Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Vedat KILIÇ > BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ

BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ

30 Mart 2014 yerel seçim sonuçları verileri her ne kadar resmi olarak verilmese de sonuçlandı. Bundan sonrası 3 oy fazla, 3 oy az. Değişen sadece rakamlar olur.

31.Mart.2014 Pazartesi 16:49
A A A

Evet, Ereğli’de AK Parti devrim yaptı. 20 yıllık efsane belediye başkanı Halil Posbıyık’ı az bir oy farkı ile de olsa devirmeyi başardı.

Peki, ne oldu?

Posbıyık bu seçimleri neden kaybetti?

AK Parti nasıl kazandı?

2013 yılının sonlarına doğru Halil Posbıyık’ın etrafına öyle bir duvar örüldü ki dışarıyı görmesine fırsat verilmedi.

Ben o duvara 'Bermuda Şeytan üçgeni’ diyorum…

Kendisine bu güne kadar hiç ihanet etmeyen, onun her türlü koşulda yanında olan isimler ona doğruları söyledikçe etrafına örülen bermuda şeytan üçgeni tam tersini söylediler. Çünkü bermuda şeytan üçgeninin tüm planı 2014 yerel seçimlerini kazanmak değil, 2015 seçimlerini kendileri kazanmaktı. Onlar 2014’ten ziyade 2015’te milletvekilliği için görevinden istifa edecek olan Halil Posbıyık’ın koltuğuna göz dikmişlerdi.

Planlarının tutması için önlerinde engeller vardı. O engellerin kalkması için Halil Posbıyık’a doğruları söyleyen, ona hiç ihanet etmeyen isimlerin temizlenmesi gerekiyordu.

İlk operasyonu Turan Çınar’ı Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden aldırıp Posbıyık’ın yanından uzaklaştırarak yaptılar. Turan Çınar olduğu sürece Posbıyık’ın üzerinde etkili olamıyorlardı.

İkinci aşamada 2015’te kendilerine alternatif çıkabilecek başkanın en sadık adamlarını harcamaları gerekiyordu.

İkinci operasyonu Erol Çivici üzerinde yaptılar.

Dediler ki : “Başkan sen nasıl olsa bu seçimleri yüzde 70 oyla alıyorsun, sen meclise taş yazsan taş bile seçilecek.” İşte bu düşünce Ereğli halkının zekasıyla alay etmekten başka bir şey değildi.

O Turan Çınar 20 sene Halil Posbıyık’ın eksik kaldığı hem belediyede hem seçim dönemlerindeki disiplini sağlıyordu. O Erol Çivici, Halil Posbıyık’ın kavgalı olduğu kurum yada kişilerle bire bir diyalog kurarak barışmasını ve kavga etmemesini sağlıyordu. Erol Çivici'nin ciddi bir tabanı vardı ve bu taban birilerini korkutuyor, Posbıyık'ı da kıskandırıyordu.

Açık ve net söylüyorum Halil Posbıyık’ın meclis listesinde Turan Çınar, İsmet Koç, Erol Çivici ve her şeye rağmen Aydın Karadağ gibi isimler olsaydı bu sonuç ortaya çıkmazdı.

Halil Posbıyık için en büyük handikap ise kamuoyuna açıklanan anket oldu. O ankete göre CHP yüzde 58, AK Parti ise yüzde 28’lerdeydi. Anketin 3 binin üzerinde kişi ile yüz yüze görüşülerek yapıldığı söylendi. Ve her keste bu ankete inanıp “Nasıl olsa biz seçimi aldık” havasına kapılıp rehavete düştü. Halil Posbıyık’a seçim kaybettiren iki ana faktör budur.

Bunların dışında elbette başka sebepler vardır.

Peki AK Parti nasıl kazandı?

İlk olarak AK Parti yerli bir isimle yola çıktı. Daha önceki seçimlerde Halil Posbıyık bu kozu çok iyi kullanıyordu.

İkinci en önemli faktör hiç kuşkusuz Türk Metal Sendikası oldu.

İtiraf etmeliyim ki Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş’ın işçi üzerinde belli bir etkisi olacağını ancak çoğunluğun oylarını yönlendirmede başarı sağlayacağını ummuyordum. Bu konuda yanıldık. Hem vakıf mevzusu hem de toplu sözleşmenin hemen yerel seçim arifesine denk getirilmesi akıllıca bir taktikti. Bu gün Ereğli’de AK Parti seçimleri almışsa Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş sayesindedir.

Ekibi zayıf olan AK Parti’nin bu alandaki tüm açıklarını Türk Metal Sendikası giderdi.

Ve birde Ereğli’de ki sivil toplum kuruluşları.

Türk Metal’i, Ticaret Odası, Şoförler Odası, Ziraat Odası gibi kurumlar açık açık AK Parti’ye destek verdiler.

Sonuç itibariyle Ereğli’de yeni bir devir açılıyor. Halil Posbıyık yönetmeyi bırakıp yönetilmeye başladığı için kaybetti.

Hüseyin Uysal iyi bir insan, iyi bir hekim. Bunu hep söyledik.

Belediyecilikte ne kadar başarılı olacak hep birlikte göreceğiz. Etrafında bir sürü talebi olan, beklentisi olan kişi yada guruplar var. Hüseyin Uysal Ereğli’nin beklentilerini mi karşılayacak yoksa etrafındakilerin beklentilerini mi ?

Hüseyin Uysal yönetecek mi? Yönetilecek mi?

Bunu bize zaman gösterecek. Biz kendisine 6 ay zaman veriyoruz.

Ereğli için hayırlı uğurlu olsun.

 

GÜLÜÇ ŞAŞIRTMADI

Gülüç’te 16 Şubat ve 26 Mart tarihlerinde iki ayrı anket yaptık. İlk yaptığımız ankette AK Parti oyları yüksek ancak adayın oyları düşük çıkmıştı. CHP’de ise tam tersi bir durum vardı. Adayın oyları yüksek partinin oyları düşük çıkıyordu. İsmail Yılmaz kısa sürede yaptığı çalışmalarla parti oyu ile kendi oyu arasındaki makası tamamen olmasa da büyük ölçüde kapattı. Son yaptığımız ankette CHP ile AK Parti arasında yüzde 5’lik fark vardı. İsmail Yılmaz sonucu değiştirebilirdi. Ancak Gökhan Demirtaş buna fırsat vermedi. Demirtaş ailesi ve ekibi hiç rehavete düşmedi. Seçimi bir oyla kaybedeceklermiş yada bir oyla kazanacaklarmış gibi çalıştılar. Ve bununda ödülünü kazanarak aldılar.

Gökhan Demirtaş kavgacı birisi değil. Ereğli Belediyesi ve ilçedeki diğer kurumlarla uyumlu çalışacaktır.

Kendisini, ailesini ve ekibi kutluyorum ve başarılar diliyorum.

Gülüç’te Atilla Tarık Semiz MHP’ye çok şey kattı. Bana göre meclis üyeliği listesinde son anda yaptığı değişiklik ona seçimi kaybettirdi. O isim listede olmasaydı sonuçlar çok farklı olabilirdi. MHP enerjisini Ereğli’de değil de Gülüç’te harcamış olsaydı sonuç böyle olmazdı. Yinede Atilla Tarık Semiz’i bu imkânlara rağmen aldığı oy oranından dolayı tebrik etmek lazım.

ORMANLI VE KANDİLLİ

Ormanlı’da Bayram Başol’un kazanacağını tahmin ediyorduk. AK Parti kendisini aday göstermediğinde CHP fırsatı değerlendiremedi. MHP Bayram Başol’u partisine alarak Ormanlı Belediye Başkanlığını kazandı. Çünkü bir önceki seçimde Yaşar Sever’e seçim kazandıranlar bu gün Bayram Başol’a destek verdiler. Ormanlı’da siyaset yapıyorsan, başarı bekliyorsan bazı dengeleri hesap etmek zorundasın. “Ben tanımam” dersen alacağın sonuçta budur.

Kandilli’de seçimler Saadet Partisi Adayı Nihat Saral ile CHP Adayı Mustafa Aydın arasında gidip geliyordu. AK Parti burada bir önceki seçimleri 3 oyla kaybeden Yaşar Ciğer’i aday yapmak yerine kendilerine 2009 seçimlerini kaybettiren isimi aday yaptı ve kaybetti. Kandilli için fazla yorum yapmaya gerek yok.

Alaplı’da da Nuri Tekin Türk Metal Sendikası’nın desteği ile seçimleri kazandı. Nevzat Çimenoğlu ise verdiği sözleri yerine getirmemesi yüzünden seçimi kaybetti.

Ereğli’de il genel meclisinde de sürpriz yaşandı. AK Parti il genel meclisini Ereğli’de 4-2 kazandı. Bunda CHP’nin il genel meclisi listesinin büyük rolü oldu.

Sonuç itibariyle AK Parti Ereğli’de büyük bir galibiyet elde etmiştir. Her ne kadar Gülüç, Kandilli ve Ormanlı’yı kaybetmiş olsa da Ereğli Belediyesini kazanması hepsini fazlasıyla telafi ediyor.

Türkiye genelinde AK Parti’nin elde ettiği başarı hiç sürpriz olmadı.

Kasetler, ses kayıtları, belgeler…

Hiç biri Türk halkı üzerinde etkili olmadı.

Türk halkı yine istikrara oy verdi.

Sonuçlar her kes için hayırlı, uğurlu olsun.

Hoşçakalın!..

Bu haber 7395 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler