Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > TETİKER’DEN OSB MÜJDESİ

TETİKER’DEN OSB MÜJDESİ

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, ikinci Organize Sanayi Bölgesi’ni (OSB) kurma çalışmalarına başlandığını bildirdi.

14.Şubat.2014 Cuma 18:13
A A A

Ereğli Haber-Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Hamzafakıhlı, Topçalı ve Bölücek Mahalleleri’nde ki mevcut fabrikaları kurtarmak için ıslah OSB çalışması yapıldığını, bununla birlikte 2. OSB’yi de kuracaklarını söyledi. Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin (ERDEMİR) erken özelleştirilmesi, tersanelerin çalışır halde olmaması nedeniyle ilçede yaşanan ekonomik sıkıntıların ortadan kaldırılması için çalıştıklarını dile getiren Tetiker “Bölücek, Hamzafakıhlı ve Topçalı civarında hali hazırda çalışan birçok fabrika var. Bu fabrikalar OSB alanı içerisinde olmadığı için ihracat yapamıyor, teşviklerden yararlanamıyor ve devlet kredilerini kullanamıyorlar. Bizim öncelikle bu fabrikaları kurtarmamız lazım. Oradaki fabrikaları kurtarmak için ıslah OSB çalışması yapılıyor. Çalışma bittiğinde oradaki fabrikalar her türlü teşvikten ve devlet kredilerinden yararlanabilecek, ihracat yapabilecekler. İhracat yaptığında ithalat yapma hakkı da elde edecek” dedi.

“2. OSB’DE İSTİHDAM SAĞLAYACAK FİRMALARI TERCİH EDECEĞİZ”
Islah OSB ile birlikte Ereğli’ye ikinci OSB kurma çalışmalarını da başlattıklarını belirten Tetiker, 47 hektarlık bir alan tespit ettiklerini söyledi. Tetiker, gazetecilere yaptığı açıklamada konuya ilişkin olarak şunları söyledi; “Biz ıslah OSB ile birlikte ikinci OSB kurma çalışmalarını da başlattık. Şehir plancısı Esra Alpago Bölücek, Hamzafakıhlı ve Topçalı civarında ki yerleri tespit ediyor. Şu ana kadar kabataslak hesaplanan 47 hektar alan tespit edildi. Önümüzdeki hafta buranın net haritası çıkartılacak ve önümüze konulacak. 47 hektarlık alanın içinde kalan şahıs, orman ya da devlete ait araziler tespit edilip kamulaştırma çalışmaları başlatılacak. Bizim süratle hem ıslah OSB’yi hem de 2. OSB’yi bitirmemiz lazım. Ereğli’ye yatırım yapmak isteyen büyük firmalar var. Dolayısıyla bunlar bizden büyük yer istiyor. Mevcut OSB’de onlara verebileceğimiz yer yok. 2. OSB’yi hızla devreye alabilirsek şu an sadece Zonguldak Valiliğine yatırım talebinde bulunan ve 200 dönümlük yer isteyen makine imalatı yapacak bir firma var, ona buradan yer verebileceğiz. Bizim hedefimiz ikinci OSB’de daha çok istihdama ağırlık verecek, bölgeye kurulduğunda aynı zamanda yan sanayiyi de geliştirebilecek firmaları tercih edeceğiz.”
Konuşmasında özellikle özelleştirme sonrası ERDEMİR yönetimini Ereğli’ye yatırım yapmamakla eleştiren Tetiker, ilçenin ERDEMİR’e bağımlı olmaktan da kurtulması gerektiğini belirtti. Tetiker konuşmasında “Yıllardan beri ERDEMİR özelleştikten sonra, ‘bunun adına erken özelleştirme diyoruz’ Ki burada haklılığımız ortada. Ereğli’de öğrenci sayımız arttırılsa, organize sanayimiz tam teşekküllü faaliyete geçse, tersanelerimiz çalışır halde kalsaydı bizim ERDEMİR’e olan bağımlılığımız olmazdı. Buda bizi her noktada kurtarırdı. Biz şimdi ERDEMİR ile ‘arkadaş bize yüzünü dön, arkanı dön veya işte efendim bize de yardımcı ol’ demezdik. Fakat maalesef şu anda geldiğimiz nokta ERDEMİR’in bu kadar sıkıntı verdiği bir Kdz. Ereğli’de, bu arayışları mutlaka bulmak zorundayız ve bu arayışların içerisindeyiz.

“EN ÖNEMLİ SIKINTIMIZ LİMAN”
Bizim şu anda en büyük sıkıntımız bir limanımızın olmayışıdır. OSB’ye bağlı bir tamir tahliye bir liman projemiz var. Limanın yapımında hiçbir maliyet yok. Burada sadece vinçler konulacak, yükleme boşaltma yapılacak. ERDEMİR limanı bizim ihtiyaçlarımıza cevap vermiyor. ERDEMİR limanına yük boşaltmaya gireceksiniz, kendi gemisi geldiği zaman ‘sen çık, ben kendi gemimi boşaltacağım’ diyor. Anlaşmayı böyle yapmış, itiraz hakkınız yok. Bize yatırım için gelen tüm firmaların ilk sorduğu da ‘Limanınız var mı?’ oluyor. Bu tamamıyla oradaki ekonomik değerlerin artırılmasından dolayıdır. ‘Bir taşla iki kuş vuralım’ diyoruz. Bütün bu projelerimiz hayata geçtiği zaman Kdz. Ereğli rahatlamak durumunda. Bizim gördüğümüz öngörümüz bu. Biz bunu yapmaya mecburuz. Kdz. Ereğli’de bir görev aldıysak bu görevi sonuna kadar yerine getirmek mecburiyetindeyiz.

ERDEMİR YÖNETİMİNE ‘YATIRIM YAPMAMA’ ELEŞTİRİSİ
Bizim ERDEMİR’e getirmiş olduğumuz eleştirilerde, sorgulamalarda bu yöndedir. Bunlar şimdi belki pek fazla buna kulak vermiyorlar. Hepsi yeri geldiği zaman pişman olacaklar ve hatta bu yaptıklarından utanacaklar. Yani bir yöreye gelmişsiniz, bu yörede iş yapıyorsunuz, bu yörenin insanının alışmış olduğu bir takım sosyal hadiseler var, sosyal yaşam var. Siz bu sosyal yaşamı %70 yok etmişsiniz, perişan etmişsiniz. Bunu onarmaya da niyetiniz yok. Ve hiçbir zaman dönüp de bunun telafisi için insanlarla da siyasiler dahil hiç kimseyle de görüşmüyorsunuz. Belki siyasilerle görüşüyorlar, siyasiler bize söylemiyor veya belki de siyasiler kol kanat geriyor bunlara. Orasını da bilmiyoruz muamma. Ama benim bildiğim bir tek şey varsa, ‘bugün Kdz. Ereğli’de olan kurum ve kuruluşlardan hiçbirisiyle ben muhatap olmam. Ben sadece karı bilirim’ diyor. Karı nasıl biliyorum? Kdz. Ereğli’de tüccar, sanayici yok oluyor. Para, sermaye yok oluyor. Bütün para sermaye ERDEMİR’in kasasına giriyor. Bu nereye kadar devam eder? Göreceğiz; zaman her şeyin ilacıdır. Bir daha söylüyorum bunlar yaptıklarından pişman olacaklar, utanacaklar ama geçen zamanı da geri getiremezsiniz. Kaybolan sermayeyi de geri getiremezsiniz. İşte bizim bu noktadaki çalışmalarımızda bunun için yani bu kaybolan sermayenin telafisi için Kdz. Ereğli ticaret sanayisi olarak canla başla uğraşmamız gerekiyor. Bu emeğin içerisinde sizlerinde bulunması gerekiyor. Bu emek boşa atılan bir emek değildir. Bunların hepsi gelecek nesillere hizmet gelecek nesillerin kendi kendisine ayaklarının üzerinde durması içindir bir mücadeledir. Bunun için bu mücadele de kim bizle beraber olursa hepsine teşekkür ediyorum ve herkesi bu mücadeleye davet ediyorum” dedi.

Kaynak : Ereğli Haber
Bu haber 4441 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler