Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Volkan Berber > MİMAR SİNAN'IN HAMAMI

MİMAR SİNAN'IN HAMAMI

Zamane, 1983 senesinde vukuu bulan bir görüşmeyi izah etmek isterim; Süleymaniye'deki hamamının sahibi Ahmet Gülerhan beyin anlatımıyla, Hamamı 25 sene evvel 50 liradan kiraladığını daha sonra 1965'te şahıslardan satın aldığını söyleyen Gülerhan "hamamı vakıflardan alanlar beş hissedardı. Hepsiyle anlaştım, Hamamı satın aldım ve makara fabrikası yaptım" diyor.

08.Eylül.2016 Perşembe 19:48
A A A

25 senedir makara fabrikası olarak kullanılan hamam sonrasında sahibi tarafından restore edilmekte , Yıllarca makara atölyesi olarak kullanıldığı, hamamı restore ettirmek fikrinin nereden kaynaklandığını sorduğumuz Ahmet Gülerhan şöyle dedi. ''Bir gece rüyamda Mimar Sinan'ı gördüm. Bana hamamı aslına uygun şekilde kullanmamı ihtar etti.'' Bu rüyadan sonra hamamı restore ettirmeye karar veren Gülerhan, restore çalışmaları bittikten sonra tarihi binayı hamam olarak işletme kararı alır.
Daha ki Kanuni Sultan Süleyman'ın medresesinin altındaki dükkan bir Ruma satılmıştır. Bu insan da götürüp Patrikhaneye vakfetmiştir, sonraki yıllarda bu hadise şiddetle tenkit edilince vakıflar tarafından tekrar satın alınmıştır. Ayasofya'da Sultan II. Selim'in Mimar Sinan'a yaptırdığı iki kalın minarenin sağdakinin altı, Vakıflar tarafından ''Şekerci Ali'' diye bilinen şahsa satılmıştır. Burası yıllarca odun deposu olarak kullanılmıştır. Ancak bu hadise de şiddetle tenkid edilince Vakıflar İdaresi burasını tekrar satın almıştır. Hatırlananlar dan Fatih Sultan Mehmed Han'ın İstanbul'u fethiyle derhal yaptırdığı Ayasofya'nın yanındaki irfan medresesi de ''prazit binaların temizlenmesi'' kararıyla 1940'tan sonra tamamen yıktırılmıştır ki sayısız bu be buna benzer fevkalade imarlar yok edilegelmiştir.
Maalesef Dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyen bu kadar çok tarihi eserler gün gelmiş, yine dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyen bir ihmal ve mes'uliyetsizlik örneği verilerek yok olmaya terk edilmiştir. Temennimiz sorumlu kurumların tarihi hazinelerimizi gözetmeleridir.

Bu haber 4827 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler