Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Volkan Berber > ANADOLU HİSARI

ANADOLU HİSARI

ANADOLU HİSARI

19.Nisan.2016 Salı 11:59
A A A
Geçmişten beridir sebebi önyargımı veya bilinçsizlik mi bilinmez, İstanbul'un fethinden evvel yapılmış ören yerleri olsun, imaretler v.b eski mazisi olan objeleri Bizanslılara hitap ederler. Anadolu Hisarında da ekseriya bu dalalete düşülmüştür. Aslen İstanbul'un en eski yapısı olup İstanbul boğazı ile Göksu deresi ağzı arasında Yıldırım Bayezid tarafından itinayla inşa edilegelmiştir. Asıl kale harici kaleyi dıştan çeviren dış duvarlarla çevrilidir. Asıl kale denizden beş metre irtifada kaya parçası üzerine yapılmış olup, dört köşeli bir büyük burç ile dördü yuvarlak, ikisi köşeli altı küçük burç ve bunları birleştiren murabba yakın kale duvarından oluşur. Asıl kaleyi çeviren duvarsa on bir kenarlı olup biri karada , ikisi boğaz sahilinde üç burç ile takviye edilmiştir ki, doğuya ve hisar köyü tarafında şimale açılan iki kapı vardır.
 
O zamane Yıldırım Beyazıt'ın ileri görüşlülüğü yanında kerameti de konuşula gelirdi. ''Bir gün Arnavut beylerinden birinin iki akıllı ve güzel çocukları var olduğunu işiten Yıldırım Beyazıt der ki, Bu çocukları ne yapalım da nuru İslam ile müşerref edelim dedi. Meğer o gün nuru hidayet aksetmiş, birer yüğrek ata binerek kaçmışlar bu beyzadeler İstanbul'da Sultan Yıldırım Beyazıt'a geldiler. Padişah birine Ahmet, diğerine Mehmet adını koydu.
 
Anadolu Hisarı, İstanbul'a henüz kavuşamamış olan Türklerin Rumeli'deki topraklarına güvenle geçebilmeleri için yapıldığına göre acilen limana ihtiyaç görüldüğünden en az iki kadırga ile dört, beş parça büyük kayığı rahat alabilecek genişlikte ve konforda imaret edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet Anadolu Hisarını tamir ettirirken namı değer Güzelce Hisarının dış kale duvarı dışına cami ilave ettirmiş olup kalenin önünde de güzel bir namazgah vardır ve 'Toplar önü namazgahı' diye anılmaktadır. Anadolu Hisarı 1830 dan sonra ilgisiz, bakımsız kalınarak terkedilmeye başlanılmıştır. Nice tarihi eserlerimizin muhafaza edilebilmesi temennisiylen;

 

Bu haber 1542 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler