Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Kadın > Cildin Yaşlanmasına Sebep Olan 6 Alışkanlık

Cildin Yaşlanmasına Sebep Olan 6 Alışkanlık

Yıllara meydan okumanın ve yaşlanma izlerini kesin olarak yok etmenin zor bir şey olduğunu biliyoruz. Ancak yıllara bağlı yaşlanmanın yanı sıra zaman zaman kendi ellerimizle de cildimize zarar verebiliyoruz.

03.Nisan.2014 Perşembe 10:33
A A A

Yıllara meydan okumanın ve yaşlanma izlerini kesin olarak yok etmenin zor bir şey olduğunu biliyoruz. Ancak yıllara bağlı yaşlanmanın yanı sıra zaman zaman kendi ellerimizle de cildimize zarar verebiliyoruz.

Sık alkol tüketimi, cilt temizliğinin ihmali, güneşin zararlı ışınlarını görmezden gelme gibi bazı alışkanlıklarımız cildimizi olduğundan çabuk yaşlandırıyor.
Cildinize zarar veren bu alışkanlıklardan kurtulun, cildinizi uzun süre genç tutun!

Makyajla uyumak

Uyumadan önce makyajımızı temizlememek, cildimize yapacağımız kötülüklerin en başında geliyor. Gün içinde cilt üzerindeki gözeneklerde makyaj ve kir kalıntıları birikerek ciltte ince çizgilerin oluşmasına olanak sağlar. Bu sebeple her gece yüzünüzü cilt tipinize uygun bir temizleyici ile nemlendirin ve ardından nemlendirici uygulayın.

Beslenme şekli

Cildinizin erken yaşlanmasını istemiyorsanız, işe ilk olarak beslenme listenizi düzenlemekle başlamalısınız.

Çok fazla şeker ve glisemik indeksi yüksek gıdalar tüketmek, kilo alımının yanı sıra cildin erken yaşlanmasına da sebep oluyor. Şeker ve basit karbonhidratlar, insülin seviyesini hızlıca yükselterek vücutta iltihap oluşumuna neden olur. Vücutta oluşan iltihaplar ise kolajenlerin zarar görmesine, kırışıklıkların artmasına ve ciltte sarkmaların meydana gelmesine sebebiyet verir.

guneskremi 450

Güneşten korunmamak

Güneşin zararlı ışınlarından cildimizi korumamız gerektiğini artık herkes az-çok biliyor. Güneşe birkaç dakika bile maruz kalsanız, ciltte bozulmalar oluşuyor ve kolajenler zarar görebiliyor. Bu sebeple hava ister güneşli, ister bulutlu olsun dışarı çıkarken mutlaka en az 30 SPF güneş kremi sürün.

Alkol

Alkol tüketimi vücuttaki su oranını azaltır ve cildinizin elastikiyetini kaybetmesine neden olur. Ciltteki elastikiyetin bozulması ise kırışıklıkların çok çabuk oluşmasına zemin hazırlar.

Alkolün cildinize verdiği bir diğer zarar ise vücuttaki A vitamini seviyesini azaltmasıdır. A vitamini, ciltte kolajenlerin oluşmasına katkı sağlar. A vitamini eksikliğinde vücutta kolajen sayıları düşer ve cilt çok çabuk kırışır.

ciltbakimi7 450

Uyku pozisyonu

Uyku pozisyonunuzun cildinizde oluşan ince çizgiler ve kırışıklarla yakından ilgisi olduğunu biliyor muydunuz? Eğer yastıkta yüz üstü yatıyorsanız, cildinizde kırışıklıklar çok daha kolay oluşabilir. Uyku sırasında kırışıkların oluşmasını önlemek için en iyi pozisyonlardan biri sırt üstü ya da yan yatmaktır.

Sakız çiğnemek

Aşırı sakız çiğnemek, ağız ve dudak çevresindeki kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Üstelik dudak yapısındaki bozuklukların meydana gelmesine de zemin hazırlar.

 

Kaynak:http://kadin.mynet.com/guzellik-moda/bakim/22820-cildin-yaslanmasina-sebep-olan-6-aliskanlik.html

 

Bu haber 2947 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler