Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Kültür - Sanat > RÜŞTÜ ONUR UNUTULMADI

RÜŞTÜ ONUR UNUTULMADI

Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği "Kelebeğin Rüyası" sinema filmine konu olan Zonguldaklı Şair Rüştü Onur, 50. Kütüphaneler Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikte anıldı.

02.Nisan.2014 Çarşamba 14:15
A A A

Ereğli Haber- Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği "Kelebeğin Rüyası" sinema filmine konu olan Zonguldaklı Şair Rüştü Onur, 50. Kütüphaneler Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikte anıldı. 
Henüz 22 yaşındayken yakalandığı verem hastalığı sebebiyle hayatını kaybeden Şair Rüştü Onur'un eşine yazdığı mektuplar, Zonguldaklı Yazar İbrahim Tığ tarafından derlenerek bir kitapta toplandı. Yazar İbrahim Tığ, 50. Kütüphaneler Haftası dolayısıyla Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) tarafından düzenlenen etkinlikte kitabını ve Şair Rüştü Onur'u anlattı. Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programda okurlarıyla biraraya gelen Tığ, Rüştü Onur’un sanat ve edebiyatta önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekti. Rüştü Onur’un Zonguldak’tan çok etkilendiğini ifade eden Tığ, “Zonguldak'ın saçak altındaki işçileri, çocukları, kenar mahalle insanları onu çok ilgilendirirmiş ve hep hüzünlendirmiş. Rüştü Onur, eşi Mediha Sessiz’e yazdığı 72 mektuptan oluşan ve 72 yıl sonra basılan mektuplarını 'Mektubun Avcumda' adlı kitapta derledim. 'Rüştü Onur' adlı kitabın ise bir özelliği var. Mümkün olduğunca Rüştü Onur'un yaşamını gerçekçi ve belgeleriyle ortaya koydum. Bildiğimiz bütün yanlışları bir kenara bırakarak belgeleriyle ortaya koydum. Bu kitabın bir başka özelliği ise Rüştü Onur'un o dönem yaşayan akrabalarıyla yaptığım söyleşiler yer aldı. Yakınları çok önemli bilgiler aktardı." dedi. 
Yazar İbrahim Tığ, programın sonunda okurlarına kitap imzaladı. 

Kaynak : İHA
Bu haber 2651 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler