Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Vedat KILIÇ > Milletin uyarısı

Milletin uyarısı

7 Haziran genel seçimleri Türkiye genelinde olduğu gibi Zonguldak ve bölgesinde de huzur ve sükûnet içerisinde tamamlandı. Katılım beklenenin aksine Zonguldak’ta yüzde 86 oranında gerçekleşti. Dün yapılan seçimlerde CHP 1. Parti oldu 2 milletvekili çıkardı, AK Parti 2. oldu ve 2 milletvekili, 3 olan MHP ise 1 milletvekili çıkarmayı başardı.

08.Haziran.2015 Pazartesi 13:19
A A A


Genel itibari ile değerlendirdiğimizde Zonguldak’ta üç parti arasında kazanan MHP oldu. MHP 2011 genel seçimlerinde 23 bin, son yerel seçimlerde il genel meclisinde 43 bin civarında oy almıştı. Alınan sonuçlarda tek sürpriz MHP’de yaşandı. Seçim öncesi kamuoyunda AK Parti’nin oylarında ciddi bir düşüş yaşanacağı, CHP’de ise önemli bir artış olmayacağı apaçık görünüyordu. MHP dün Zonguldak seçmeninden daha önce AK Parti’ye giden 36 bin seçmenin oyunu emanet aldı ve Zeki Çakan’ı meclise gönderdi. Öncelikle MHP bu oyların emanet olduğunu unutmamalı.
CHP ise yanlış isimlerle yapılan listenin cezasını ödedi. Zonguldak’ta 1. parti çıkmasına rağmen oylarında artış sağlayamayan CHP çoğu yerde düşüşler bile yaşadı. Halka gideceği yerde salon toplantıları yapıp, baronların kucağında gezen adaylar alınan sonucu iyi değerlendirmeli. CHP Genel Merkezi tabanı olmayan adaylarla nasıl bir sonuç alındığını iyi görmeli. Ereğli’de 2014 yerel seçimlerinde CHP’yi deviren güç odakları ile yapılan ittifak hiçbir işe yaramadı. Gerçi bu durum yeni seçilen milletvekillerinin çokta umurunda olmayacaktır. Sonuç itibariyle Ünal Demirtaş zaten Ankara’da yaşıyor, Ereğli’ye sadece ‘Emek mücadelesi’ kisvesi altında para kazanmaya geliyordu. Gülüç haricinde, Kandilli ve Alaplı’da kendi belediyelerinden destek alamayan CHP, Zonguldak’ta birinci parti olmasına rağmen bana göre bu seçimin kaybedenidir.
AK Parti’de da 2008 yılından bu yana gelen tehlike maalesef görülemedi. Milletin Zonguldak’tan seçip gönderdiği milletvekillerinin Ankara’ya gittikten sonra Zonguldak’a sırtını dönmesi dünkü sonuçları kaçınılmaz kıldı. Halkın istek ve taleplerini bırakın dinlemeyi, milletin telefonlarına dahi çıkmayan, açtıkları telefonlarda millete fırça atan milletvekilleri dünkü sonuçlara önemli katkı sundular. Türkiye genelinde yapılan hizmetler maalesef Zonguldak’a yansımadı. Bakanlardan randevu alabilmek için milletvekillerinden, MYK üyesinden randevu alamayan Zonguldak halkı AK Parti’yi cezayı kesti. Genel merkez yöneticilerinin gerek il kongreleri ve gerekse ilçe kongrelerinde tabanın istekleri yerine kendi isteklerini yerine getirecek kadroları teşkilatların başına koymaları bu sonucu doğurdu. AK Parti daha önce ANAP, DYP ve DSP gibi partilerin yaşadıklarını yaşıyor.
Ereğli’ye gelecek olursak; AK Parti’de tabir yerinde ise her seçim döneminde asker gibi çalışanlar bu sefer sahaya inmedi. Elbette sahaya inmemelerinin yukarıda bazılarını saydığım haklı nedenleri var. Düşünebiliyor musunuz? Ereğli Belediyesi AK Partili bir belediye ve bir tane mahallede tek bir miting yapılamadı. Ereğli Belediyesi yönetiminin 14 aylık başarısızlığı, adam kayırmacılığı, icraat yerine sürekli kavga, sürekli bahane üretmesi bu sonucu doğurdu. AK Parti Ereğli Belediyesi’ni 14 ayda iyi yönetemedi, birlik ve beraberliği sağlayamadı. İhalelere fesat karıştırma, rüşvet, yolsuzluk iddiaları hep halı altına süpürüldü. Savcılığa, emniyete ve mülki amirlere giden onlarca şikayet bu güne kadar iktidar gücü kullanılarak kapatılmaya çalışıldı. İş yapacak adamlardan ziyade ‘benim adamım’, ‘onun adamı’ diye Başkan Uysal yerine dışarıdan yönetilen adamlar belediyede makamların başına getirildi ve sonuç ortada.
Aday sıralamasına en fazla seçmenin bulunduğu Ereğli’den tek bir aday konulmaması, en düşük seçmenin yer aldığı Alaplı ilçesine iki adayın birden konulması gibi daha sayabileceğimiz onlarca hata. Millet ne karar verdiyse en doğru kararı vermiştir.
Faruk Çaturoğlu bu seçimlerde en fazla efor sarf eden, halka direk dokunan ve diyalog kuran en renkli milletvekili adayıydı. Çaturoğlu’ndan sonra en çok çalışan ve halka dokunan Zeki Çakan ise sonuca ulaşarak başarısını taçlandırdı.
Ülke genelinde iç ve dış mihrakların HDP’yi barajdan geçirerek AK Parti’yi tek başına iktidara gelmesine engel olması bana göre çok iyi olmadı. AK Parti’ye kızıp, HDP’ye oy vermek gibi bir saçmalık yaşadık.
Sonuç itibari ile bu seçim sonuçları Ereğlimize, Alaplımıza, Zonguldakımıza ve ülkemize hayırlı olsun.
Umarım hem AK Parti hem de CHP’nin gerek genel merkez, gerek yereldeki yöneticileri ve yeni seçilen milletvekilleri seçim sonuçlarından ve yapılan hatalardan gerekli dersleri çıkartırlar. MHP’de emanet oy aldığını unutmamalı ve buna göre davranmalı.

Bu haber 2986 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler