Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Siyaset > POSBIYIK, HÜSEYİN UYSAL'I İLK KEZ ELEŞTİRDİ

POSBIYIK, HÜSEYİN UYSAL'I İLK KEZ ELEŞTİRDİ

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde belediye tarafından yapılacak Kent Meydanı projesinin kendilerini mağdur edeceğini belirten köy minibüsü şoförleri Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı ziyaret ederek destek istedi. Posbıyık, belediyenin katlı otoparkı yıkamayacağını söyledi.

21.Ocak.2016 Perşembe 13:31
A A A

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesinde köylere yolcu taşımacılığı yapan minibüslerin şoförleri Ereğli Belediyesi’nin yapmayı planladığı Kent Meydanı projesi kapsamında şu an kullandıkları katlı otoparkı yıkacağını iddia ederek mağdur olmak istemediklerini söyledi.
“ŞEHİR DIŞINA ÇIKARTILDIĞIMIZDA CİDDİ SIKINTI YAŞAYACAĞIZ”
Daha önce Şoförler Odası, CHP ve MHP’yi ziyaret eden köy minibüsü şoförleri bu kez Kdz. Ereğli Belediyesi Eski Başkanı Halil Posbıyık ve Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel’i ayrı ziyaret edip destek istedi. Posbıyık’ı ziyaret sorasında şoförleri temsilen konuşan Ekip Kooperatifi Başkanı Ali Aydın, katlı otoparkın yıkılıp minibüslerin şehir dışına çıkartılması durumunda ciddi sorunlar yaşayacaklarını söyledi. Aydın konuşmasında “Başkanım Kent Meydanı projesinde çok ciddi sıkıntımız var. Minibüslerin şehir merkezinden dışarı çıkartılması planlanıyor. Biz şehir dışına çıkartıldığımızda ciddi sıkıntı yaşayacağız. Köyden getirdiğimiz pazarcılar getirdikleri yüklerden dolayı büyük sorun yaşayacaklar. Sizden de bu konuda destek istiyoruz” dedi.
POSBIYIK: “SİZE KATLI OTOPARKTA DOKUNAMAZLAR”
Kdz. Ereğli Belediyesi Eski Başkanı Halil Posbıyık ise konuşmasında mevcut belediye yönetimini eleştirerek “Katlı otoparkı yıkamazlar. Orası sizindir. Ben sizler için yaptım orayı” dedi. Minibüsçülerin davasında sonuna kadar haklı olduklarını ifade eden Posbıyık konuşmasında şunları söyledi; “Otoparkı ben belediyenin parası ile yapmadım. Orası sizin. Sizden topladığım paralarla ben orayı yaptım. Veyahut şehirde otopark parası veren kişilerden topladığımız para belediye bütçesine girmez. Ayrı bir fasılda toplanılır. O parayı sadece otoparklar için harcayabilirsin. Personel maaşı olarak veremezsin, herhangi bir şeye veremezsin. Oralardan gelen paralarla köyden gelen vatandaşlarımız rezil olmasınlar diye tuttuk oraya otopark yaptık. Oraya ufak bir inşaatta yapmadık, oraya kazık çaktık askeri binalar kaymasın diye. Böyle bir sistem yaptık. Köyden gelen insanlarımız, minibüsçülerimiz rahat etsin diye. Oraya minibüsçüler gelirler, akşamleyin köyüne gideceği zamana kadar kalırlar. Ondan sonra köylere servislerini yaparlar. O günlerde benimde Kent Meydanı projem vardı. Nasıldı Kent Meydanı projem? Şu anda Üstün Erçelik gibi otobüs yazıhanelerinin olduğu yerde bir tane belediye binası. Proje belediyede. Bir tane kaymakamlık binası, arada bağlantı olacak şekilde. Vatandaş kaymakamlıktaki illerini görsün diye arada bağda var. Halk otobüslerinin olduğu yere de dokunmuyorduk biz. Altına iki katlı otopark olan Kent Meydanı. İleride adliye binasını bize verirlerse diye bir kapı bırakıyorduk. Yani adliye ve hükümet konağı binasının olduğu yeri bize verirlerse diye bir kapı bırakıyorduk orada. Şehirdeki otopark sıkıntısı çok fazla olduğu için Kent Meydanının altına iki katlı otopark düşüncemiz vardı. Biz ne katlı otoparka nede halk otobüslerinin bulunduğu yere dokunuyorduk. Siz davanızda haklısınız. Biz Nezih beyle burada beraber duruyoruz burada. Beraber konuları müzakerede ediyoruz. Nezih bey zaten size yapması gerekenleri yaptığını zannediyorum. Diğer arkadaşlara da söyledik aslında, bu konuda Nezih bey gibi davranılması lazım. Ama bilmiyorum, orada bir eksiklik te var. Yerden göğe kadar haklısınız. Siz şimdi mahkemeye de verdiniz, size katlı otoparkta dokunamazlar. Belediye ile uzlaşma içerisine girilebilir. Yeni belediye başkanımızın yeni bir projesi olabilir. Kendisine göre mantıklıdır, doğrudur. Ben onu bilemem tabi ki. Nasıl yapacaklar? Onun işine pek aklım ermiyor ama. Gelir sizlerden rica eder. Alt tarafa yapacağı katlı otoparkı biraz yüksek tutar. ‘Minibüsçüleri ben buraya alacağım’ der, mantıklı bir şey söyler buna Eyvallah. Uzlaşma yoluyla olmazsa bu işler olmaz. Böyle ‘Ben yaptım yıktım’ demekle bir kısmınızı terminalin oraya, bir kısmınızı Potbaşı’nın oraya. Orayı ben yaptım, şimdide sizden yanayım ‘Siz haklısınız’ diyorum. Aslında ben iki senedir dinlenmeye çekildim ve hiçbir konuda eğri, doğru, yanlışta yapsa demeçte vermiyorum, konuşmuyorum da. Kimsenin aleyhine de bir şey söylemiyorum. Sadece dinliyorum, gözlemliyorum piyasayı."
Kaptaş Kooperatifi Başkanı ve Ak Parti Kdz. Ereğli Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ertürk ise konuşmasında “Elimizden ekmeğimizin alınmasını istemiyoruz. Bizler Ereğli’de dışlanmayalım. Sadece bunu savunuyoruz. Belediye bizim belediyemiz. Kent Meydanı yapılmasında karşı değiliz. Yapılsın ama minibüs esnafı mağdur olmasın.
Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel ise minibüsçülerin haklı mağduriyeti olduğunu belirterek, kendilerinden talep edilenleri belediye başkanına sunacaklarını söyledi.

Bu haber 5941 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler