Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Ekonomi > 900 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

900 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR), Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesine 6 milyon ton kapasiteli yeni demir-çelik fabrikası kurmayı hedefliyor.

04.Nisan.2014 Cuma 14:48
A A A

Ereğli Haber- Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR), Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesine 6 milyon ton kapasiteli yeni demir-çelik fabrikası kurmayı hedefliyor. 
KARDEMİR Genel Müdürü Fadıl Demirel, KARDEMİR'in bugüne kadar inşaat çeliği ürettiğini ancak yeni yatırımlarla farklı alanlara yöneldiklerini ifade etti. Demirel; "Otomobil lastiklerinde kullanılan çelik teller için TÜBİTAK'la birlikte çalışıyoruz. Yüksek kaliteli bu çelik telleri Türkiye geçen yıl 90 bin ton ithal etmiştir. Sadece bir lastik firmasının dünyada bir yıllık tüketimi 300 bin tondur. Bu çeliği şimdi üretmek için yola çıktık. Şu an 76 dönüm arazi üzerine iki tane fabrika kuruyoruz. 46 dönüm üzerine 700 bin ton kapasiteli haddehane, diğer alana ise teker fabrikası kuruyoruz. Dakikada bir, senede 200 bin teker üreteceğiz. Tüm hızlı tren lokomotif ve vagonlarının tekerlerini üreteceğiz. Şu an KARDEMİR olarak 900 milyon dolarlık yatırımımız var. Bu yatırım bu ülkeye ve Karabük'e yapılıyor. Şimdi kafamızda daha farklı şeyler var. Bu yerleşkede Karabük'te artık 3 milyon tonun üzerinde üretim yapmak fiilen mümkün değil. Bütün alanları sınırlara kadar kullandık" dedi.

Kaynak : İHA
Bu haber 4855 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler