Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Vedat KILIÇ > Projelerden bi haber başkan adayı

Projelerden bi haber başkan adayı

Daha önceki yazımda hatırlarsanız Dr. Hüseyin Uysal’ın AK Parti’ye yakışmadığını söylemiştim. Tabanın Hüseyin Uysal’ı kabul etmeyeceğini yazmıştım. Haklılığım bu günlerde daha net ortaya çıkmaya başladı. Seçim sonuçlarına baktığımızda bunları daha net analiz ederiz.

04.Mart.2014 Salı 18:18
A A A

 

Gelelim Hüseyin Uysal’ın belediyeciliğine…

Şimdi bir şey daha söylüyorum; Hüseyin Uysal’dan ne belediye başkanı nede siyasetçi olur.

Hüseyin Uysal iyi bir insan, iyi bir hekimdir. Hatta iyi insan ve iyi hekim olarak örnek gösterilebilecek ender insanlardan birisidir.

Her kes siyasetçi olamaz, her kes belediye başkanı olmaz ve her kes lider olamaz.

Hüseyin Uysal’ın lider olamadığını belediye meclis listesi yapılırken net bir şekilde gördük. AK Parti’de belediye meclisi listesi Hüseyin Uysal’ın onayı dışında yapıldı. Listesine almak istediği bir çok isme ya milletvekili izin vermedi yada ilçe teşkilatı izin vermedi.

Hüseyin Uysal’ın siyasetçi olamayacağını adaylığı açıklandıktan bu güne kadar yaptığı geziler ve ziyaretler sırasında net bir şekilde gördük. Adam konuşamıyor. Kurduğu cümle sayısı 3-4’ü geçmiyor. Mesela Hüseyin Uysal’ı çıkartın tarafsız bir canlı yayın programına eminim yarım saatte biter. Çünkü adamın siyasi bilgisi yok. AK Parti’ye uzak. Sağlık alanında belki saatlerce konuşabilme yeteneğine sahip Uysal’a “Hadi anlat bakalım şu AK Parti’nin icraatlarını” dese biri onları bile anlatamaz.

Kimileri çıkıp “Çok konuşup ne yapacak sanki? Çok konuşan çok mu icraat yapıyor” diyebilir. Benim kastettiğim çok konuşmasından ziyade karşısındaki insanlara bir şeyler sunabilmesi. Siyasetçi umut veren kişidir. İnsanlar için umut önemlidir. Beklentilerinin karşılanması önemlidir. Eğer karşındaki insana hiçbir şey anlatamıyorsan “Ben hiçbir şey yapmayacağım, ben bir şey bilmiyorum” sonucu çıkar.

Gelelim Hüseyin Uysal’ın neden belediye başkanlığı yapamayacağına…

Dün AK Parti binasında basın toplantısı vardı. Toplantıya her kes gibi bizde davet edildik. Beklentimiz Hüseyin Uysal’ın basın mensuplarının karşısına geçip AK Parti’nin 30 Mart’tan sonra belediyeyi aldığı takdirde Ereğli’ye yapacağı icraatları anlatmasıydı. Ama yanıldık. Toplantı boyunca projeleri Şehir Plancısı Esra Alpago ve İnşaatçı Yusuf Kalay anlattı. Gazetecilerin sorduğu soruların bir tanesine bile tatmin edici bir cevap veremiyor Sayın Uysal. Nasıl versin ki?

Adamcağızın bu projelerden belikli haberi yok. Kim yapacak? Nasıl yapacak? Kaç paraya yapılacak? Teknik detayları nedir? Belli ki Uysal’a bunlar anlatılmamış. Keşke konunun uzmanı Sayın Alpago Hüseyin Uysal’ı bir odaya kapatıp bu projelerin tüm detaylarını en ince ayrıntısına kadar anlatsaydı. Sayın Kalay gelebilecek soruları ön görüp Sayın Uysal’ı önceden hazırlasaydı bu toplantıya. Adam siyaseti bilmiyor diye, adam belediyeciliği bilmiyor diye, adamda lider özelliği yok diye kimsenin Hüseyin Uysal’ı bu kadar küçük duruma düşürmeye hakkı var mı?

 Projelerin içeriğinden hiç bahsetmiyorum bile.

Hatırlarsanız 2009 seçimlerinde Ereğli Haber Yüksel Balcı’nın seçim kitapçığında yer alan projelerin birçoğunun arama motoru google’dan araklanan resimlerle ve ‘kes, kopyala, yapıştır’ mantığı ile hazırlandığını duyurmuştu. Sayın Balcı’nın hakkını vermek lazım; çıkıp projelerini çatır çatır anlatıyordu. Ev toplantılarında, gazetecilerin karşısında konuşabiliyordu.

Sene 2014 ve AK Parti’de değişen sadece adayın ismi. Gazeteci arkadaşımız Kurtuluş Ayyıldız AK Parti’nin bu seçimde de projelerin bir kısmını google’dan aldığını haber yapmış.

Projelerin yer aldığı kitapçığa şöyle bir göz attım; alel acele hazırlanmış, detaylara hiç dikkat edilmemiş projeler karşımıza çıkıyor. Projelerin birçoğu ütopya. ‘Hayali projeler’ diyesim geliyor ama bu projeler hayal ötesi bir şey.

Hüseyin Uysal bu soruma muhtemelen cevap veremeyecektir. Kendisini yeni partili arkadaşları gibi zor durumda bırakmamak için soru hakkımı Esra Alpago ve Yusuf Kalay’dan yana kullanıyorum.  Sayın Alpago ve Sayın Kalay; bu projelerin toplam proje ve yapım maliyeti nedir? Bu projelerin tamamı ne kadar paraya ve hangi tarihler arasında yapılacak?

Benim hesabıma göre bu projelerin toplam maliyeti 1 milyar dolar. Yani eski parayla yaklaşık 2 katrilyon. Aksini Yusuf Kalay ile Esra Alpago çıksın ispat etsin.  Kaldı ki böyle bir para bırakın Ereğli’yi Zonguldak’ta ve Batı Karadeniz Bölgesinde yok.

 

ODABAŞ’IN UYSAL’A DESTEĞİ

Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şubesi Başkanı Yusuf Ziya Odabaş’ın “Ereğli’de AK Parti, Alaplı’da CHP’yi destekliyoruz” açıklaması çok manidar. Sendika başkanı işi gücü bırakıp siyasete soyunmuş. Bu konuda ilerleyen günlerde değerlendirmelerim olacak. Sadece şu kadarını söyleyim;  sandık işi 3-4 bin işçiyi zorla Ereğli Belediyesi’nin önünde yürütmeye benzemez.

Elbette onunda kendince haklı sebepleri var. Kendisini bir yerden kurtarması lazım, bir yere sarılması lazım.

“Çürük-çarık” neyse tutunacak bir dal bulmalıydı.

Hoşçakalın!..

Bu haber 4476 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler