Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Güncel > CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde, Cumhuriyet'in 92. yılı dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

29.Ekim.2015 Perşembe 17:23
A A A

Ereğli Haber- Atatürk Bulvarı’nda geçit töreni düzenlenen törende Kaymakam Nazım Madenoğlu, beraberinde Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan ve Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ile birlikte askeri araç üzerinde halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı. Madenoğlu, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, Cumhuriyetin anlam ve önemini anlamak için 1923’ten önceki yıllara bakmak ve ona göre değerlendirmek gerektiğini söyledi.

Madenoğlu, Osmanlı Devleti’nin yükselen ve çöküş dönemlerinden bahsettiği konuşmasında “Böyle bir durumda başka milletler olsaydı tarihin derinliklerinde yok olup giderlerdi. Ama Yüce Türk Milleti, tarihin hiçbir döneminde azmini, inancını, vatan ve bağımsızlık sevdasını kaybetmemişti. ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ parolasıyla düşmanlarıyla amansız bir savaşa girdi. İstilacı devletler, Atatürk’ün dediği gibi ‘nasıl geldilerse, öyle çekip gittiler.’ Artık Osmanlı Devleti tarihe karışmıştı, Türk Milleti ebedi hayatını yaşamaya devam edecekti. Devem edecekti de, onun yüksek karakterine uygun bir yönetim şekline ihtiyaç vardı. Yüce Atatürk, çoktan düşünmüştü bile. Ve Cumhuriyetimiz 92 yıl önce bugün kuruldu ve gelecek kuşaklara emanet edildi. Bugün ülkemiz medeni dünyada Cumhuriyet ile yönetilen nadir ülkelerden biridir. Cumhuriyet, milletimize en layık bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet, bir fazilet rejimidir. Cumhuriyet çok sesliliğin, demokrasinin rejimidir… Cumhuriyet idealleriyle yoğrulmuş vatandaşlarımız; yine Cumhuriyet ülküsüyle dopdolu, ancak çeşitli görüşlere sahip vatandaşlarımızın fikir ve görüşlerine saygı duyar. Çünkü, hepimizin ortak ideali Yüce Atatürk’ün kurup bizler emanet ettiği Cumhuriyeti ilelebet yaşatmaktır. Vatandaşlarımız bunu yaparken; hiç bıkmadan, yorulmadan Cumhuriyetin kurulduğu yıllardaki gibi heyecan dolu olarak çalışmasını bilir. Bizler, Yüce Türk Milletinin geleceğe umutla bakan evlatları olarak, Atatürk’ün hedef gösterdiği ‘Çağdaş Uygarlık Düzeyine’ ancak bu şekilde ulaşabiliriz. Tüm bunların, demokrasinin tam olarak uygulanabileceği Cumhuriyet rejimi içerisinde gerçekleşeceğinden şüphe etmeyelim. Onun için Yüce Atatürk’ün kurup bize emanet ettiği Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatma azmi ve kararlılığımızı tüm dünyaya haykırıyoruz.”

Programda, İlk, Orta, Lise ve dengi okullarda düzenlenen yarışmalarda birinciliği elde eden şiir ve kompozisyon okundu. Resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin Kaymakam Madenoğlu, Zonguldak Milletvekilleri Faruk Çaturoğlu, Ünal Demirtaş, Tuğamiral Doğan, Belediye Başkanı Uysal, Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Konuk tarafından verilmesinin ardından ise Ereğli Belediyesi bünyesinde kurulu halk oyunları ekibi çeşitli yörelere ait türküler eşliğinde gösteri yaptı. Bu sırada bazı öğretmen ve öğrencilerin de bulundukları gruplar arasında oynadığı gözlendi. Program, okul öğrencileri, bazı sivil toplum kuruluşları, askerler, askeri araçlar ile bazı resmi araçların katıldığı geçit töreni ile sona erdi.

Cumhuriyet Bayramı Programına Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli eğitim Fakültesi Dekanı Ali Azar, Belediye Başkan Vekili Ayhan Atay, AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Fatih çakır, CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, CHP Zonguldak Milletvekili Adayı Buket Müftüoğlu, bazı Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti

Polis tarafından bayram alanında geniş kapsamlı güvenlik önlemi alındı. Alınan önlemler arasında yer alan Devrim Bulvarı ile Atatürk Bulvarı’nın araç trafiğine kapatılması, trafik akışını olumsuz etkiledi.

Bu haber 2752 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler