Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Güncel > Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür yarışması başvuruları başladı

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür yarışması başvuruları başladı

Server Gençlik ve Spor Kulübü'nün düzenlediği '5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması' başvuruları başladı.

09.Ocak.2017 Pazartesi 19:50
A A A

Ereğli Haber - 'Yola çıkmak isteyene, yol açık' temasıyla 8 ayrı kategoride düzenlenen '5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması'nın bu yılki konusu Kur’an-ı Kerim meali olacak. Yarışmaya başvurular, 19 Şubat'a kadar devam edecek.

Türkiye'nin en büyük sivil yarışması olma özelliği taşıyan, yurt içinden ve yurtdışından binlerce gönüllünün organizasyonuyla desteklenen '5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması'na bu yıl, Türkiye'den ve yurt dışından 7’den 77’ye 1 milyon kişinin başvuru yapması hedefleniyor. Ulusal yarışmacılar, şartnamede belirtilen Kur-an’ı Kerim mealleriyle yarışmaya hazırlanacak. Yarışmacıların faydalanması için akademisyenler tarafından soru kitabı da oluşturularak sınava hazırlanmaları sağlanacak.

KAYBEDENİ OLMAYAN YARIŞMA
İlçemizde Yarışmayı Organize eden Kdz Ereğli Sağlıklı Yaşam Eğitim ve Çevre Derneği ( SEÇDER ) Yarışma Temsilcisi Veysel Eren Yarışmanın her yıl belirlenen konuları itibariyle kaybedeni olmayan bir yarışma olduğunu belirterek “Amacımız yüce dinimiz İslam’ın ilim adamlarımız tarafından kaydolmuş bilgilerini insanlarımıza anlatmak, hadis, meal gibi konularda hem bilgi sahibi olurken hem de ahirette alacakları mükâfatın yanı sıra, bu dünya da gönüllerini hoş edecek ödüller kazanmalarını sağlamak. Bu maksatla bu yıl yarışmamıza konu olarak Kur’an-ı Kerim meallerini belirledik. Yarışmacılarımıza ayetlerden soru soracağız” dedi.

BU YIL 'DOSTA YOLCULUK' ÖDÜLÜMÜZ DE VAR
Yarışmada daha önce verilen Umre ödülünün yanı sıra, bu yıl "Dosta Yolculuk" ödülü de verileceğini ifade eden Eren, “Bu ödül, katılımcılarımız tarafından, internet sitemizde yapılacak bir ankete göre belirlenecek ve anket sonucuna göre derece alanlarımız, Tunus, Malezya, Fas, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri ve Endonezya gibi ülkelerden birine gitmeyi de tercih edebilecekler. İnsanlar Umre’ye gitmeyi mi, kardeş coğrafyalarımıza gitmeyi mi tercih edecek açıkçası biz de merak ediyoruz” diye konuştu.

KUR'AN-I KERİM'İN MESAJLARINI HATIRLATMAK İSTİYORUZ
Eren sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Yarışmamızın başta güzel ülkemizin sıkıntılarla boğuştuğu, Müslüman coğrafyasında terörün ve zulmün kol gezdiği, insanoğlunun kendisini yaratanı maalesef hatırlamaktan uzak olduğu şu günlerde, mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim'deki barış, kardeşlik, yardımseverlik, yetimi, mazlumu gözetme gibi mesajlarını hatırlatmaya, ülkemizin ve dünyamızın sağduyuyla sarılmasına, özellikle ülkemizde ve İslam dünyasında Kuran ışığında bir huzur ve birliktelik ortamının sağlanmasına yönelik bir bilinç oluşturmasına vesile olmasını diliyoruz. Kur’an-ın Anlamıyla hep beraber buluşacağımız bu yarışma 8 kategoride düzenlenecek olup, 7'den 77'ye her yaş grubuna açıktır.”

4 YILDA 65 ÜLKEDEN 880 BİN YARIŞMACI KATILDI
İlk yılında Ömer Nasuhi Bilmen’in “Büyük İslam İlmihali”, ikinci yılında “Kur-an-ı Kerim Meali”, üçüncü yılında “Kur’ân-ı Kerîm’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi”, dördüncü yılında “Hadis” konusuyla düzenlenen yarışmada, ilk dört yılında, dünyanın 65 ülkesinden, Türkiye'nin tüm illerinden ve cezaevlerinden toplamda 880 bin kişi yarıştı. Bu yarışmacılar arasında, Türkiye’deki 360 cezaevinin 231’inde tutuklu bulunan yaklaşık 10 bin mahkum da yer aldı. Başvurular 19 Şubat 2017'ye kadar 'Ufka Yolculuk' internet sitesinden yapılacak.Yarışmanın A, B, C, D, E, F ve G kategorilerinin sınavları 26 Mart 2017’de, H kategorisinde ise 2 Nisan 2017’de gerçekleşecek.

Her kategori sorularının ayrı olarak hazırlanacağı yarışmanın A grubuna 6-10, B grubuna 10-14, C grubuna 14-19, D grubuna 19-30 yaş grubu başvurabilecek. E grubunda 30 yaş üstü katılımcılar yarışırken F grubu ise ihtisas kategorisi olacak. Yarışmanın internet üzerinden gerçekleşecek kısmında ise, G grubundakiler Türkçe, H grubundakiler İngilizce dillerinden sınava girecek.

YARIŞMANIN MERKEZİ ÖDÜLLERİ
Yarışmanın A, B, C, D, E, F kategorilerinde birinci olanlar 2 Umre seyahati + 2 bin 500 lira veya 2 dosta yolculuk + 2 bin 500 lira ya da, 9 bin lira, ikinciler 2 Umre seyahati + bin 500 lira veya 2 dosta yolculuk + bin 500 lira veya 8 bin lira, üçüncüler 2 Umre seyahati + 500 lira veya 2 dosta yolculuk + 500 lira ya da 7 bin lira para ödüllerinden birini seçebilecek. G, H kategorilerinde yarışanlar arasında birinci, ikinci ve üçüncü gelenler ise tablet bilgisayar ödüllerini kazanacak. Sınavda 60 puan ve üstü alanlar arasından yapılacak çekilişle 10 kişiye daha Umre seyahati ya da dosta yolculuk hediye edilecek. Ayrıca, yarışmada dereceye girenler yaşadıkları illerde yarışmayı organize eden dernekler tarafından da ödüllendirilecek.

YARIŞMANIN İL ÖDÜLLERİ
İl içinde dereceye girecek yarışmacılarımızdan A, B , C , D ,E kategorilerinden 1.lere 1.000 TL , 2.lere 750 TL 3.lere 500 TL ile ödüllendirilecekler.

YARIŞMANIN İLÇE ÖDÜLLERİ
Kdz. Ereğli ilçe sınırlarındaki İlk, Orta, Lise ve Üniversitede okuyan Öğrenci kardeşlerimize 70 ve üzeri puan kazanmaları durumunda 50 TL’lik hediye çeki verilecektir.

Bu haber 2250 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler