Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Güncel > O davayı Anayasa Mahkemesi görüşecek

O davayı Anayasa Mahkemesi görüşecek

Soma ve Ermenek maden şehitleri ile diğer maden şehitlerini farklı imkanlar sunan düzenlemenin iptali ve tüm maden şehitlerini kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi için açılan davanın 23 Kasım’da Anayasa Mahkemesi tarafından karara bağlanması bekleniyor. Zonguldak Şehit Madenci aileleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit, 23 Kasım'da Anayasa Mahkemesi'nden şehit ailelerini sevindirecek olumlu bir sonuç çıkmasını beklediklerini söyledi.

20.Kasım.2016 Pazar 15:50
A A A

Soma ve Ermenek’te meydana gelen maden kazalarında yaşamını yitiren maden şehitlerinin yakınlarına tanınan hakların ardından aynı hakların Zonguldak ve diğer maden şehitlerinin birinci derece yakınlara sağlanması için yapılan çabalar ve sözler sonuç vermedi.

Başta Özcan Ulupınar olmak üzere Ak Parti Zonguldak Milletvekillerinin aynı hakların Zonguldaklı maden şehitleri için de sağlanacağı yönündeki açıklamaların ardından umutlanan şehit yakınları hayal kırıklığı yaşıyor.

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu’nun verdiği kanun teklifi meclise geldiğinde ise Ak Parti Grubu ve Ak Parti Zonguldak Milletvekillerine red vermişti. Tartışmalar devam ederken yasanın Soma ve Ermenek şehitleri ile sınırlandırılmasına karşı dava açıldı. Yapılan düzenleme ile yok sayılan diğer maden şehitleri ve aileleri adına davayı açan isim ise aynı zamanda Zonguldak Kömürspor Başkanı olan Avukat Süleyman Caner idi. Caner’in yasanın tüm maden şehitlerini kapsayacak şekilde düzenlenmesi isteğiyle açtığı dava kabul edilmişti.

Anayasa Mahkemesinin davayı 23 Kasım’da görüşerek karara bağlaması bekleniyor.

Zonguldak Şehit Madenci aileleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit, 23 Kasım'da Anayasa Mahkemesi'nden şehit ailelerini sevindirecek olumlu bir sonuç çıkmasını beklediklerini söyledi.

Bu haber 3493 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler