Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > KDZ EREĞLİ MÜSİAD’TAN MACARİSTAN'A ZİYARET

KDZ EREĞLİ MÜSİAD’TAN MACARİSTAN'A ZİYARET

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD), Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılan Ticaret Heyeti Programına katıldığı bildirildi.

22.Şubat.2014 Cumartesi 15:08
A A A

Ereğli Haber- T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Başkanlığında, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ve 100’ü aşkın MÜSİAD üyesi işadamının katılımlarıyla Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Ticaret Heyeti programı gerçekleştirildi. Düzenlenen programa, MÜSİAD Kdz Ereğli Şube Başkanı İbrahim Sezer’in de katıldığı bildirildi.

MÜSİAD Kdz. Ereğli Şube Başkanı İbrahim Sezer ile Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Başkan’ın da katılım sağladığı Ticaret heyeti programı kapsamında girişimcilere potansiyel iş fırsatları sunan Macaristan ile pazar payının arttırılması ve anılan ülkeye yönelik yeni ihracat imkânlarının oluşturulması yönünde ciddi adımlar atıldığı bildirildi. Ereğli şubesi tarafından yapılan açıklamada, belirlenen hedefler kapsamında Türkiye-Macaristan İş Forumu ve çok sayıda Türk ve Macar firmalarının katılımı ile ikili iş görüşmelerin gerçekleştirildiği söylendi.

Yazılı olarak yapılan açıklamada, program hakkında bilgiler veren MÜSİAD Kdz. Ereğli Şube Başkanı İbrahim Sezer, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül beyefendinin de katılım sağladığı ticaret heyeti programımıza, ahşap ve mobilya, biyoteknoloji, çevre koruma, enerji, finansal hizmetler, gıda ve gıda endüstrisi, ilaç, inşaat, kimya endüstrisi, kimyevi maddeler ve mamülleri, lojistik, makine ve ekipmanları, medikal ürünler ve cihazlar, metal sanayi, müteahhitlik ve teknik müşavirlik, otomotiv endüstrisi, otomotiv ve yedek parça, plastik ve kauçuk sanayi, tarım, tekstil ve giyim, tıp teknolojileri, ticaret, turizm ve otelcilik sektörleri başta olmak üzere yüzü aşkın firma yetkilisi katılım sağladı.

Ticaret heyetinin Macaristan’daki ilk gününde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, MÜSİAD Üyesi İşadamları ile bir araya gelerek ticaret hayatlarında karşılaştıkları sorunları birebir muhataplarından dinledi ve hükümet olarak bu konularda yaptıkları çalışmalar hakkında işadamlarına bilgilendirmelerde bulundu.

Macaristan’daki ikinci günümüzde Türkiye’den programa katılan 100’ü aşkın MÜSİAD Üyesi İşadamı ile 200’ü aşkın Macar İşadamı, 3. Macaristan-Türkiye İş Forumu’nda bir araya geldi.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen foruma T.C. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Macaristan Başbakanı Sayın Viktor Orban, T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Macaristan Ulusal Ekonomi Bakanı SayınGyorgi Matolcsy, MÜSİAD Genel Başkanı Sayın Nail Olpak, Macaristan Yatırım ve Ticaret Ajansı (HİTA) Başkanı Sayın Erzsebet Dobos ile 300’ü aşkın Türk ve Macar İşadamı katıldı.

Protokol konuşmalarının ardından düzenlenen iş forumunda Türk ve Macar iş adamları buluşarak karşılıklı birebir görüşmelerde bulundular. Bugün, yurt içinde 72 noktada, yurt dışında 55 ülkede 143 noktada faaliyet gösteren MÜSİAD olarak, ülkeler arasındaki işbirliğinin, ancak sektör spesifik çalışmalarla ivme kazanacağına inanıyoruz. Bir İşadamları Derneği olarak otomotivden enerjiye; inşaattan bilgi teknolojilerine; gıdadan lojistiğe; hizmetten basım -yayın-ambalaja; makineden sağlığa; dayanıklı tüketimden mobilyaya; kimya, metal, madenden deri ve tekstil sektörlerine uzanan geniş bir sektörel yelpazede, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Macaristan'la bu alanlarda her türlü işbirliğine hazır olduğumuz genel başkanımız ve programa katılan üyelerimiz tarafından ikili iş görüşmelerinde dile getirildi.”

GÜL, 18. MÜSİAD EĞİTİM BAŞARI ÖDÜL TÖRENİ PROGRAMINA DAVET EDİLDİ
Sezer, Macaristan’a gerçekleştirdikleri ziyaret programının çok verimli geçtiğini dile getirirken aynı zamanda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü bölgemize davet etme imkânını bulduklarını da belirterek şunları söyledi.
“MÜSİAD Kdz. Ereğli Şubesi olarak her sene geleneksel olarak düzenlemekte olduğumuz ve bu sene 18.’si 12 Haziran 2014 Perşembe günü gerçekleştirilecek MÜSİAD Eğitim Başarı Ödül Töreni Programımıza Sayın Cumhurbaşkanımızı birebir davet etme şansına sahip olduk. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Kdz. Ereğli ve Alaplı İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimize bağlı toplam 33 adet Lise ve Dengi Okuldan mezun olan 99 öğrencimiz ile bölgemizde eğitim ve öğretim alanında başarı sağlayan okullarımızın başarılarından dolayı ödüllendirileceği programımız hakkında bilgi ve Ödül Töreni Tanıtım Kitapçığı’mızı verirken aynı zamanda programımıza da davet ettik. Programımıza ve bölgemize çok yakın ilgi gösteren Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan bir kez daha teşekkür etmek isterim.”

 

Kaynak : Ereğli Haber
Bu haber 4620 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler