Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > İŞADAMI YAVUZ BEŞİKÇİ'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

İŞADAMI YAVUZ BEŞİKÇİ'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

Kdz. Ereğlili İş Adamı Yavuz Beşikçi son yıllarda geri giden Ereğli ekonomisinin yeniden canlanması için öncelikle birlik beraberliğin sağlanıp, yatırımcı için bölgeyi daha cazip hale getirilmesinin gerektiğini söyledi. Ereğli ilçesinin son bir yılda yapılan çalışmalarla daha huzurlu bir kent haline geldiğini anlatan Beşikçi, başta Emniyet Müdürü Fahri Küçük olmak üzere tüm ekibini kutladığını söyledi.

01.Nisan.2016 Cuma 20:20
A A A

Ereğli Haber- Kdz. Ereğlili İşadamı Yavuz Beşikçi Ereğli ekonomisinin durumu ve yapılması gerekenlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Kdz. Ereğli’nin bundan 10 yıl öncesine kadar ekonomideki canlılık başta olmak üzere sosyal ve kültürel anlamdaki gelişmişlikle “Küçük İstanbul” olarak anıldığını belirten İşadamı Yavuz Beşikçi, ilçe ekonomisinin özellikle 2008’den sonra hep geri gittiğini söyledi.
“ARTIK ERDEMİR VE TTK YOK”
Geçmişte herkesin çocuğunu ERDEMİR yada madene koyduğunda hayatını kurtardığını düşünerek üretime dönük hiçbir çalışma yapmadığını belirten Beşikçi, esnaflık yapanlarında “Nasıl olsa geliyor” düşüncesi ile işini geliştirip büyütmediğini ifade etti. Bu gün Ereğli’de yaşanan sıkıntıların bir nedeninin de geçmişte çok kazananların, bu gün az kazanmaya alışamamasından kaynaklandığını vurguladı. Türkiye’nin en büyük demir çelik fabrikası ERDEMİR’in 1965 yılında ilçemize kurulmuş olması ve maden bölgesinde olmamıza rağmen ne yan sanayinin nede madenciliğin bölgede gelişmemesinin akla ve mantığa sığacak hiçbir tarafının olmadığını belirten Beşikçi “Bu gün baktığımız zaman Konya, Kayseri ve Gaziantep’te bizdeki gibi maden ocakları yada demir çelik tesisleri yok. Ama bu gün Türkiye’nin en fazla yatırım alan büyük illeri haline geldiler. Bunu herkesin oturup düşünmesi lazım. Biz niye bir Kayseri olamadık? Her tarafımız deniz, limanlarımız var. Ereğli neden gelişmedi? Diye geçmişten bu güne herkesin düşünmesi lazım.”
"EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ BİRLİK-BERABERLİK"
Kdz. Ereğli ilçesinde birlik ve beraberliğin az olduğunu ifade eden Beşikçi “Birinin ak dediğine diğeri sırf karşı çıkmak için kara diyorsa Ereğli büyümez. Ereğli’de en büyüğünden en küçüğüne kadar bakın; kaç tane çok ortaklı firma var. Bizde çok ortaklı aile şirketleri bile kısa sürede dağılıyor. Neden? Birlik ve beraberlik içerisinde olamadığımızdan. 10 tane küçük sermaye bir araya gelse büyük sermaye olur. Büyük sermaye de büyük yatırımı getirir. Ereğli'de ’büyük yatırımlarla gelişir. Artık ERDEMİR, TTK dönemi geçti. Tersanelerin durumu ortada. Evet, devlet yatırım yapsın. Ama artık özellikle özel yatırımı devletten beklemek yersiz. Devlet yolu yapacak, hastaneyi, okulu, halkın yoğun şekilde hizmet alacağı alanlarda yatırımlarını yapacak. Bu anlamda Ereğli’de devlet yatırımlarının çok eksik olduğu söylenemez” dedi.
"GELEN YATIRIMCILARA BU GÜNE KADAR YETERİNCE SAHİP ÇIKAMADIK"
Kdz. Ereğli’ye gelecek olan yatırımcının ürkütülmemesi aksine sahip çıkılması gerektiğini anlatan Beşikçi “Ereğli’ye neden yatırımcı gelmiyor? Diye soruyor herkes. Peki, Ereğli’ye gelen yatırımcıya biz sahip çıkıyor muyuz? Ereğli’nin yatırımcı açısından avantajlarını saymakla bitiremeyiz. Denizimiz, karayolumuz, madenlerimiz, demir çeliğimiz ve hatta yetişmiş iş gücümüz var. Peki neden gelmiyor yatırımcı? Demek ki biz gelen yatırımcıya sahip çıkamıyoruz. Burada görev milletvekillerine, belediye başkanlarına, oda başkanlarına, devletin temsilcilerine düşüyor. Ereğli’ye bir yatırımcı mı gelmek istiyor? Herkesin ona sarılması lazım. Yatırımcıya her türlü kolaylığı sağlamamız gerekir. Biz yatırımcıyı kucaklarsak, ona sahip çıkarsak Ereğli’ye yatırımcı gelir. Ereğli böyle büyür. Yoksa adam daha yatırım yapmadan her kes bir köşesinden çekmeye kalkarsa yatırımcı ürker ve vazgeçer. Bu güne kadar Ereğli’de bunları yaşamadık mı? Kendi yerel yatırımcılarımızı da kıskanmamalıyız. Yatırımcımız yukarı çıkmaya çalışırken aşağı çekmeye çalışmamalıyız” diye konuştu.
"EREĞLİ HALEN YAŞANILIR GÜZEL BİR KENT"
Ereğli ekonomisinin geçmişe göre iyi olmadığını ancak çokta kötü olmadığını savunan Beşikçi şunları söyledi; “Yandık, bittik, gittik demenin kimseye faydası olmaz. Ben Ereğli ekonomisinin çokta kötü durumda olduğunu düşünmüyorum. Ereğli’de 40 bine yakın araç var. Bu araçların büyük çoğunluğu her gün trafikte. Bir çoğu lüks sayılabilecek araçlar. Bu araçlar her gün trafikte olduğuna göre bunlar benzin, mazot yakıyor. Her keste son model telefonlar. Bunlarda parayla oluyor. Ereğli’de sadace son bir yıl içerisinde bine yakın konut üretildi. Bu gün en kötü dairenin fiyatı 150 bin TL’den başlıyor, 350-400 bin TL’ye kadar gidiyor. Bu daireler satılıyor. Ve her geçen gün müteahhitlerimiz yeni projeler yapmaya devam ediyor. Demek ki Ereğli’de ekonomi o kadar sanıldığı kadarda kötü değil.”
“EREĞLİ’NİN KENDİ ESNAFINDAN ALIŞ VERİŞ YAPALIM”
Kdz. Ereğli ilçesinde mahalle aralarına kadar giren ulusal marketlerinde ilçeye büyük zarar verdiğinin altını çizen Beşikçi şöyle konuştu “Son yıllarda ulusal marketler, ulusal mağazalar mahalle aralarına kadar girdi. Mahallelerimizde kendi bakkalcımız neredeyse kalmadı. Ereğli halkı olarak kendi yerel esnafımızdan alış veriş yapmamız lazım. Ulusal marketlerin Ereğli’ye asgari ücretle çalıştırdıkları işçi dışında hiçbir faydası yok. Parayı kasaya ödüyorsunuz, o para anında Ereğli’den uçup gidiyor. Oysa yerel esnafımız kasasına giren para Ereğli’de kalıyor. Bu bilince sahip olmamız lazım. Küçük hesap yaparsak büyük hesabı göremiyoruz. Fotoğrafın büyüğüne bakalım ve yerel esnafımıza, bakkalımıza, marketimize sahip çıkalım” dedi.
“EREĞLİ’DE GÜZEL ŞEYLERDE OLUYOR”
Kdz. Ereğli’de son dönemlerde güzel gelişmelerinde yaşandığını ifade eden Beşikçi, bunun en güzel örneğinin kurulan kamyoncu kooperatifi olduğunu söyledi. Beşikçi konuşmasında “Kdz. Ereğli TSO ve Şoförler Odası bir araya gelip Sayın Valimizinde destekleri ile bizim kendi bireysel kamyoncularımızın iş yapabilmesi için yeni bir kooperatif kurdu. Belki başlangıç olarak çok büyük iş yapmıyor ama başlangıç olarak çok önemli bir gelişme. Bu işin oluşmasında emeği geçen başta Valimiz olmak üzere, TSO Başkanımız Yaşar Tetiker ile Şoförler Odası Başkanımız Cevdet Civelek’e teşekkür ediyoruz. İnşallah bun tür birlikteliklerin sayısı artar ve başarılı olunur” dedi.
"GENÇLERİMİZ ARTIK DAHA DA GÜVENDE"
Kdz. Ereğli ilçesinde son yıllarda gençlerin uyuşturucu batağına saplanmaya başlarken, son bir yıl içerisinde yapılan çalışmalarda önemli mesafeler alındığını kaydeden Beşikçi “Gençlerimiz, bizim geleceğimiz diyoruz. Uyuşturucu batağına saplanmış gençlerden hiç gelecek beklenir mi? Bir yıl öncesine kadar Ereğli sokaklarında bu uyuşturucu peynir ekmek gibi satılmıyormuydu? Ben bu noktada İlçe emniyet Müdürümüz Fahri Küçük’e çok teşekkür ediyorum. Geldiği günden bu yana torbacısından, üreticisi, satıcısı ve kullanıcısına kadar nasıl mücadele ettiğini basınımızdan takip ediyoruz. Yapılan çalışmalar sayesinde ilçemize huzur geldi. Ben sayın Fahri küçük başta olmak üzere tüm ekibini bu başarılarından ve çalışmalarından dolayı yürekten kutluyorum. Herkesinde onlara yardımcı olması lazım” dedi

Bu haber 19354 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler