Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > NİYAZİ ÖZCAN EREĞLİ EKONOMİSİNİ DEĞERLENDİRDİ

NİYAZİ ÖZCAN EREĞLİ EKONOMİSİNİ DEĞERLENDİRDİ

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Ereğli Mücadele Platformu Sözcüsü Niyazi Özcan basın toplantısı düzenleyerek ilçede yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Kendilerinin 4 yıl önce söylediklerinin bazı STK’lar tarafından bu gün yeni konuşulmaya başlandığını vurgulayan Özcan, kişisel menfaatlerin ilçeyi kötü noktaya taşıdığını ifade etti.

16.Şubat.2016 Salı 16:20
A A A

Ereğli Haber- Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ereğli Mücadele Platformu Sözcüsü Niyazi Özcan gazetecilerle sabah kahvaltısında bir araya geldi.
Kahverengi Kafe’de bu gün sabah saat 10.00’de düzenlenen kahvaltı sonrası açıklamalarda bulunan Niyazi Özcan, ilçenin ekonomik açıdan çok kötü günler yaşadığını savundu.
Konuşmasında TSO Başkanı Yaşar Tetiker’i eleştiren ve artık görevden çekilmesi çağrısında bulunan Özcan, önümüzdeki seçim döneminde göreve talip olduğunu açıkladı.
Daha önce İstanbul’da ve Ereğli’de ERDEMİR’in uygulamalarını protesto etmek için eylemler yaparken kendilerini ihanetle suçlayan ve yapılan mücadeleden rahatsızlık duyanların, bu gün aynı şeyleri söylemeye başladığını ifade eden Özcan “Gelin görün ki işin gerçeği bugün ortaya çıktı. O gün Zonguldak Ereğli ilçesinin acil olarak ekonomik eylem planına alınması gerektiğini söyledik. Biz o günlerde yani 2013 yılında Erdemir’den ne talep etmiştik; ‘Ereğli’ye yüzünü dön ey Erdemir’ demiştik. Erdemir o yıl 584 milyon dolar kar yapmıştı ve Ereğli’ye hiçbir şey vermiyordu. Biz bu rakamsal olayları biliyorduk ve takip ediyorduk. Ereğli’ye bir şey vermesi gerektiğine inanıyorduk. 2014 yılı geldi 1 milyon TL yine kar yine Ereğli’ye hiçbir şey yok. 5-6 ay önce dünya genelinde demir çelik sektöründe çok büyük bir düşüş yaşandı ve yüzde 50-60 fiyatlar aşağıya geldi. Şuanda bize o gün karşı gelen arkadaşlar, asla biz bunların düşüncelerine katılmıyoruz diyen insanlar maalesef bugün bizim 4 sene önce konuştuklarımızı daha yeni konuşuyorlar” dedi.
“AKTİF ÜYE 3 BİN 200’LERDEN BİN 700’LERE GERİLEDİ”
Kdz. Ereğli TSO’da 3 bin 200 üye sayısının bin 700’lere, kişi bazında ise bin 200’lere gerilediğini belirten Özcan, iflas erteleme, icralık dosyaların arttığını vurguladı. Özcan konuşmasında şunları söyledi; “Çok daha enteresan BDDK’nın en son yaptığı açıklamada; Zonguldak’ın borç ödememede birinci sırada olduğu belirtiliyor. Yani biz 4 sene önce avukatlar zengin olmasın kardeşim, ekonomik afet planı uygulayalım dediğimiz zaman canlı yayın televizyonlarında 2 yıl ötelensin, borçlar dondurulsun dediğimizde herkes gülüp bize ya olmaz öyle şey diyenler kişisel menfaatleri yüzünden Ereğli’yi bugün bu ortama getirmişlerdir. Ereğli’nin bugünkü ortama gelmesinin tek sebebi sivil toplum örgütlerinin önde daha hızlı çalışan kurumun başındaki insanlardır.”
“ERDEMİR CANINI KURTARMAYA ÇALIŞIYOR”
ERDEMİR’den zamanında gerekli taleplerin yapılmadığını ifade eden Özcan, demir-çelik sektöründe yaşanan sıkıntılardan bu şirketinde etkilendiğini ve bu nedenle ilçeye bu günlerde bir şey vermeyeceğini iddia etti. Özcan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Sen şimdi Erdemir’den talep ediyorsun; diyorsun ki ‘ey Erdemir, sen Ereğli’ye yüzünü dönmüyorsun.’ Sen demire ne zaman su vereceğini bilmiyorsan, ne zaman döveceğini bilmiyorsan. Bugün Erdemir canını kurtarmaya çalışıyor sen Erdemir’den ne alabilirsin bugün. Erdemir, bugün sana hiçbir şey vermez. Biz 580 milyon dolar kar yaptığı zaman sende gelip bir el atsaydın, önümüze geçseydin, abi demiştik yapsaydın elini öpmezmiydik. Ama o günün şartlarında duygusal işler maalesef işlerin önünü kesiyor. Gelinen noktada Ereğli’den kültür seviyesi, bilgi birikimi olan insanlar bu maaşlara burada çalışmıyorlar. Ekonomik olarak da Ereğli yüzde 75 küçülmüş. Ne mi yapılması lazım, çok şey yapılması lazım. Önce Ereğli’deki bu kurumların genç, dinamik, hızlı ve başarılı olacak arkadaşlar gelmesi lazım.”
“KOOPERATİF GAZ ALMAK İÇİN KURULDU”
Kışla’da ki yeni kooperatifin insanların gazını almak için kurulduğunu, başarılı olma şansının olmadığını ileri süren Özcan, “Ne oldu şimdi bugün insanların gazını almak için bazı işlemler yapıldığını görüyoruz. Ticaret Odası Kışla’ya gitti bir kooperatif kurdu. Çok güzel, peki niye kurdun kardeşim. Şoförler Odası Başkanı ile beraber kooperatifi kuruyorsun aynı odamızın üyesi 50-60 tane nakliyeci var, nakliyecinin önünü kesmeye çalışıyorsun. Bir kere biz ne söyledik; nakliyeci ile kooperatifi birleştirelim Erdemir şuanda çok büyük rakamlara sac satıyor, bunun içinden Ereğli nemasını alsın. Ya kardeşim 600 dolardan 240 dolara sac fiyatı gelmiş şimdi ben buradan nemalanacağım diyorsun. Bu insanların gazını almaktan başka bir şey değil. Bırakın insanların artık gazı da kalmadı, ciğeri de. Artık doğruları konuşalım, hedefe varmak için en iyiyi ve en doğruyu tespit etmek zorundayız. Eğer lidersen doğruyu görüp en iyiyi bulabilmek zorundasın. Yapacağın hatada geri kalmış 10-15 tane belki kamyon alacak nakliyeci arkadaş, bunlar da batacaklar. Batmama şansı yok. Çünkü bizim söylediğimiz program neydi; Erdemir, bize en az üç yıllık bir sözleşme önersin, en az yüzde 30’unu Ereğli’deki taşıyacak kooperatif ve nakliyeci arkadaşlarımıza tahsis etsin, bunun üzerine konuşalım. Şimdi şirket kurulacak 5-10 tane belki parası olup da bu işleri iyi düşünemeyen temiz saf kalpli insanlar inanacak kamyon alacaklar, onla beraber batıracak” diye konuştu.
“EREĞLİ’DE GÜZEL ŞEYLER OLUYORDA BİZİM Mİ HABERİMİZ YOK”
Kdz.Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker’in 2014 yılında yaptıkları mücadele sırasında kendilerini eleştirdiğini ve yaptığı açıklamaların kendilerini bağlamayacağı açıklamasında bulunduğunu hatırlatan Özcan, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nu da eleştirdi. Özcan konuya ilişkin olarak şunları söyledi; “Keşke bağlasaydı da bugün Zonguldak borç ödememe de birinci sıraya gitmeseydi. Bizim 4 sene önce düşündüklerimizi ve mücadele ettiklerimizi bugün mücadele etmeye çalışıyorsun. Neye yarar. Ne zaman neyi yapacağını iyi bilseydin belki bir şey çıkarmıştık. Erdemir’in özelleşmesinde en önemli aktör rol oynayan kişi Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’ydu. Peki, neden ağabeyim, arkadaşım dediği adam 3 seneden beri Ereğli’ye gelmedi ya da getirilmiyor. Burada insanlar ağlıyor. İflas ertelemeleri, icarlık dosyaları kat kat üstüne katlanarak gidiyor. Yoksa Ereğli’de çok güzel şeyler oluyor da bizim mi haberimiz yok. Keşke olsa. Biz de diyoruz ki sen ağabeysin, çok şey yaptın senin elinden de öperiz ağabeyliğini yap artık bayrağı teslim et. Bir sene var bakalım bu bir sene içinde kim ne kadar yürekli iş yapabiliyor, kim ne kadar yapamıyor. Boşuna zaman kaybetmeye gerek yok. Ticaret Odası zaten kendi içinde inşaat halinde bir çalışma yapıyor. Başka bir şey de yaptığı yok.”
“EREĞLİ’YE YÖNETENLER ANKARA’YA GİTMELİ”
Kdz. Ereğli’yi yönetenlerin belediye başkanını da yanına alarak milletvekilleri ile birlikte Ereğli ilçesi ile bağı olan başta İç İşleri Bakanı Efkan Ala olmak üzere, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri ışık’a gidilip Kandilli’de yeni bulunan kömür rezervinin işletilmesi için talepte bulunulması gerektiğini anlatan Özcan, Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın Türkiye’nin elektrik enerjisinin yüzde 37’sinin kömürden temin edildiğini açıkladığını ve bu değerin Ereğli’de var olduğunu söyledi.
“EREĞLİ’YE AYI GİRDİ”
Kdz. Ereğli ilçesine 2006 yılında ayı girdiği yorumunda bulunan Özcan, şimdilerde bazı STK başkanlarının ayının izlerini konuştuğunu ifade etti. Özcan ayrıca ilçenin 5 tane zengine teslim edilemeyeceğini vurgulayarak, bölgedeki rantın herkese eşit şekilde dağıtılması ve herkese eşit muamelede bulunulması gerektiğini anlattı.

Bu haber 3245 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler