Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > TAT METAL TÜM YATIRIMLARINI DURDURDU

TAT METAL TÜM YATIRIMLARINI DURDURDU

Kdz. Ereğli'de Türk Metal Sendikası'nın sendikalaşma çalışması başlattığı Tat Metal Fabrikası mevcut tüm yatırımlarını askıya aldı. OSB'de ki diğer büyük yatırımcıları da sendika korkusu salınca onlarda yatırımları durdurma kararı aldı. TSO Başkanı Yaşar Tetiker yaşanan gelişmeleri "OSB'den infial var" diyerek yorumladı.

14.Ekim.2015 Çarşamba 14:10
A A A

Ereğli Haber- Zonguldak’ın Ereğli ilçesi ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, Organize Sanayi Bölgesi’nde ki (OSB) bir fabrikada başlayan sendikalaşma çalışmasının infiale yol açtığını söyledi.
Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Başkanvekili Sertan Yalçın, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Çivici, Selçuk İnceoğlu ve Abdülkadir Çınar ile birlikte TSO meclis salonunda basın toplantısı düzenledi. Ülke ve yerel gündeme ilişkin konuları değerlendiren Tetiker, Ankara’da yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Ereğli’de meydana gelen sel falaketinde ev ve iş yerlerini hasar gören vatandaşlara da geçmiş olsun dileyen Tetiker, bu tür felaketlerin bir daha yaşlanmaması temennisinde bulundu.
DENİZCİLİK FAKÜLTESİ İLE ÖĞRENCİ SAYISI 10 BİNE ÇIKACAK
Göreve geldikleri günden bu yana dört ana proje üzerinde durduklarını, tersaneler haricindeki diğer konularda sonuca ulaştıklarını belirten Tetiker, ilçeye Turizm Fakültesi kurulacağı müjdesini veren Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer’e teşekkür etti. Tetiker konuşmasında ; “Kdz. Ereğli’de gözle görülür ne gelişmeler varsa sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Bunların içerisinde bize iletilen en önemli konu BEÜ Rektörümüz Sayın Mahmut Özer tarafından Pazartesi günü senato tarafından kurulması kararı alınan Turizm Fakültesi’nin müjdesini vermesi. Bu birlikte verdiğimiz mücadelenin sonucudur.2 yılı aşkın süredir birlikte mücadele verdik. Biz göreve geldiğimizde hedefler koyduk ve bu hedeflerimizde de muvaffak olduk. 4 ana hedefimiz vardı; OSB’deki rehabilitasyon. ERDEMİR özelleşmesi sonrası bizim alternatifimiz OSB’dir. Buradaki ana hedef işçi sayısının artırılması. Tersaneler bölgesinin tekrar canlandırılması. Bin 700’de kalan öğrenci sayısının süratle artırılması ve ERDEMİR ile olan ilişkiler. Hep birlikte verdiğimiz mücadelede tersaneler hariç üçünde muvaffak olduk. Rektörümüz tarafından bize söylenen en fazla öğrenci sayısının olacağı bölüm turizm Fakültesi. Minimum 4 bin civarında öğrenci istihdam edileceğini söyledi. Bu bizim için çok güzel bir rakam. Ben zaten rakamlar üzerinde duruyorum. Neden? Biz Ticaret ve Sanayi Odası’yız. Biz ekmeğe, büyümeye, zenginliğe bakarız. Bizim burada bulunma mevcudiyetimiz, insanların zenginliği içindir. Turizm Fakültesi rakamsal kazanımlar haricinde burada belki turizm danışmanlığı veya turizmin gelişmesinde otelcilik, sahil kesiminde lokantalar olabilir, bütün bunlarda faydalı olabilir mi? Olabilir. Burada Turizm Fakültesi ile birlikte fakülte sayımı üç oldu. Daha önce Eğitim Fakültesi ve Denizcilik Fakültesi vardı, turizm Fakültemiz oldu. Birde Denizcilik Meslek yüksek Okulu ile Ereğli Meslek Yüksek Okulu var. Turizmi saymazsak öğrenci sayımı şu anda 5 bin 150. Turizm Fakültesi ile 10 bin rakamlarını bulma hedefimiz var. Bunlar artık geri gelmez ileri gider. 10 bin sayısı bize yeterli değildir. Önemli olan eski devlet hastanesi binalarının yeri ile işe başlamış oluyoruz. Burada bir fakülte daha kurulursa 13-14 bin gibi rakamlarla biz ilk etapta tatmin eder. Bu işlerin başlama noktası tamamen Ereğli eğitim Fakültesi Dekanımız Sayın Ali Azar ile birlikte olmuştur. Bizi bu konularda hep bilgilendirdi ve aynı şekilde bilgi vermeye devam etmektedir. Sizlerin huzurunuzda başta sayın valimiz olmak üzere, milletvekillerimize, rektörümüze, dekanımıza teşekkür etmek istiyorum” dedi.
TETİKER; “SORGULADIĞIMIZ ZAMAN SİYASET BİZDEN HUZURSUZ OLUYOR”
Kdz. Ereğli ilçesine kurulacak kampüsü kendisine mal etmeye çalışan eski milletvekillerini isim vermeden eleştiren Tetiker, ilçeden ERDEMİR’in alındığını ancak yerine bir şey konmadığını söyledi. Tetiker konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Kim ne konuşursa konuşsun ben dinlemem. Sabaha kadarda konuşsa boş konuşur. Bu işin temelinde Kdz. Ereğli TSO’nun mücadelesi vardır. Hepinizin gözünün önünde cereyan etti bu konu. Ereğli bin 700 öğrencide kalmış. Çevremizdeki Çaycuma, Zonguldak, Karabük ve Düzce’de almış başını gitmiş, 40-45 bin öğrenci sayılarını bulmuş. Kdz. Ereğli’den ERDEMİR’i almışsınız, yerine koyduğunuz bir şey yok. Ne öğrenci sayısına nede OSB’ye doğru dürüst önem verilmiş. Tersaneler gitmiş, perişan olmuş kimsenin ilgilendiği yok. Bunları biz sorguladığımız zaman siyaset bizden huzursuz oluyor. Sabaha kadar olsun, hiç problem değil. Bundan sonrada olsa biz yolumuza, sorgulamaya devam edeceğiz.”
Kdz. Ereğli TSO olarak ihracatla ilgili olarak eğitim verilmesi için Şefik Ergül’ü davet ettiklerini ve kursa şu ana kadar 29 kişinin müracaat ettiğini belirten Tetiker, katılmak isteyen üyelerde çağrıda bulundu.
ERDEMİR EREĞLİ’YE BÖLGE SATIŞ BİRİMİ KURACAK
ERDEMİR yöneticileri ile 14 Eylül tarihinde yapılan görüşmede bölge satış müdürlüğünün Ereğli’de kurulması sözünü aldıklarını ifade eden Tetiker, sorunların çözüme kavuşmasının kendilerini memnun ettiğini söyledi. Tetiker “Bunun haricinde ERDEMİR ile olan görüşmelerimiz devam etti. Yaklaşık 3 saatlik bir toplantımız olsun. Sağ olsun Sayın valimiz ve yönetim kurulu başkanı Ali Pandır Genel müdürümüz Sedat Orhan Bunlarla birlikte Ataşehir' de bir toplantımız oldu.Toplantının sonunda bizi memnun eden en önemli şey bunun da müjdesini vermek isterim. Zaten o 3 saatlik toplantıda kesin mutabakat sağladığımız Ali Pandır'ın direk vermiş olduğu en önemli sözlerden bir tanesi Karadeniz Ereğli' de yeniden bölge satışının kurulması. Bu bizim için çok önemli. Bu olmazsa olmazlarımız dan bir tanesiydi” dedi.
TERSANELER VE LİMAN SEÇİLMİŞ BAKANI BEKLİYOR
Tersaneler bölgesindeki sorunların çözümü ve liman kurulması için çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini belirten Tetiker, buradaki sorunun çözümlenmesi için seçimleri beklediklerini ifade etti. Tetiker konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi; “ Şu anda seçimleri bekliyoruz. Neden seçimleri bekliyoruz. Ulaştırma bakanlığına atanmış bir bakan var. Seçilmiş bir bakan yok. Seçilmiş bakan geldiğinde onunla birlikte gider derdimizi anlatırız. Bizim mücadelemiz bitmiş değil. Bitmez. Bir kere bunun böyle bilinmesi lazım. Liman müsaadesi için de durmuş değiliz. Geçen ondan önce defalarca Ulaştırma bakanı ile görüşmelerimiz var. Hem de defalarca.”
“TAT METAL YATIRIMLARDAN VAZGEÇTİ”
Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şubesi’nin geçtiğimiz haftalarda OSB’de faaliyet gösteren Tat Metal Fabrikası önünde yaptığı eylem sonrası, fabrika yöneticilerinin tüm yatırımları durdurma kararı almasını da değerlendiren Tetiker, OSB’de infial olduğunu dile getirdi. Tetiker gazetecilerin konuya ilişkin sorusunu şu şekilde yanıtladı; “İş veren tarafındayız. İşveren temsilcisiyiz. Ama iş verenin temsilcisi derken işçi kardeşlerimiz de bizim vatandaşlarımız. Orada denge kurmak bizim görevimizden bir tanesi. Ama Dada yeni filizlenmeye başlayan Organize Sanayi bölgemizde ki daha hep söyledik: Daha yeni yeni rehabilitasyonu yaptık. Ayağa kaldırdık. Organize sanayi bölgesinin hangi aşamalardan hangi sıkıntılardan bu noktalara geldiği belli. Şimdi sendika faaliyetlerinin çalışması sendikal faaliyetlerin oluşması bana göre zamansız bir oluşum. İyi bir zamanlama değil açıkçası. Kendileri ile ilgili de bunları görüştük. Bundan sonra bu konu hukuka yansımış ve hukuka geçmiş bir konu. Bundan sonra ne olacaksa hep beraber göreceğiz. Ama Biz söylediğimiz gibi işçi ve işveren daha doğrusu orada fabrika sahibi arkadaşlarımızdan sendika arasında her zaman arabuluculuk yapmaya da hazırız. Bunu da şu anda başlatmış bulunuyoruz. Burada ki esas mesele, bundan sonra yatırım yapacak arkadaşlarımızın yatırımdan vazgeçmesi. Bizi ürküten ve korkutan o. Geçen gün Organize sanayi bölgesinde yapmış olduğumuz toplantıda sanayicilerimizin 'Al bizden bu yeri istemiyoruz. Sendika gelecekse biz bu yatırımları niye yaptık. Bize bu yerleri neden verdin' dediler. İkna etmeye çalıştım. İkna da ettim zannediyorum. Ancak Akın Tatoğlu'nun ikna olması çok zor. O belirli yerleri de organize sanayide iptal etti. Açıkça söyleyeyim ki yatırım yağmaktan vazgeçti. Yani bir takım sıkıntılı günler yaşıyoruz. Sıkıntılı günler yaşıyoruz. Ancak burada karşılıklı olarak bu konuya çözüm bulmak zorundayız."
“OSB’DE İNFİAL VAR”
Tetiker bir gazetecinin “ERDEMİR’de OYPA başta olmak üzere birçok firmada 2 bin 500 3 bin kadar taşeron işçi var. ERDEMİR’de yetkili olan sendikanın hemen yanı başında ki bu işçileri sendikalı yapmak varken, Tat Metal’de sendikalaşma çalışması başlatmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusunu “Şimdi zaten OYPA bizi ilgilendirmez. Bizim için önemli olan Karadeniz Ereğli' deki yatırımcımın kahretmesi ve yatırımdan vazgeçmesi. Bizi en fazla ilgilendiren taraf o. Bize Organize Sanayi'de açtığı yara çok daha büyük. Orada işçiler iyi ya da kötü kendi kaderine razı olmuş. O vaziyette çalışıyor diyelim. Ama burada tamamen işvereni sürükleyen bir hadise yaşıyoruz. Şu ortamda bir infial var organize sanayi bölgesinde. Yer alan bir takım sanayicilerimiz yeri geri vermek isteyen ve yatırımdan vazgeçmek isteyen sanayicilerimiz var. Bütün bunların bir araya gelerek ele alınması lazım. Biz bu konuda mücadelemizi veriyor ara buluculuğu yapıyoruz" diyerek cevapladı.
“KAMPÜS PROJESİ İÇİN EREĞLİ BELEDİYESİNİ BEKLİYORUZ”
Kdz. Ereğli ilçesine BEÜ’ye bağlı kurulacak kampüsün avam projesinin belediye tarafından hazırlandığını anlatan Tetiker, kendilerinin de projeyi sabırsızlıkla beklediklerini söyledi. Tetiker konuşmasını şu sözlerle noktaladı; “Bizde sabırsızlıkla bekliyoruz. Ne zaman yapılacak ne zaman çıkacak bekliyoruz. Önce avam projesi yapılsın daha sonra gerçek proje yapılsın dedi. Avam projeyi yaptırıyorum. Hazırlanıyor dedi. Tamamen onun bilgisi dahilinde Esas proje bize intikal ettiği zaman ne gerekiyorsa zaten biliyorsunuz proje aşamasını da biz üstlenmiştik. Ama şu anda avam proje ile başlandı. Avam proje hangi noktada belediye başkanı bilgisi dahilinde.”

Bu haber 5210 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler