Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Vedat KILIÇ > 1 KASIM’DA NE OLUR?

1 KASIM’DA NE OLUR?

7 Haziran 2015 genel seçimleri Türkiye’de olduğu gibi Zonguldak ve Ereğli’de de yeni bir tablo ortaya çıkarttı.

21.Eylül.2015 Pazartesi 16:17
A A A

7 Haziran 2015 genel seçimleri Türkiye’de olduğu gibi Zonguldak ve Ereğli’de de yeni bir tablo ortaya çıkarttı. Hem AK Parti, hem CHP ve hem de MHP’de listeler sil baştan yapıldı. Listelerde Özcan Ulupınar dışında eskilere dair kimse kalmadı. 7 Haziran seçimlerinin Zonguldak’ta kaybedeni AK Parti, kazananı ise MHP olmuştur. AK Parti 40 bin oy kaybı ile 3. Milletvekilini 1999’dan bu yana Zonguldak’tan milletvekili çıkartamayan MHP’ye kaptırmıştır. CHP ise kötü listesine rağmen sadece oyunu korumuştur.
Bu değerlendirmenin ardından Ereğli’ye dönecek olursak; AK Parti’den Ereğli kökenli bir isim listede yer almadı. CHP’den her ne kadar Ünal Demirtaş 2. Sırada yer alsa da halk nazarında ciddi anlamda bir heyecan uyandıramadı aksine ters etki oluşturdu. AK Parti tabanı 7 Haziran seçimlerinde Ereğli’de “hem bana hizmet getirmedin, hem de bizi temsil edecek bir adayı listeye koymadın” mesajı verdi ve partisini cezalandırdı. 1 Kasım seçimleri öncesinde AK Parti genel merkezi parti tabanına/seçmenine “Sen beni cezalandıramazsın, 7 Haziran’da yanlış yaptınız, bu yanlışı düzeltin” mesajı verdi.
7 Haziran seçimleri sonrası bazı “kendini bulunmaz hint kumaşı” sanıp 4 yıllık görev süresini kin, nefret, intikam ve kavgalarla geçiren bazı isimler ise “Bak biz listeye girmedik, durum böyle oldu” dediler. Aslında başarısızlıkta onların da payı var, haklılar. Çünkü 4 yıl boyunca bölgeye gelmeyen hizmetlere halk sandıkta refleks gösterdi. 4 yılını kavgayla geçirdiler. 7 Haziran seçimlerinde o isimlerin kendi partisi aleyhine çalışmaları da cabası. Bahsettiğim kişinin kim olduğunu aslında hepiniz biliyorsunuz; Ercan Candan.
Ercan Candan’ın milletvekilliği dönemi Ereğli için kayıp yıllar olarak geçti. Tek başarısı Ereğli Belediyesi’ni CHP’den transfer ettiği Hüseyin Uysal ile kazanmak oldu. Kaldı ki orada da yaklaşık 1,5 yıl Hüseyin Uysal’ı kilitleyerek hizmet yaptırmadı. Hüseyin Uysal’ı hizmete kanalize etmek yerine kendi kavgalarına alet etti. Seçilen Belediye Başkanı Hüseyin Uysal değil de kendisiymiş gibi tavır ortaya koydu. TSO ile girdiği anlamsız kavga bardağı taşıran son damla oldu. Ve o Candan bu dönem yine listeye alınmadı. AK Parti bana göre Ercan Candan’ı listeye almayarak Ereğli’ye iyilik yaptı. Çünkü yakından tanıdığımız Ercan Candan milletvekili seçildiğinde Ereğli yine kavgalarla anılacaktı.
Bakın şimdi Ereğli’de huzur var. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, zincirlerini kırıp daha özgür hareket ediyor. İlçede Belediye Başkanı, Milletvekili, Vali, Kaymakam, Erdemir, TSO yönetimleri barış içerisinde. Bu kavgasız dönemin ilk meyvesi de ilçeye kampüs alanı kazandırılması ile ilk meyvesini de verdi. TSO Başkanı Yaşar Tetiker’in ifadesi ile ilçeye “Hainlik” yapan (Ben bu ifadeyi kendisi için kullanmak istemem” Ercan Candan’ı birileri yeniden parlatmaya çalışıyor. Aldığım duyumlara göre de Ercan Candan şimdilerde 2019 yılında Ereğli Belediye Başkan adaylığı düşünüyor. Bu parlatma çabaları da bunun hazırlığı olsa gerek. Ercan Candan eğer 2019’u hedefliyorsa bu gün yapacağı tek şey var. AK Parti için oy istemek. Ben Ercan Candan’ın köy köy, mahalle mahalle, kapı kapı gezmesini beklemiyorum. En azından AK Partili olduğunda samimi ise çıksın basın açıklaması ile partisine oy istesin. 7 Haziran seçimlerinde Ercan Candan Ereğli ve Alaplı bölgesinde bunu yapmadı. 1 Kasım seçimleri için yaparsa beni yanıltmış olur.
Gelelim Faruk Çaturoğlu’na. Doğrusunu söylemek gerekirse hem 7 Haziran öncesi hem de seçim sonrası ortaya koyduğu performans Ereğli ve Alaplı’da heyecan uyandırdı. Kendisini eleştirenlerde oldu. Parti tabanında Fatih Çakır’a çok yakın durması tepkilere de neden oluyor zaman zaman. Çaturoğlu 7 Haziran seçimlerinde Ereğli ile çok fazla bütünleşemedi. Bu sefer seçim koordinasyon merkezindeki görevlendirmeler dahil farklı bir yol izlemesi gerekecek. Yine 7 Haziran seçimlerinde kullanamadığı/kullandırılmayan Ereğli Belediyesi’nin gücünü bu dönem daha etkin kullanmalı. Düşünsenize AK Partili Ereğli Belediyesi 7 Haziran seçimleri öncesi tek bir mahallede tek bir miting dahi yapmadı. AK Parti elindeki “belediye” kozunu doğru kullanırsa Özcan Ulupınar meclise gider. Aksi halde 7 Haziran seçimlerinin aynı sonuçlarını 1 Kasım akşamı da görürüz.
Faruk Çaturoğlu için en sıkıntılı bölge 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi Ereğli-Devrek arası güzergâhtaki köyler. Bu bölgede AK Parti yolun yapılmayışı nedeniyle ciddi oy kaybı yaşadı. Çaturoğlu’da Fazlı Erdoğan ve Ercan Candan gibi o bölgeyi hiçe sayıyor. Gerçi Çaturoğlu’nun seçilme şansı çok yüksek. Çalışsa da çalışmada meclise gidecek. Düşünmesi gereken Özcan Ulupınar olmalı.
CHP’de ise akıl tutulması var. CHP 3. Milletvekilini çıkaramamanın sebebi Ünal Demirtaş değilde Deniz Yavuzyılmazmış gibi faturayı ona kesti. Halil Posbıyık’ı tercih etmeyerek “Biz 3. Milletvekilini istemiyoruz” dedi. CHP Zonguldak merkezde olduğu gibi Ereğli’de de kazan kaynıyor. Benim tanıdığım Halil Posbıyık bu saatten sonra CHP’de durmaz. Posbıyık 2019’u düşünüyorsa 2 Kasım günü CHP ile yollarını ayırır. Çünkü belediye seçimlerinde Posbıyık CHP’liler yüzünden seçim kaybetti. CHP’ye seçim kaybettirenler ise genel merkez tarafından el üstünde tutuluyor. Bu kadar ihaneti Posbıyık’ın kendisine yakıştırabileceğini sanmıyorum. Yine tanıdığım Posbıyık siyasetten çekilmez, 2019’da mutlaka sağ bir partiden aday olur.
Özetleyecek olursak seçimin kaderini AK Parti ile MHP belirleyecek. AK Parti performansını artırırsa 3. Milletvekilini alacak, geçen seçimdeki stratejiyi izlerse yine 2’de kalıp Zeki Çakan’a milletvekilliğini hediye edecek. Bekleyip görelim.

Bu haber 2009 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler