Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Volkan Berber > YENİ KITA'DA AZINLIK

YENİ KITA'DA AZINLIK

Amerika, hükumet otoritesi asgariye indirilmiş ve etrafı garantilerle çevrilmiş olan ülkedir.

12.Haziran.2016 Pazar 14:21
A A A

Oluşumundaki fertler gönüllü olarak ve devamlı surette yer değiştirirken grublar halinde içtimai seviyelerinin bulurlar. Azınlıklarsa genel toplumun bir parçası olarak hüviyetlerini muhafaza ederler. Amerika seyyal, tecrübe halinde büyük ve baskın cemiyettir. devler idaresinde muamma tanımaz. İşler karışıklığada varsa, gizli kapaklı politika oyunlarına tercih ederler. Ecdadlarından geçen inkılapçı ruha sadık kalan Amerikalılar Devlet oteritesine şüphe ile bakmağa halende zamane devam etmektedirler. Öyleki en başlangıcına göz atmak gereksinimi duydum.

Öncelikli İngiltere den azami iki ay süren zorlu okyanus aşırı çetin yolculukla varılarak koloniler kurulur ki 1754 senesi itibariyle göçmenlerin mühim kısmı Fransız, İrlandalı, İskoç ve Almanlardan ibaretti. İngiliz olmayan ve muhtelif ırklara mensup bulunan bu gruplar, daha önceden kolonilere yerleşmiş Fransız asıllı Huguenot'lara, İsveçlilere ve Hollandalılara karışınca birini teşkil edecek, karışık lisanlı bir millet olma vasfını daha o zamane koloni halkına temin etmiş oluyordu. 1763 de Paris barışı, Amerikadaki İngiliz kolonilerini yeni kıta imparatorluğuna teşvik etti. İngilizlerin kolonilerini kontrol usulü pek zayıftı ve bu az zamanda belli oldu. Paris barışıyla öncelikle batı sınırını Kızılderililere karşı savunmak ve var olan kolonileri bir araya toplayarak Birleşik Devletlerin temelini oluşturmak idi. Sonrasında 1765 tarihinde yapılan İsyan Kanunu ile askeri birliklerin hususi binalarda ve evlerde barındırılması kannati yeralarak kolonilerin güvenliği sağlanmaya çalışıldı.

Zamane 1783 Versay antlaşmasıyla 13 koloninin bağımsızlığa kavuşması sağlanarak, yeni eyaletlerin hepsinde ihtilal önderleri idari müesseseleri kendi inanışları ve menfaatleri göre teşkilatlandırmağa başladılar. 1800 den sonra iktidara geçen Jefferson taraftarlarının siyasti, İngiliz-Fransız ihtilafında Amerikan tarafsızlığını muhafaza etmekti. Maalesef İngiltere ve Birleşik Amerika arasındaki gerginlik 1812 harbiyle deniz savaşına sebeb olmuştur ki Ghent Antlaşmasıyla kısa sürede sonlanmıştır. A.B.Devletlerinde 1860 da başka memleketlerde doğmuş dört milyon azınlık vardı. Mamafih bir buçuk milyondan fazlası İrlanda da doğan idi, bir milyondan fazlası Almanya da doğmuşlardan oluşmakta idi. Okyanus, Amerikayı Avrupadan hiçbir zaman ayıramamıştır aynı etik düşünceleri aynı idealleri her zaman her yerde kendini göstermiştir.

 

berbervolkanx@gmail.com
Araştırmacı Yazar
Volkan Yaşar Berber

 

 

Bu haber 1179 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler