Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Kültür - Sanat > ÇİNİ SANATINI EREĞLİ'DE YAŞATIYORLAR

ÇİNİ SANATINI EREĞLİ'DE YAŞATIYORLAR

Ereğli’de faaliyet gösteren Kaşi Seramik ve Çini Atölyesi’nin açtığı stant vatandaşların ilgi odağı oldu.

27.Mayıs.2016 Cuma 18:35
A A A

Ereğli Haber- Çini Sanatçısı ve Kaşi Seramik Atölyesi Eğitmeni Sümeyra Bilgin Gündoğdu, sahilde atölye olarak ürettikleri seramik ve çinileri Ereğlili sanatseverlerin beğenisine sunduklarını söyledi.

İlk gün itibarıyla Kaşi Seramik standını yüzlerce kişinin ziyaret ettiğini belirten Gündoğdu şunları söyledi:

“Gördüğümüz ilgi, vatandaşların Çini İşlemeciliği sanatına ne kadar ilgili olduğunu gösterdi. Kaşi Seramik olarak standımız şenliğin devam ettiği 27, 28 ve 29 günleri açık olacak. Tüm vatandaşlarımızı sahildeki sahil taksi karşısına denk gelen noktadaki standımıza davet ediyorum.”

Sergide yer alan ürünlerin geleneksel Türk çini sanatının yanı sıra modern figüratif desenli çinilerden oluştuğunu ifade eden Sümeyra Bilgin Gündoğdu, “Kaşi seramik olarak kendimizi gelenekten geleceğe uzanan bir çini yolculuğun halkası olarak görüyoruz. Batı Karadeniz’in tek çini atölyesi olarak aynı zamanda bu sanata gönül verenlere eğitim hizmeti de veriyoruz. Bu anlamda çeşitli sergiler, şenlik ve festival etkinliklerinde Çini sanatının tanıtımını gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“İLGİ MOTİVE EDİYOR”

Gündoğdu, çini sanatının son dönemde Türkiye geneli ve bölgede yükseliş eğilimini istikrarlı şekilde sürdürdüğünü ifade ederek şöyle konuştu:

“Karahanlılar döneminden bu yana bin yılı aşkın süredir Türk toplumu çini sanatıyla uğraşıyor. Türklerin kurduğu her topluluk aynı zamanda çini sanatında da yeni bir döneme damgasını vurmuş. Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde Türk çinisi dünyanın en beğenilen eserlerini ortaya koymuş. Kaşi seramik olarak biz de bu geleneği yaşatmak için üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Vatandaşların ilgisi de bizim için motive edici oluyor.”

KAYMAKAM MADENOĞLU DA ZİYARET ETTİ

Öte yandan Kaşi Seramik Atölyesi’nin açtığı Çini İşlemeciliği sergisi vatandaşların yoğun ilgisine konu oldu. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu da standa ziyarette bulundu.

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, standı ziyaretinde, “Bunlar Ereğli’de mi üretiliyor?” diyerek şaşkınlığını gizleyemedi.

Madenoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz ile birlikte standı ziyaretinde çini işlemeciliği sanatı ve sergideki eserler konusunda Çini Sanatçısı ve Kaşi Seramik Eğitmeni Sümeyra Bilgin Gündoğdu’dan bilgi aldı.

Madenoğlu, “ Kaşi Seramik Atölyesi Sergimiz başta olmak üzere el sanatları sergilerimizde eserler birbirinden güzel emeği geçen arkadaşlarımızı tek tek kutluyor, başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Kaymakam ve beraberindekiler, tamamı Ereğlili sanatçılar tarafından üretilen el sanatları stantlarını da ayrı ayrı inceledi.

Bu haber 4144 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler