Şu anda web sitemizin eski sürümünü kullanıyorsunuz.

Yeni sürüme geçmek için tıklayınız.

AnaSayfa > Volkan Berber > 28 MAYIS 1453

28 MAYIS 1453

Fatih Sultan Mehmed 28 Mayıs 1453'te askerlere ve kumandanlara hitaben şöyle diyordu.

21.Ağustos.2016 Pazar 20:57
A A A

''Ey benim paşalarım, beylerim, cihad arkadaşlarım ! Sizin cesaretiniz, gayret ve himmetiniz her zaman görülen meşhudatımızdır.
Yarın ki cihadda yekdiğerinizi tescil ediniz. Zafer için üç esas şart mevcuttur. Hulusi niyet, Fena hareketlerden haya ve emirlere itaat. Yani kemali sükunette ve intizam dahilinde verilen emirleri bitamamiha icra ediniz, ettiriniz imani bir heyecanın verdiği galeyan ile muharebeye koşunuz. Malik olduğunuz liyakati gösteriniz. Zillet geride, şehadet ileridedir. Bana gelince, sizin başınızda döğüşeceğime yemin ederim. Herkesin ne suretle hareket ettiğini bizzat takip eyleyeceğim, şimdi mevkilerinize dönünüz. Çadırlarınıza gidiniz. Maiyetiniz efradı da aynı suretle hareket etsinler. Her tarafta bir sükun-i mutlakın hükümran olmasını emrediniz. Bu dehu fecirle kalkar kalkmaz,namazlarınızı kılıp, askerlerinizi muntazam bir şekilde tertip ediniz. Hiçbir şeyle ve hiçbir kimsenin tesiriyle temkininizi bozmayınız. Sakin ve müsterih olunuz. Fakat muharebe borusunun sesini duyunca sancakların rüzgarla dalgalandığını görünce derhal ileri atılınız..!''
Hepsi de İ'layı kelimetullah uğruna şehid düşmeyi göze almışlardı. İşte bu şuurdaki ve inançtaki askerlerin kazandığı zafer sayesindedir ki, bugün biz bu güzelim beldelerde oturmaktayız. 


berbervolkanx@gmail.com Araştırmacı Yazar
Volkan Yaşar BERBER

 

Bu haber 1004 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler