Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Volkan Berber > BİZANSLILARIN TÜRKLERLE İLK MÜNASEBETİ...

BİZANSLILARIN TÜRKLERLE İLK MÜNASEBETİ...

BİZANSLILARIN TÜRKLERLE İLK MÜNASEBETİ...

02.Mayıs.2016 Pazartesi 16:06
A A A

Orhan Gazi'nin oğullarından Üçüncü Şehzadesi Halil İbrahim Bursa'da Valilik yapmaktaydı. Şehzade 1356 senesi yaz başında Bozburun civarinda gezinti esnasında, bir korsan gemisi tarafından esir alınarak drekt Rum (Rosafoça) ya götürürülür. Bu şehrin Tekfurları Bizans Kayserleri tarafından tayin edimekteydi. Orhan Gazi bu üzücü haberi alınca hemen Bizans İmparatoruna münacaat ederek yüklüce altın taahhüd eder ve İmparatorun düşmanı Matyo Katta Gözene'ye karşı askeri yardımda bulunacağını da belirtir.

Bizans İmparatoru bu teklifi kabul ederek, Foça Tekfuruna hemen bildirirse de, Tekfur dan red cevabı alır. Foça'ya donanma sevk ederek, Saruhan Beyliğinin'de desteğini alarak kuşatır. Lakin bu arada iki kez İstanbul a gidip-gelen Bizans Kayseri tekrar Foça ya döner. Üçüncü sefer üzerine sonunda yüz bin altın karşılığında Şehzade Halil 1358 eylülünde kurtarmış ve Osmanlı Şehzadesi ile beraber üç sıra kürekli büyük kadırgalarla İstanbul a dönmüştü.
Şehzade, İmparatoriçe ile karşılaştığı vakit, ''Her şeyin sır ve hikmeti ancak Cenab-ı Hakka malumdur.'' Ben esarette duçar olup aile yuvasından uzak kalmışken, kerem ve Serdü havaya bakmayarak İmparator Efendim Hazretleri, himmet gösterip beni esaretten kurtardı. Böyle bir lutfe mukabil elbette benden hiç bir mükafat beklenmezler, çünkü kudretim fevkindedir. Mahaza vüs'atim miktarı ve hayatta oldukça hizmetlerine bütün arzularımı feda edeceğim.'' demişti.

İmparator, Şehzade Halile bir daire ile müzeyyen elbise tahsis, alaylar tertip ve iki sonra nişanlısı olup henüz on yaşında bulunan kerimesi İrini'yi Şehzadeye gösterdi. Orhan Gazi der ki '' Şehzade oğullarının en sevgilisi ve kerimesinin nişanlısı, cesur, kavi bünyeli, akil, faal, veliahd olmaya layıktır'' rica mukabil sözüyle esbabının hazırlanacağını haber etmişlerdir. Şehzade ile nişanlısı ve düğüne davetli olanların cümlesi İzniğe gelmişler ve Şehzade Halil ve İreninin akidleri orada olmuştur.

Bu haber 1357 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler