaynaklarımız bize yeter. Bizde yer var yurt var her şey var ama bizde karar yok. Karar mekanizmasında bir zafiyet var. Bundan sonra koyacağımız düzgün hedeflerle bunu hep birlikte aşmaya devam edeceğiz” dedi.
MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ
TOBB'da 8 Nisan'da Ticaret Sanayi Şurası’yla ilgili de bilgiler veren Tetiker, "Bu şurada Zonguldak'ta yapılan ve ilçelerin TSO'larının toplantısında beni sözcü olarak seçmişlerdi. Bu sözcülüğü yerine getirdik. Sayın başbakan ve bakanların olduğu toplantıda Zonguldak ve ilçelerinin sorunlarını dile getirdik. Güzel bir diyalog oldu. Konuşmamın ardından sayın Başbakanın arzusu üzerine kendi meselelerini daha açık şekilde anlatma fırsatı bulduk. En yakın zamanda geleceğine söz verdi. Biz de gelebiliriz TOBB olarak dedik. İnşallah bu iş burada kalmaz. Bu mücadeleye devam ediyoruz. Hangi başbakan, hangi bakan olursa olsun sorunlarımızı dile getireceğiz" dedi.

Bu haber 5083 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler