Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Spor > Çakır'dan amatör kulüplere 50 bin TL ve yeni stat müjdesi

Çakır'dan amatör kulüplere 50 bin TL ve yeni stat müjdesi

Zonguldak Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ile birlikte Ereğli ilçesindeki amatör spor kulüplerinin başkan ve yöneticileri ile bir araya geldi. AK Parti ilçe Başkanı Fatih Çakır, ilçedeki amatör spor kulüplerine özel idare bütçesinden 50 bin TL yardım sağlanacağını söyledi.

01.Kasım.2016 Salı 15:36
A A A


AMATÖR KULÜPLER ZONGULDAK GENÇLİK SPOR İL... paylaşan: ereglihaber

Ereğli Haber- Zonguldak Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz, Kdz. Ereğli Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Adem Çelik, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Tanyıldız öğretmenevinde düzenlenen kahvaltıda ilçedeki amatör spor kulüplerinin başkan ve yöneticileri ile bir araya geldi.

“17 klübümüz bünyesinde 5 bin 500 gencimiz spor yapıyor”
Amatör spor klüpleri adına konuşan Kepez Çaylıoğluspor Klübü Başkanı Zafer Yalman yaşadıkları sıkıntıları ve taleplerini anlattı. İlçede ki 17 spor klübü bünyesinde futbol, basketbol, voleybol, tekvando, karate, güreş, yelken, hentbol gibi spor 5 bin-5 bin 500 civarında ki gencin spor yaptığını belirten Yalman, üniversite öğrencileri, çalışan gençlerde eklendiğinde spor yapma potansiyeli bulunan genç nüfusun 50 bini bulduğunu anlattı. Ereğli’de ki gençlerin spor yapacağı alanların yetersiz olduğunu belirten Yalman “Öncelikli olarak 17 kulübümüz bünyesinde sadece futbol branşında yaklaşık 30’a yakın değişik yaş gruplarında takımlar vardır. Bölgemizde BAL, Süper amatör, 1. ve 2. Amatörde mücadele eden takımlarımız maalesef antrenmanlarını tek bir statta yapmak zorunda kalıyor. Yine aynı şekilde aynı statta antrenman yaptıkları gibi sahayı aynı anda 5 takım birden kullanmaktadır. Stadyumun aydınlatması yeterli olmadığı için takımların antrenman saatlerini programlayarak uzun saatlere yayamamaktadır. Yine bu 17 kulübümüzde spor yapan gençlerimizin kıyafetlerinden tutun bütün spor malzemeleri kulüp yöneticilerinin fedakarca çalışmaları sayesinde karşılanmaktadır. Hiçbir kurum ve kuruluştan sporcularımıza bu anlamda destek verilmemektedir. İlçemizde bulunan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları kendi bünyesindeki kulüp ile birlikte tüm spor dallarını kapatmış ve bünyesindeki lisanslı sporcuları kapı dışarı etmiştir. Erdemir, hem stadyumunu hem de kapalı spor salonunu Ereğli spor camiasına kapatmış, kullanmak istendiğinde ise saat başı fahiş fiyatlar talep etmektedir. Ereğli Belediyesi Beyçayırı Stadını kendi stadı gibi kullanmakta ve diğer amatör kulüpleri bu stadı kullanma konusunda 2.plana atmaktadır. Amatör spor takımlarının maçlarında sağlık ekibi bulunmuyor. Sadece BAL ligine özel ambulans tahsis ediliyor. Onu da kulüp kendisi karşılıyor. Bir çok maçta yaralanan sporcumuz ambulans gelinceye kadar zaman kaybetmekte ve hayati tehlike yaşamaktadır” dedi

“Beyçayırı stadına madde bağımlıları geliyor”
Beyçayırı stadı’nın özellikle tribün kısımlarının hava karardıktan sonra madde bağımlılarının mekanı haline geldiğini belirten Yalman, bayan futbol takımının da antren yaptığı statta tehlikenin büyük olduğunu söyledi. Beyçayırı stadında güvenlik önlemlerinin alınmasını isteyen Yalman, “İlçemizde spor alanlarının yetersiz oluşu, amatör kulüplerin desteklenmemesi gençlerimizi sigara, alkol ve uyuşturucu başta olmak üzere sokaktaki bir çok kötü alışkanlığı edinmelerine neden olmaktadır. İlçemizde bonzai ve benzeri kolay temin edilen uyuşturucu madde kullanımı hızla yayılmaktadır. Bariz bir örnek verecek olursak; 2014 yılında Yalı Caddesinde bir gencimiz aşırı doz bonzai kullanımından dolayı hayatını kaybetti. Gençlerimizin bu bataklığa düşmekten vede düşenlerin kurtulması için tek çözüm onların spora yönlendirilmesidir. Genç neslimizi kurtarıp ülkemize faydalı ve sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek hepimizin görevidir” şeklinde konuştu.

Amatör klüpler taleplerini tek tek anlattı
Yalman Zonguldak Gençlik ve Spor il Müdürü ile AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır’a ise amatör klüpler adına şu talepleri iletti; “Kdz. Ereğli’nin modern ve en az 20 bin tribün kapasiteli stadyum yapılması. Erdemir stadının Gençlik spor Müdürlüğüne tahsisinin talep edilmeli. Hafta sonu oynanan karşılaşmalar sırasında ambulans ve doktor bulundurulması, Beyçayırı stadının aydınlatmasının, bakım, onarım ve temizliğinin yapılarak güvenliğinin sağlanması, Kırmacı Mahallesi eski tren istasyonunun olduğu bölgeye en az iki antrenman sahasının yapılması. Buraya yapılacak sahanın birinin çim saha olması, Ereğli Belediyesi’nin Kışla’da ki tesislerine amatör futbol takımlarına açması, Amatör spor kulüplerine kıyafet ve malzeme yardımında bulunulması, İlk, orta, lise ve üniversitede okuyan gençlerimizin spora özendirilmesi ve yönlendirilmesi için milli eğitim müdürlüğü, gençlik ve spor müdürlüğü ve amatör kulüplerle ortak bir çalışma yapılması, Kapalı ve açık olimpik yüzme havuzu yapılması.”

Karayılmaz’dan amatör klüplere destek
Düzenlenen toplantı için amatör spor klüplerinin başkan ve yöneticilerine teşekkür eden Zonguldak Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz kendisinin de 35 yıl futbol oynadığını ve amatör klüplerin hangi şartlarda faaliyet gösterdiğini yakından bildiğini söyledi. Beyçayırı stadına güvenlikçi verilmesi için bakanlıkla gerekli yazışmaların yapıldığını, aydınlatmanın ise 1-2 hafta içerisinde çözüme kavuşacağını anlatan Karayılmaz, Beyçayırı stadının bakım ve onarımı için ise 2017 bütçesine konulması için talepte bulunacağını söyledi. Karayılmaz ayrıca ilçeye bir stat daha yapılması için yer gösterilip gerekli çalışmayı başlatabileceklerini ifade etti.

Amatör kulüplere 50 bin TL ve yeni stat müjdesi
Karayılmaz’ın ardından söz alan AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ise Ereğli’de ki amatör spor kulüplerine malzeme yardımı olarak özel idare bütçesinden 50 bin TL ödenek aktarılacağını müjdeledi. Çakır burada yaptığı konuşmasında “Biz her hafta Perşembe günü şehrimizin sorunları ile alakalı Ankara ziyareti yapıyoruz. Geçtiğimiz hafta bizleri ziyaretiniz sırasında aktardığınız sorunlarla ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı müsteşarımızdan randevu talep ettik. Sayın Milletvekilimizle beraber müsteşarımıza Ereğli’nin öncelikli olarak ikinci stat talebini ilettik. Sayın müsteşarımızda bize “Uygun yeri hazırlayın, hemen derhal ben size bir stat yapayım” dedi. Tabi bu 20 bin kişilik bir stat değil ama en azından Ereğli’de ki yükü azaltma anlamında bir stat. Bu toplantıları aranızdan seçeceğiniz 3-4 temsilci ile bir komisyon kurup yapalım. Bizimde bu konuda arkadaşımız İlçe Başkan Yardımcımız Tahsin Tanyıldız’ı görevlendirdik. Biz bu komisyonla Ankara nezdinde sorunları çözme adına Ankara’da takipçisi olacağız. Şu anda belediyemizle de görüştük. Yer noktasında bize destek verecekler. Sizlerin de yeri uygun görmesi halinde Ereğlimize ikinci bir stadı kazandıracağız. Atış poligonu ve kredi yurtlar kurumu ile alakalı taleplerimizi ilettik. Bunun yanında sizlere maddi destek anlamında ben il genel meclisi üyelerimizle konuştum. Özel idarenin Ereğli için ayrılan payından en az 50 bin TL size aktaracağız. Bunu 17 takım olursa 85 bin TL ve her takıma 5’er bin TL katkı olur. Buda sözümüz olsun, en az 50 bin TL aktarılacak. Ereğli Belediyesi bütçesinden amatör kulüpler için ayrılan bütçenin sizlere de verilmesi noktasında belediye başkanımızla görüşeceğiz. Ambulans ve sağlıkçı sorunu buradaki özel hastanelerle görüşüp çözüme kavuşturalım. Sizin belirlediğiniz bir komisyonla bir ziyaret gerçekleştirelim. Erdemir ile alakalı sizlerle aynı düşünceyi paylaşıyoruz. Geçen hafta açıklamalarımızı yaptık. Ereğli’deki insanlarımızın havasını olumsuz anlamda etkiliyorsan bir dengeleme adına sosyal sorumlulukların yerine getirilmesi lazım. Bu şehirde para kazanan özel sektörlerin şehre verdikleri zarar karşılığında mutlaka fayda sağlamak zorundadırlar. Ereğli’de ki yaşamın içerisinde Erdemir çalışanlarının çocukları da var. Ereğli, Erdemir’in tesisler var diye devletten alacağımızda eksik kaldık. Sizler talep ettiğiniz sürece biz bu taleplerin arasında bir köprüyüz. Bu taleplere Ankara’da en üst düzeyde karşılık bulmaya çalışacağız. 10 talebimiz olur ama bunun en azından yarısını alırız. Geçenlerde ilk konuşmayı yaptık ve bir adım ileriye götürdük. 2-3 ayda bir il ve ilçe müdürümüzle bir araya gelinip sorunları konuşarak çözüme kavuşacağı kanaatindeyim” dedi. Amatör kulüplerin birlik ve beraberliğinden son derece mutlu olduğunu belirten Çakır, kendilerine spora verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Bu haber 4635 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler