Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > KAPTAN YİNE DÜMENİN BAŞINA GEÇİYOR

KAPTAN YİNE DÜMENİN BAŞINA GEÇİYOR

Daha önce zarar eden ERDEMİR’in başına geçip Türk mühendislerle yaptığı yatırımlar sonrası kurumu karlı hale getiren ve aynı başarıyı KARDEMİR’de de gösterip üretimi iki katına çıkardıktan sonra kendi isteği ile görevinden ayrılan Fadıl Demirel’in ismi şimdide Filyos karma endüstri bölgesine kurulacak yeni demir çelik fabrikası için geçiyor.

06.Haziran.2015 Cumartesi 16:39
A A A

Ereğli Haber- Ereğli Demir Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin başına geçtikten sonra Türk mühendislerle yaptığı yatırımlar sonrası kurumu karlı hale getiren, ardından aynı başarıyı başına geçtiği KARDEMİR’de gösteren Fadıl Demirel’e yeni bir görev daha verilmesi bekleniyor. KARDEMİR’de üretimi iki katına çıkaran ve kurumu karlı hale getirmeyi başaran Fadıl Demirel’in Filyos’ta karma endüstri bölgesine tamamı cevherden çelik üretecek olan demir çelik fabrikasının başına geçeceği öğrenildi.
Bilindiği üzere 2 Haziran tarihli Resmi Gazete’de Zonguldak ve Batı Karadeniz bölgesi için hükümetin aldığı Filyos’un Karma Endüstri bölgesi ilan edilmesi kararı yayınlanmıştı.
Daha önce Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde de buna benzer bir karar çıkmış ve son karar ile Filyos Vadisi Bölge Karma Endüstri bölgesi ilan edildi. Kararla birlikte Karma Endüstri bölgesi ilan edilen alan büyütülerek yüz ölçümü 650 hektara çıkartıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 120 milyon TL bedelle proje hazırlayacağı Filyos Vadisi projesine ilk planda 1,5 milyar dolarlık yatırım yapılması planlanıyor. II. Abdülhamit’in de rüyası olan proje hayata geçtiğinde direk 12 bin kişiye de yeni istihdam alanı oluşacak.
Vadiye yeni kurulacak demir çelik fabrikasında hurda malzeme ile çelik kütük üretimine son verilerek tamamı cevherden üretim yapılarak daha kaliteli çelik elde edilecek ve enerji alanında da önemli bir tasarruf sağlanacak.
Projenin detayları ve hızlı bir şekilde yatırıma başlanması için seçimlerin ardından hükümetle görüşmelerin hızlandırılacağı öğrenilirken, dev projenin başına ise Fadıl Demirel’in getirileceği konuşuluyor.

Bu haber 12093 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler