Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Güncel > MAHALLE HALKI UZUNMEHMET İÇİN TOPLANDI

MAHALLE HALKI UZUNMEHMET İÇİN TOPLANDI

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Kestaneci mahallesinde yaşayan vatandaşlar, son günlerde Kömürü bulan Uzunmehmet'in sadece söylentiden ibaret olduğu iddiaları üzerine toplantı düzenledi.

19.Ağustos.2015 Çarşamba 22:01
A A A

Ereğli Haber- Kestaneci Mahallesi piknik alanında düzenlene toplantıya Ereğlili araştırmacılar, muhtar Ahmet Özer ve mahalle sakinleri katıldı. Uzunmehmet'in kömürü ilk bulan kişi olarak tarihe geçtiğini ve bazı yazarlar tarafından bunun sadece söylentiden ibaret olduğu iddiaları üzerine toplanan vatandaşlar Uuznmehmet'in var olduğunu ve bunun için gerekenin yapılacağını söylediler. Konuyla ilgili olarak uzun süredir araştırma yaptığını ve bunu da bir kitapta toplayacağını ifade eden Edebiyat öğretmeni ve tarih araştırmacısı Recep Çetin konuşmasında"Uzun yıllardan beri Türkiye çapındaki kitaplarda ve yayınlarda, uzun Mehmet diye birinin olmadığını, sadece bir efsane olduğunu yazan yazarlar var . Biz bunu bir kaç senedir araştırmaktayız. Köyde Uzun Mehmet'in soyundanız diyenlerle oturduk konuştuk.Buraya   gelip araştırmalarımı  yapmaktayım, kasım ayında nasip olursa araştırmalarımızı kitap olarak yayınlamak istiyoruz.Bu gün burada oluşumuzun sebebi deniyor ki  Uzun Mehmet sadece bir efsanedir .Uzun Mehmet buğdayını  eşeğine yüklüyor ,hemen arkadaki Köse ağzına  Neyren'e götürüyor .Bazı yazarlarda bunun olmadığını yalan olduğunu ,buradan oraya yol olmadığını köylünün buradan kalkıp oraya gidip buğdayını, mısırını öğütmek için bir çaba içine giremeyeceğini çünkü buradan oraya yol olmadığını savunuyorlar .Şuan burada olan insanlara bunu sorduk aldığımız cevapta ise bunu bu şekilde yazanlar kesinlikle köyümüze gelmemiştir , bu alanda gereken araştırmayı yapmamıştır  1820 li ve 1930 lu yıllardan beri biz buradan Köse ağzına yolculuk yapmaktayız , bize buradan oraya gitmek daha kolay ,aşağıdaki değirmene gitmek bizim için daha zor şeklinde cevaplar verdiler . Ben Uzun Mehmet'in var olduğuna dair savaşımı veriyorum  Osmanlı arşivlerini okuttum , burada Uzun Mehmetoğlu soy adına ulaştım ,buradaki insanları alıp nüfus müdürlüğüne götürdüm ve nüfus müdürlüğünden gereken cevabı aldım. Araştırmalarım sürüyor kasım ayında araştırmalarımı kitap olarak yayınlayacağım" dedi.

Kestaneci mahallesi muhtarı Ahmet Özer her koşulda Uzunmehmet' e sahip çıkacaklarını söyledi. Özer konuşmasında "Ereğlili olarak, Uzunmehmet'in yaşatmak ve kalıcı olabilmesi açıcından mücadelesini vermeye çalışıyoruz. Uzunmehmet'i yok diyenlere burada ki büyüklerimizin cevapları veriliyor. Biz bundan böylede Uzunmehmet' e sahip çıkacağız. Sahip çıkmaya çalışacağız. Sahip çıkılmadığı için bazı beyanlar ve açıklamalar yapılmış bu zamana kadar" dedi.

Bu haber 2393 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler