Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Güncel > Enerji Bakanı Albayrak'tan Flaş Zonguldak açıklaması

Enerji Bakanı Albayrak'tan Flaş Zonguldak açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Zonguldak'ta kömür üretimin ve çalışan sayısının artması gerektiğini söyledi.

08.Kasım.2016 Salı 19:58
A A A

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarla ilgili milletvekillerinin sorularını cevapladı.
Albayrak, şunları kaydetti: “Zonguldak, Türkiye’de çok önemli bir yer. Ciddi bir kömür rezervimiz var orada. Zonguldak’taki üretimin artması lazım. Çalışan işçi sayısının daha da artması lazım. Yatırımın fizibil olması lazım. Herkesin mutlu olması lazım. Bütün paydaşların fikirlerini son kertede dinledikten sonra bu çerçeveye uyan ortamda buluşup yeni bir model oluşturmamız lazım. Bugünkü model iyi devam etsin diyenler var. Zararı artırmak konusu hem çalışana hem sisteme hem şehre zulüm. Her paydaşın mutlu olduğu bir model oluşturacağız.”
Yerli kömürle ilgili soru üzerine Albayrak, “Yeni bulduğumuz 7 milyon tondan daha fazla bulduğumuz bu bölgelerdeki bu rezervlerde iki önemli şey değişti. Bu sahaların kalori değeri eski Türkiye ortalamasından iki katı. Türkiye’de saman gibi linyitten bahsedilirken son sondajlarla bulduğumuz ciddi bir kalorilik değer oluştu. Bir diğeri daha verimli ve geri dönüşü yüksek kazan teknolojisi gelişti. Filtreleme gibi, çevresel şartlar talep ediyoruz. Yerli kömürde önceliklendireceğimiz unsurlar, bir bölge arz talep açısından öncelikte nerede, elektrik üretim tüketim noktasında nerede, maliyeti hangi sırada. Bu sıraya göre değerlendirip analizini yaparak en son teknolojide hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

Bu haber 3150 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler