Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Güncel > BİR KÖY KARANTİNA, 10 KÖY GÖZLEM ALTINDA

BİR KÖY KARANTİNA, 10 KÖY GÖZLEM ALTINDA

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde “Nepal” türü şap hastalığı nedeniyle bir köy karantinaya alınırken hastalığın yayılma ihtimaline karşın 10 köyde gözlem altına alındı.

22.Aralık.2015 Salı 15:08
A A A

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Soğanlı Yörük Köyü’nde “Nepal” diye adlandırılan yeni bir tür şap hastalığına rastlandı. İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri yaptıkları incelemenin ardından Soğanlı Yörük Köyü’nün iki mahallesini karantina altına alırken köyün 10 kilometre çapında yakınında bulunan 10 köyü de gözlem altına aldı. Toplam 11 köyde hayvan alım satımı yasaklanırken, ilkbaharda yapılması gereken aşılarda şap hastalığı nedeniyle erkene alındı. Kdz. Ereğli İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri Soğanlı Yörük Köyü’nde şu ana kadar 300 hayvana şap aşısı yaptı. Hastalığın köyün yakınında bulunan bir besi çiftliğinden yayıldığı belirtilirken Kdz. Ereğli İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Doğan Kale vatandaşlara hastalık ve alınması gereken önlemleri anlattı. Kale vatandaşlara şu bilgileri verdi; “Basından da izlemişsinizdir büyük baş hayvanlarda şap salgını var. Köyümüzde de böyle bir hastalık çıktı ve karantina uygulanıyor. Bu nedenle bakanlığımız ilkbahar aşısını erkene çekti. Bu yeni giren şapa karşı ilaç enstitüsü tarafından ilaç üretildi. Şimdi o aşılarımızı uyguladık. Köyümüzde karantina tedbirleri devam ediyor. Köyden de muhtarlık aracılığı ile anonslar yapılacak. Size gelecek ikinci bilgiye kadar hayvan alım satımı yasak. Dışarıya hayvan çıkartılması ve dışardan köye hayvan sokulması yasak. Hayvanlarınızı ahırlardan dışarıya çıkarmıyorsunuz. Çünkü bu hem sizin hem de hayvanlarınızın sağlığı için önemli. Ayrıca şap biliyorsunuz insanlara bulaşma riski olan bir hastalık. Azami dikkat ve özen gösteriyoruz. Ahırınıza dışardan gelen cambazları almıyorsunuz. Ahırın önüne bir leğenle çamaşır suyu koyun. Ahırı kireçleyin. Ahırınıza buradaki hayvanlarla ilgilenen dışında başka hayvanlarla temas eden insanlar girmesin. Zaten hastalık şu anda iyileşme sürecinde. Karantina bittiği zaman normal hayata döneceğiz inşallah.”
İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri Nepal türü şap hastalığı virüsünün diğer şap hastalığı virüslerine uygulanan aşılara karşı dirençli olduğunu ve bu nedenle hayvanlara yeni geliştirilen aşıların yapıldığı belirtti.

Bu haber 5379 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler