Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Güncel > TEK TESELLİMİZ EFKAN ALA

TEK TESELLİMİZ EFKAN ALA

64. Hükumette yer alacak isimler bu gün açıklanırken Zonguldak'a bakan verilmedi. Hükumette Zonguldak ile bağı olan tek bakan ise İç İşleri Bakanlığı'na yeniden getirilen Efkan Ala.

24.Kasım.2015 Salı 19:29
A A A

Ereğli Haber- Türkiye Cumhuriyeti'nin 64. hükumeti bu gün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. 14 yıldır olduğu gibi AK Parti Hükumeti'nde Zonguldak'tan yine bakan yer almadı. 64. hükumette Zonguldak ile bağı olan tek isim ise İç İşleri Bakanlığı'na yeniden getirilen Efkan Ala oldu. Çocukluk yıllarında yaz aylarını Kdz. Ereğli ilçesinde yaşayan halasının yanında geçiren Efkan Ala halen zaman zaman Ereğli ilçesine geliyor. Ereğli'ye ayrı bir sevgi duyduğu bilinen Efkan Ala'nın ilçede çok sayıda akrabasıda yaşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi İmam Hatip Lisesi mezunu olan Efkan Ala'nın yeniden İç İşleri Bakanlığı'na getirilmesi Ereğli'de de sevinçle karşılandı.

İŞTE EFKAN ALA'NIN BİYOGRAFİSİ;

Efkan Ala, 1965 yılında Erzurum, Oltu’da doğmuştur. Annesi Gönül Ala, babası Temel Ala Oltu’da yaşamaktadır. İlkokulu Çanakpınar köyünde okudu. Ortaokul ve lise öğrenimini Erzurum İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı.

Efkan Ala bu dönemde yaz aylarını Kdz. Ereğli’de ki akrabalarının yanında geçirdi. 1983 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini 1987 yılında bitirdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İktisat alanında yüksek lisans yaptı. 1988 yılında kaymakamlık stajına başladı.

İki yıl Sakarya Valiliği maiyet memurluğu, Bolu’nun Gölyaka ve Isparta’nın Sütçüler İlçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra, yurtdışı stajı kapsamında bir yıl İngiltere’de eğitim gördü.

1991 yılında Trabzon’un Dernekpazarı İlçesi’ne Kaymakam olarak atandı. İki yıl Trabzon Dernekpazarı ilçesinde, iki yıl Ordu Kabataş ilçesinde kaymakamlık yaptı.

Tunceli'de vali yardımcılığı yaptı. Ardından İçişleri Bakanlığı'nda Eğitim Şube Müdürlüğü, İller İdaresi Daire Başkanlığı, Turizm Bakanlığı'nda Eğitim Genel Müdürlüğü ve Müşavirlik görevlerinde bulundu.

Türkiye'nin en kritik illerinden Batman'a 30 Ocak 2003'te vali olarak atanan Ala, göreve başladığında 38 yaşındaydı. Göreve başladıktan sonra Batman'daki bazı askeri alanları turizme açmasıyla gündeme gelen Ala, köylere kadar götürdüğü hizmetler ve İnsan Hakları Derneği'nin aylık yayınladığı "hak ihlalleri" raporuna madde madde verdiği yanıtlarla bölge halkı ve sivil toplum kuruluşlarının da sevgi ve saygısını kazandı.

Efkan Ala’nın Batman Valiliği sırasında sigaraya karşı tavrı ile bilinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Batman ziyaretinde, Ala'dan sigarayı bırakmasını istemesiyle Ala, bir daha sigara kullanmayacağına dair söz verdi, sözünü de tuttu.

Efkan Ala, 4 Eylül 2004'te Diyarbakır Valiliği'ne atandı. Batman'dan Diyarbakır'a 500 araçlık konvoyla gelen Ala, Diyarbakır'da DTP'li belediye başkanları tarafından törenle karşılandı.

Diyarbakır Valiliği döneminde sıra dışı bir yönetim anlayışı izleyen Ala, Gaffar Okan'ın suikast edilmesiyle ortaya çıkan boşluğu doldurabilmek amacıyla yaptığı çalışmalarla devlet ile vatandaş arasında yeni köprüler kurdu.

Ala, Diyarbakır'da çocukların İstanbul'daki kapkaç çetelerine yönlendirilmesini önlemeye dönük hayata geçirdiği proje ile Ankara'nın da dikkatini çekti. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 81 ilin valisiyle yaptığı bir toplantıda Ala'yı "örnek vali" gösterdi.


8 Eylül 2007 tarihinde Başbakanlık Müsteşarı oldu. Bu görevine 25 Aralık 2013 tarihine kadar devam etti.

25 Aralık 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı hükümet revizyonunda "dışardan", yani milletvekili olmayan tek isim; İçişleri Bakanı olarak görevlendirildi. Görevi Bakan Muammer Güler’den devraldı.

Efkan Ala, evlidir ve iki çocuğu vardır.

Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra Başbakan olan Ahmet Davutoğlu'nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurduğu 62. Türkiye Hükûmetinde yine İçişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için mevzuat gereği Efkan Ala bulunmuş olduğu İçişleri Bakanı görevinden 6 Mart 2015 tarihinde istifa etti. Yerine İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk Anayasa’nın 114. maddesi uyarınca 7 Mart 2015’ten geçerli olmak üzere atandı.

Efkan Ala, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Erzurum 1. Sıra Milletvekili Adayı olarak seçildi. Efkan Ala 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde ise Bursa’dan milletvekili seçildi.
Efkan Ala 64. Hükumette yeniden İç İşleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Bu haber 3297 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler