Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Siyaset > POSBIYIK: “BELEDİYEDE SİSTEM ÇÖKMEK ÜZERE”

POSBIYIK: “BELEDİYEDE SİSTEM ÇÖKMEK ÜZERE”

Kdz. Ereğli Belediyesi Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık Değişim Radyo’da Gazeteci Hüseyin Akasakal’ın sunduğu programda Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ı isim vermeden eleştirdi. Belediyede idari sistemin çökmeye başladığını öne süren Posbıyık, ERDEMİR’den alınan 6 milyon TL’lik emlak vergilerinin nasıl 4 milyon TL’ye düştüğünü sordu.

03.Şubat.2016 Çarşamba 19:48
A A A

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli Belediyesi Eski Başkanı Halil Posbıyık Değişim Medya’da Gazeteci Hüseyin Aksakal tarafından hazırlanıp sunulan “Dünya Hali” isimli programın canlı yayın konuğu oldu. Aksakal’ın sorularına yanıt veren Posbıyık, “Belediye başkanlığını kaybettik, dinlence dönemine girdik, torunlarımla sabah kahvaltısı yaptık, onları çocuk bahçesinde bıraktım. Onlara zaman ayırabiliyorum. Eşimle zaman geçirebiliyorum” dedi.
“SÖYLEMİ BİLE BENİ RAHATSIZ EDİYOR”
2015’te yapılan iki seçimde başka partilere destek verdiği yönündeki iddiaları değerlendiren Posbıyık “Bu Halil Posbıyık’ı kendi siyasi yaşamlarında siyasi bir çelme olarak ortaya çıkabileceğini düşünen, beni sevmeyen grupların, benden korkanların çıkardığı dedikodular. Ben partimin bir üyesiyim. Elimden gelen her çabayı gerçekleştirdim. Bu seçim dönemde kızımın bir ameliyat işi oldu. O yüzden buradan uzun müddet ayrı kaldım. Bu da bu dedikoduları yapanlara yaradı. Hep partimi destekledim. Ben başka türlü bir partiyle işim olsa, şerefli insanım, partiden ayrılır gider öyle yaparım. Ben o dönemde muhtemel adaydım, CHP beni değerlendirseydi muhtemelen Zonguldak’ta beni aday gösterseydi 3 milletvekili çıkarılırdı deniliyordu. Buna ben de inanıyordum. Partimizi destekledik, elimizden geleni yaptık. Diğer söylenenler teferruat, hikâyedir. Bizi sevmeyenlerin uydurmasıdır. Zeki Çakan benim eski dostum ama böyle bir şey benim için asla mümkün olamaz. Yarın da beni beraber görebilirsiniz. Ancak seçim zamanı partim dışında birini desteklemem mümkün olamaz, söylemi bile beni rahatsız ediyor” diye konuştu.
ADAYLIK SİNYALİ VEREN POSBIYIK;“BEN BURADAYIM, HAZIRIM”
Yeniden adaylık sinyali veren Posbıyık şunları söyledi; “Şu anda bana sorarsanız bir yere talip misiniz, böyle bir şey yok. Benden bir talep gelmez. Ereğli halkının, partimin ihtiyacı, talebi olduğu takdirde, Allah da sağlık verirse ben buradayım, hazırım. Şu anda işaret ettiğim belli bir nokta yok.”
“HERKES YÖNETİCİ OLAMAZ”
Konuşmasının son bölümlerinde mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ı eleştiren Posbıyık, “Allah doğarken insanlara bazı özellikler verir. Bazılarını ticaret erbabı, bazılarını bilim adamı, bazılarını siyasetçi olarak dünyaya getirir. Eğitimle bunları desteklerlerse en üst noktaya getirirler bu özelliklerini. Herkes yönetici, siyasetçi olamaz. Bazı insanlar gülemez her zaman. Siyasetçinin her zaman yüzünün gülmesi lazım. Lider yöneticiliğini bilmesi lazım. Hüseyin Bey (Uysal) de arkadaşımız, iyi bir insan. Festivallerin doğru olmadığı noktasında karar verebilir. Saygı duyarım. Onun anlayışı odur. Benim yaptıklarım mı doğru, bugünkü mü doğru halk karar verecektir” dedi.
ERDEMİR’DEN ALINAN 6 MİLYON TL 4 MLİYON 600 BİN TL’YE DÜŞTÜ
Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın kendisine bir şey sormamasından duyduğu rahatsızlığı ifade eden Posbıyık, kendisinin 20 yıllık başkanlığı döneminde Ruhi Cöbekoğlu’na hep fikir sorduğunu iddia etti.
Kendi döneminde ERDEMİR’den 6 milyon TL emlak vergisi alınırken bu gün bu gelirin 4 milyon 600 bin TL’ye düştüğünü belirten Posbıyık “Erdemir, içeride yaptığı binaları bizden saklıyordu, ben mahkemeye başvurdum, kapıları açtırdım. Bunun için büyük kavgalar yaptık. Mahkemeye başvurduk, başları da derde giriyordu, Erdemir’in eski genel müdürlerini ben kurtardım. Yıllık emlak vergisi, Erdemir’den aldığımız 6 milyon liraya çıktı. Ama şimdi duyduğum doğruysa, bu emlak vergisi 4 milyon 600 bin liraya düşmüş. Niye, kapıdan giremiyorlar. Bu 6 milyon 4 milyon 600 bine nasıl düştü? Bu Ereğli halkının cebinden çıkmıyor mu? Demokratik kurallar içinde hakkını aramazsan seni ezerler. Bizim yaptığımız buydu. Bizi aykırı davranıyor diye bağıranlar vardı. Seçim döneminde bunların hepsi bir araya geldiler. Ama ben halk için uğraşıyordum.”
“BELEDİYEDE SİSTEM ÇÖKMEK ÜZERE”
Posbıyık, Kdz. Ereğli Belediyesi’nde idari sistemin çökmeye başladığını iddia ederek sözlerini şu şekilde tamamladı “ Belediyeler ekonomik sıkıntıya girebilir. Problem değil. Gelecek belediye başkanı çalışkan, akıllıysa düzeltir. Belediyede idari sistemin çökmemesi lazım. Benim korkum şu anda Ereğli Belediyesinde idari sistem çökmek üzere. Buradan kimse yanlış anlamasın. Belediyeye istediğin anda adam al yapamazsın bunu. Belediyede çalışanların sayısı bellidir, bunun dışında yatay geçişle adam alabilirsin. Mevcutlarla çalışmalısın. Sen bugün memur olan bir hanımefendiyi üç ay çalıştırıp, onu aşağı indirip yanındaki memuru onun başına getirirsen, başkan yardımcısı diğer başkan yardımcısını görevden alabiliyorsa, karşılıklı güven duygusu yok olduysa, çalışanların birbirine sevgisi, saygısında azalma olduysa, vatandaş belediyeden beklentilerini zamanında alamıyorsa, ruhsat beklentisi sekiz aya, dokuz aya çıktıysa bu idari sistemin çökmesi demektir. Karla mücadelede sıkıntı sevk ve idarenin iyi olmadığını gösterir ama esas idari sistemin çökmesinden korkarım. Ekonomik sıkıntılar halledilir ama idari sistem çökmeye başladıysa, güven ortamı sıkıntıya girdiyse orada birtakım sıkıntılar başlar. Ondan sonra toparlamak belediyeyi zor bir iştir. Bunlara dikkat etmek gerekir. Ben herkesin başarılı olmasını dileyerek, bu şekilde uyarılarda bulunmayı görev addediyorum.”

Bu haber 4292 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler