Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Volkan Berber > SANCAK-I ŞERİF

SANCAK-I ŞERİF

SANCAK-I ŞERİF

16.Nisan.2016 Cumartesi 15:25
A A A

Sancak-ı şerif, Osmanlı Devletin de  bir çok şekilde kullanılagelmiş olup, Alem-i Şerif,  Liva-i Saadet, Liva-i Nebevi olarak isimlendirilerek, hilafeti simgeleyen figür olarak kullanıla gelmiştir.

Padişahlar bizzat sefere gitmedikleri zaman vezir-i azamı serdar-ı ekrem tayin ederek, şerifi ve ocakları selametlemek üzere Davutpaşa'ya giderek sancağ-ı şerifi ve ocakları karşılardı. Bunun yanı sıra özellikle sefere çıkılacağı zaman Topkapı Sarayı'nın üçüncü sarayı olan Babüssaade önündeki yerine dikilen sancak-ı Şerif'in çıkarılması da bir nizam alınarak, zamanla ' Sancak-ı Şerif Merasimi ' haline gelmiştir.

Olağanüstü durumlarda, devletin içinde barındırdığı tüm unsurları bir araya getirici bir sembol olara kullanılagelmiştir. Meşhur Miladi 1688 Sancak vakası olarak anılan zamane zorbacıların esnafı bertaraf etmesiyle başgösteren, Bedestan, Arasta, Saraçhane, Bit pazarı esnaflarından oluşan yaklaşık on iki bini aşan halk, saraydan içeri girerek, iptida zorba diye kapıcılar kethüdasını darb ederekten, gülbank çekip padişahtan sancağ-ı şerifin çıkarılmasını istediler. Padişah Sultan Süleyman ' Zorba şakileri üzerine sancağ-ı şerif çıkardım.

Ümmet-i Muhammed'den olan sancak dibine cem olsun; gelmeyen kendi kafir ve avreti boştur' diye ocaklara ve halka davet edilerek, halk ile padişah ve hükümet arasında olan Atpazarı Şeyh Osman Fazlı Efendi zorbaların bertaraf olup padişahın dağılmalarını tebliğ etmesi üzerine kalabalık hatta ki yine Haziran 1826'da II. Mahmud'un kurmak istediği yeni nizama karşı olana yeniçerilere karşı kullanılarak, tüm imamlara, müezzinlere çağrı yapılarak, halkın örgütlenmesine gidilmiştir. Sancak-ı Şerif padişah tarafından yerinden çıkarıldıktan sonra yine bizzat padişah tarafından omuza alınır ve tekbirler eşliğinde Babüssaade önündeki yerine dikilirdi. Osmanlı Devlet-i Aliyye de peygamber sevgisinin, hilafetin ve gazanın sembolü olarak Sancak-ı Şerif son derece önemsenmiştir.

Bu haber 1481 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler