Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Kültür - Sanat > OSMANLI ÇİLEĞİ ŞENLİKLERİ BAŞLADI

OSMANLI ÇİLEĞİ ŞENLİKLERİ BAŞLADI

Kdz. Ereğli ilçesinde bu yıl 1.’si düzenlenen Uluslararası Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenlikleri sabah saatlerinde kardeş kent Almanya'nın Düren Kenti'nden gelen delagasyon ile basın mensuplarının katıldığı sabah kahvaltısı ile start aldı. Amfi Tiyatro'da yapılan yarışmalarda Osmanlı Çileği üreticilerine Belediye Başkanı Hüseyin Uysal tarafından altın hediye edildi.

29.Mayıs.2015 Cuma 15:02
A A A

Ereğli Haber- Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bu yıl birincisi düzenlenen Uluslararası Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenlikleri etkinliklerinde belediye tarafından üreticilerine teşvik amacıyla altın dağıtıldı.
Kdz. Ereğli ilçesinde bu yıl 1.’si düzenlenen Uluslararası Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenlikleri etkinlikleri Ereğli Belediyesi, Azerbaycan ve Bosna Hersek Halk Dansları topluluklarının gösterileri ile başladı. Şenliklerde kokusu ve bol aroması ile sadece Kdz. Ereğli’de üretilen Osmanlı Çileği için yarışmalar düzenlendi. ‘En güzel çilekli pasta, en iyi çilek yetiştiricisi, en güzel Osmanlı Çileği ve Osmanlı Çileği bilgisi’ olmak üzere toplam dört kategoride düzenlenen yarışmaya yaklaşık 80 kadar üretici katıldı. Kdz. Ereğli Belediyesi düzenlenen yarışmalarda dereceye giren çilek üreticilerinden birincilere 5, ikincilere 3 ve üçüncülere ise birer çeyrek altın hediye etti. Program sırasında davetlilere Osmanlı Çeilği'nden yapılan şerbet ikram edildi.
Etkinliklerin açılışında konuşan AK Parti Zonguldak Milletvekili Adayı Faruk Çaturoğlu, 7 Haziran seçimlerinin ardından Ereğli ve Alaplı’da Osmanlı Çileği üretiminin yaygınlaştırılması için Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ile birlikte hem akademik hem de teknik çalışmalar yapacaklarını söyledi.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ise Osmanlı Çileği’ne sertifika alınması için çalışma başlattıklarını söyledi. Amaçlarının Osmanlı Çileği üretimini artırmak olduğunu dile getiren Uysal, bu yıl birincisini düzenledikleri şenliklerle de Osmanlı Çileği’ni tanıtmaya çalıştıklarını ifade etti.
Kdz. Ereğli Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticileri Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Şaban Çetinkaya, Türkiye’nin her tarafından talep olmasına rağmen Osmanlı Çileği’nin bu yıl 800-900 kilogram civarında üretilebildiğini belirtti. En kaliteli Osmanlı Çileği’nin sadece Kdz. Ereğli’de yetiştiğini ve bunun bilimsel olarakta kanıtlandığını anlatan Çetinkaya “Osmanlı Çileği’ni diğer çileklerden ayıran en önemli özelliği çok yüksek aromaya sahip olması ve çok hoş bir kokusu olması. Bizim bölgemiz açısından çok büyük öneme sahip. Osmanlı Çileği kalite açısından bu bölgede en yüksek seviyeye gelmiş durumda. Diğer bölgelerden fide talep edenler var. Şu anda denen bir konu. Ancak Ege, İç Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgesinde aynı kalite ve lezzete ulaşmıyor. Bunu akademik olarak bir üniversitedeki hocamızda akademik olarak teyit etti, onayladı. Bu yıl Ereğli’de ki Osmanlı Çileği rekoltesi gerçekten çok düşük, tondan bahsedemeyiz. Belki 800-900 kilo kadar ancak çıkar. Çünkü çok düşük alanda yetişiyor. Bizde Osmanlı Çileği’ni teknik imkanlarıda kullanarak daha geniş alanlara nasıl yayarız diye mücadele ediyoruz” dedi.
Kdz. Ereğli ilçesindeki Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri 3 gün boyunca resim sergileri, doğa gezileri, halk oyunları gösterileri, söyleşiler, sinema, tiyatro gösterileri, Egemen Sekmen, Ramazan Çelik, Sevgi Petek, Mehmet Korkmaz, Cafer Dinç, Sazdan Adam Gurubu ve Ferhat Göçer’in vereceği halk konserleri ile devam edecek.

Bu haber 6743 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler