Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Vedat KILIÇ > Bal tutan parmağını yalar...

Bal tutan parmağını yalar...

2015 yılında yapılan genel seçimlerde malumunuz AK Parti Kdz. Ereğli ilçesinden milletvekili adayı göstermedi.

30.Ekim.2016 Pazar 16:53
A A A

Zonguldak’ta kent merkezide dahil tüm ilçelerden daha fazla nüfusa sahip, hatta 2-3 ilçeyi bir araya getirdiğinizde ancak 180 bine ulaşması mümkün olan Ereğli’ye temsilci verilmedi. Alaplı’da iki dönem belediye başkanlığı yapan Faruk Çaturoğlu’na Ereğli’nin 2. sırası verildi.
Sayın Çaturoğlu seçim sürecinde “Ben Ereğli’nin vekiliyim” dedi hep.
Gelin görün ki iş icraat noktasına geldiğinde durum hiçte Çaturoğlu’nun söylediği gibi çıkmıyor.
En bariz örneğini anlatayım size; Geçtiğimiz haftalarda Sayın Çaturoğlu, Ereğli’den Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, TSO Başkanı Yaşar Tetiker ve yönetim kurulu üyeleri, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ile birlikte Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer’i ziyaret etti.
Ziyaretin sebebi; Ereğli’ye yapılacak kampüs projesi, Ereğli’ye verilen Turizm Fakültesi’nin açılamaması, mevcut fakülte ve yüksekokulların durumu, ilçeye yeni açılacak fakültelerdi. Toplantıdan çıkan sonuç; eğitim kampüsü için verilen arsalar üzerindeki eski devlet hastanesi binalarının yıkım ihalesi tarihi, TSO’nun avam projeyi hazırlayacağı, Turizm Fakültesi’ne öğrenci alabilmesi için yer aranması. Çaturoğlu, danışmanları vasıtasıyla bu açıklamayı yaptı. Aradan bir hafta geçti ve bomba patladı. Meğer Faruk Çaturoğlu aynı toplantıda Alaplı ilçesine Teknoloji Fakültesi kurulmasının sözünü almış rektör beyden. Çaturoğlu, Rektör beyle birlikte Alaplı’ya geldi, etrafına da Kaymakam, Belediye Başkanı, siyasi parti ilçe başkanları ve STK’ları toplayarak müjdeyi burada patlatıverdi.
Oysa rektör bey ne demişti?
“Her ilçede merkezdeki nüfusun yüzde 10’u kadar öğrenci olacak.”
Alaplı’nın nüfusu 20 bin, üniversite öğrenci sayısı 3 bin 500 civarında.
Ereğli’nin nüfusu 116 bin, üniversite öğrenci sayısı 3 bin 500 civarında.
Ereğli’ye kıytırık Turizm Fakültesi’ni çak, Alaplı’ya Teknoloji Fakültesi’ni kap.
Ne güzel iş…
Sayın Çaturoğlu Mollabey’de Kur’an Kursu açılışında diyor ki “Rektörümüz çok başarılı, üniversiteyi çok büyüttü?”
Rektör bey Ereğli Eğitim Fakültesi bünyesinde yer alan bazı bölümleri merkeze çekti, talep ettiğimiz İlahiyat Fakültesi’ni Ereğli’ye vermedi. Karabük’te üniversite öğrenci sayısı 50 bine dayanmış, Zonguldak’ta 35 bini yeni bulmuş. Çaturoğlu’nu duyan da BEÜ’nün Türkiye’de ilk 10 üniversite içerisine girdiğini sanır. Sahi çok başarılı rektörümüz BEÜ’yü ilk 50’ye sokabilmiş mi?
Neye göre başarılı Rektör bey?
Ereğli’de ki üniversiteli öğrencisi sayısını düşürüp, Alaplı’da artırdığı, Ereğli’ye ilahiyat fakültesi yerine turizm fakültesini çaktığı için mi? Sayın Çaturoğlu Rektör beye bir sor bakalım; göreve geldiği günden bu yana BEÜ’nün Ereğli’de ki okullarına ne kadarlık bir yatırımı olmuş? Ankara’dan gelen yatırım paraları nerelere harcanmış? Acaba Rektör Bey Ereğli’ye BEÜ olarak yeni bir bina yaptı da bizim mi haberimiz yok? Ereğli tüm binalarını, tefrişatları ile birlikte hayırseverleri sayesinde yaptı.

Alaplı bizim kardeş ilçemiz. Alaplı’ya yapılan teknoloji fakültesine karşı değilim. Alaplı ne kadar büyürse Ereğli’de ondan fayda görür. Aynı şekilde Ereğli ne kadar büyürse Alaplı fayda görür.

Sayın Çaturoğlu Rektör bey Alaplı'ya tekonoloji fakültesi verdi ya; şimdi siz kendisine "Tokat'tan BEÜ'ye kaç kişiyi işe yerleştirdiniz?" diyede soramazsınız ama ben yinede hatırlatayım. Müsait bir zamanda sizin çok başarılı Rektörünüz Tokat'tan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'ne kaç kişiyi getirip işe yerleştirmiş bir zahmet onuda soruverin. Hani Zonguldak'ta işsiz yok, bizim gençlerimizin bir eli yağda bir eli balda ya!.. Ereğli'de ki okullara buranın yetişmiş insanları varken neden dışarıdan atama yaptığınıda soruverin.

Bir başka örnek; Erdemir yönetimi yıllardır Ereğli halkına adeta zulmediyor. Erdemir yönetimi ilçedeki sac tüccarlarını ve nakliyecileri batırıp, yok etti. Yeni kurulan kooperatife küçük işler verip, güya Ereğli’nin ağzına bir parmak bal çalıyor. Külünü, dumanını, zehirli gazlarını bize yutturan, denizimizi, havamızı kirleten Erdemir, 10 yıldır bir tane sosyal sorumluluk projesine imza atmış değil. İşçi maaşlarını düşürdüğü gibi binlercesinin de işine son verdi. Fabrikaya işçi hep dışarıdan alınıyor. Ereğli’nin çocukları gurbete çalışmaya giderken, Erdemir’i bize öküzün treni seyretmesi gibi izlettiriyorlar?
Erdemir yöneticileri kendilerini ziyarete gelen yöneticileri saygısızca bacak bacak üstüne atıp karşılıyor. İlçenin en büyük basın kuruluşlarına bu eleştirileri yaptığımız için ambargo koyuyor ve ekonomik olarak çökertmeye çalışıyor.
Sayın Çaturoğlu! Konuşmanızda diyorsunuz ya; “Suriyeli, Irak’lı mazlumlara elimizi uzattık” diye. Onlar bizim hem tarihsel hem de dinsel olarak kardeşlerimiz. Sahip çıkılması lazım.
Ereğli’de ki mazlumlar da sizin Müslüman kardeşiniz değil mi?
Erdemir’in Ereğli’ye yaptığı zulümleri görmezden gelmeye devam mı edeceksiniz?
Ne yaptınız bu güne kadar?
Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile mi görüştünüz, Başbakanla mı görüştünüz?
Ne yaptınız Allah aşkına çıkın söyleyin.
Erdemir’in sözünü verdiği metalürji fakültesi yatırımını neden takip etmiyorsunuz?
Alın bir örnek daha size; Ereğli Zonguldak ilçeleri arasında çiftli eğitim yapan tek ilçe. Bu konuda hangi adımları attınız Sayın Çaturoğlu? Önümüzdeki günlerde OYAK Genel Müdürü ile görüşme yapacaksınız… Bu görüşme ve ziyarette Ereğli TSO Başkanı ve Ereğli Belediye Başkanı neden yok? Yoksa o görüşmede Metalürji Fakültesi yatırımını Alaplı’ya mı aldırmayı düşünüyorsunuz? Ne görüşeceksiniz OYAK Genel Müdürü ile biz nereden bilelim?
Geçen haftalarda 17 tane spor kulübü başkanı bir araya gelip “5 bin gencimizin spor yapacağı alanlar yetersiz. Bu gençleri sokaktan, uyuşturucu bataklığından kurtarmamız için spor yaptırmamız lazım” diye açıklamaları oldu. Haberiniz oldu mu bilmiyorum ama Ereğli’ye yeni spor tesisleri kazandırılması noktasında ne gibi bir çalışmanız olacak?

Gülüç'e diş hastanesi sözü vermiştiniz... Gülüç'ten vazgeçip diş hastanesini Alaplı'ya mı kaydırmaya çalışıyorsunuz? 

Bütün milletvekilleri bir şoför ve 2 danışmanla çalışırken, siz danışmanınızın bir tanesinin işine son verdiniz. Yeni danışman almayı düşünüyor musunuz? Yeni danışman almayı düşünüyorsanız Ereğli aklınızın ucundan geçiyor mu?
Ereğli’de soru da çok, sorunda çok.
Sahi Faruk Bey, Ereğli’ye yüzünüzü ne zaman döneceksiniz?
Buradan yazmaya kalksam sayfalar dolusu soru çıkartabilirim size.
Hizmet alabilmek için Alaplı’ya mı göç edelim, yoksa nüfus kütüğümüzü Alaplı’ya almamız yeterli mi?
“Bal tutan parmağını yalar” misali sanırım Ereğli mecliste temsilcisi bulunmamasının acısını yaşıyor. Böyle giderse daha da çok yaşayacak gibi.
Tabi Faruk Bey bizi yanıltmazsa…
Hoşçakalın!..

Bu haber 7443 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler