Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Volkan Berber > FİLEK KALESİ

FİLEK KALESİ

Mustafa Paşa, Macaristan'ın Türk idaresinde kaldığı yüz elli yıl içinde Budin valilerindendir.

12.Mayıs.2016 Perşembe 18:41
A A A

Aynı zamanda Mustafa Paşa, Sokullu Mehmet Paşa'nın amcası oğludur. Akıncılar arasında 'Paşa baba' olarak anılırdı ki mahiyetinde bine yakın tüvana ve şehbaz yiğit beslerdi. Bu akıncılarla birçok kale ve palanga fethetmişlerdir. Bunlardan Filek kalesi muharebesi kayda değer hikayeye sahne olmuştur.Filek kalesi coğrafi zaruriyetle çevrelenmiş yüksek bir kayanın üzerinde ne topla nede hucümla işgal edeilecek gibi değildi. Mustafa Paşa'nın Namı değer Demirbaş Hasan Pehlivan isminde yirmi beş yaşlarında yiğit delikanlıydı. 1554 senesinde,Demirbaş Hasan Paşa yanına kırık er alarak Budin'den yola çıkar ki Filek kalesini fethetmek için, Bu kırk akıncı geceleyin kaleye bağlantılı başka bir kayanın üstünr tırmandılar. Merdivenlerini yanlarında bin bir zorlukla taşıyarak en önde Demirbaş Hasan Pehlivan saldırdı. Demirbaş Hasan'a bu lakabın verilmesi gülleyi andıran ve cenkte en tesirli bir silah gibi kullandığı sert kellesi idi.

Lakin önlerinde mazgal deliği bulunmakta olup, bu mazgal deliği bir insanın geçebileceği kadar geniş olmakla beraber bir topun namlusu ile tıkanmış idi ki bu top da en az sekiz yüz okka ağırlığında idi. O yükseklikte Demirbaş Hasan Pehlivan ilk kavrayışıyla topu geriye doğru sürüp atı verir ki ikinci hamlesini geciktirmeden yaparak topu sımsıkı kavramasıyla tümden atıvermişti. Direkt mazgal deliğinden fethedilemeyen Filek kalesine ilk kendisi peşi sıra diğer akıncıların girmesiyle yatağanlarını sıyıran cengaverler birkaç dakika içinde fethetmişlerdir. Filek kalesi Türklerin eline geçmiş bulunuyordu. Bu baskın, cihan tarihinin bir eşini daha kaydetmediği bir kahramanlık hikayesi idi.

Yine hatırlatmak isterim ki zamane On altıncı asrın birinci yarısında namlı cengaverlerinden Gazi Murad bey, Gazi Hüsrev beyin yetiştirmesidir. Emrine verilen beş yüz kişiyle Bosna havalisinde bir palanga zapt ettiği zaman henüz on altı yaşında idi ki büyün ömrü Bosna ve Macar sınırlarında Sancakbeylerinde geçmiştir. Kanuni Sultan Süleyman'ın ilk Macaristan seferlerinin hepsine iştirak etmiştir. Nice gani gani rahmet temennisiyle,

 

 


berbervolkanx@gmail.com
Araştırmacı Yazar
Volkan Yaşar Berber

Bu haber 1522 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler